X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezes NBP: przyspieszenie inflacji w lutym spowodowane czynnikami zewnętrznymi

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 16:33
Inflację w Polsce podbijają czynniki, które są całkowicie poza zasięgiem NBP i polityki pieniężnej - powiedzial prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Według szefa NBP słabszy złoty nie jest powodem do zmartwień.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Piotr Zajda/Shutterstock.com

Przyspieszenie inflacji w lutym jest spowodowane czynnikami zewnętrznymi, niezwiązanymi z polityką NBP, jak np. wzrost cen paliw, spowodowany wzrostem ceny rynkowych ropy - ocenił Glapiński na konferencji prasowej w piątek. Zauważył, że wkład ma również niska zeszłoroczna baza.

- W gospodarce nie ma nadmiernego popytu, cały czas panuje "duża ujemna luka popytowa- stwierdził prezes NBP.

Jako czynniki, "silnie" podbijające roczny wskaźnik inflacji Glapiński wskazał podwyżki cen energii elektrycznej, które - jak podkreślił - są efektem polityki klimatycznej UE. Koszty emisji CO2 uderzają najsilniej w Polskę, NBP nie ma na to żadnego wpływu - ocenił prezes banku centralnego.

pieniądze złotówka złoty 1200.jpg
Wiemy, ile wyniosła marcowa inflacja. Najbardziej zdrożały paliwa

Jak dodał Glapiński, we wskaźniku CPI widać także wpływ zeszłorocznych podwyżek cen wywozu śmieci, które - jak zaznaczył - nie zależą od koniunktury i sytuacji gospodarczej. - Choć na pewno, na poziomie samorządów, są metody ograniczenia tego wzrostu - ocenił.

Posłuchaj
00:22 11009227_1.mp3 Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński o wpływie pandemii na gospodarkę. (IAR)

 

Według szefa NBP słabszy złoty nie jest powodem do zmartwień i wspiera odbudowę aktywności gospodarczej po ubiegłorocznym załamaniu.

Glapiński odniósł się w ten sposób podczas konferencji do pytań o kurs złotego i politykę NBP z tym związaną, o gotowość do interwencji walutowych. Wyjaśnił, że polityka RPP i NBP wraz z kryzysem pandemicznym przestała być "super bardzo ostrożna i bojaźliwa".

- Jesteśmy gotowi prowadzić politykę bardzo dynamiczną, odważną i nie boimy się wszystkich działań, które są dopuszczone przez prawo (...) przez uchwały rady Polityki Pieniężnej i praktykę międzynarodową. Polski system jest oparty na całkowicie płynnym kursie waluty - dodał.

Podtrzymał, że w stosowanym momencie, kiedy NBP uznaje to za potrzebne, dokonuje interwencji. 

Według szefa NBP - "obecna fala pandemii, zaostrzenie restrykcji w marcu z tym związane, wpływają bardzo negatywnie na aktywność gospodarczą i bardzo negatywnie na nastroje".

Jak dodał, nie mamy jeszcze danych za marzec, "one dopiero pozwolą ocenić wpływ kolejnej fali pandemii na aktywność gospodarczą".

- Natomiast dane o wysokiej częstotliwości tak zwane, pokazują, że wpływ sytuacji epidemicznej na gospodarkę jest dzisiaj istotnie mniejszy niż wcześniej.

Posłuchaj
00:28 11009227_2.mp3 Prezes NBP Adam Glapiński o wpływie obecnej fali pandemii na aktywność gospodarczą. (IAR)

  

Odnosząc się do informacji o możliwości ujemnego oprocentowania depozytów Adam Glapiński powiedział, że "nawet gdyby pojawiła się sią ujemna stopa referencyjna NBP, to nie ma powodu, żeby depozyty bankowe miały ujemne oprocentowanie".

Przypomniał, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zapowiedział przeciwdziałanie i niedopuszczenie do tego, żeby banki mogły stosować ujemne oprocentowanie lokat.

- Raczej banki mogą iść w kierunku rozszerzania wachlarza usług płatnych i tam znajdować jakieś korzyści czy wycofywać się z usług darmowych. Takie zjawisko jest już nawet obserwowane - zauważył prezes NBP.

Prezes Narodowego Banku Polskiego stwierdził równięż, że spodziewa się, iż stopy procentowe do końca kadencji Rady Polityki Pieniężnej pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Posłuchaj
00:28 11009357_1.mp3 Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński o stopach procentowych w Polsce. (IAR)

 

Przypomnijmy, że stopy procentowe w Polsce wynoszą w skali rocznej: stopa referencyjna 0,10 proc., stopa lombardowa 0,50 proc., stopa depozytowa 0,00 proc., a stopa redyskonta weksli 0,11 proc.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Inflacja w Polsce niższa niż się spodziewano

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 12:34
Inflacja w lutym wyhamowała do 2,4 procent w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku - podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: wartość złotego spada, przed nami wzrost inflacji

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 12:15
Wszystko wskazuje na to, że za chwilę zanotujemy najniższą w historii wartość złotego wobec euro. Musi to skutkować rosnącą inflacją, która raczej przekroczy 3,5 proc. Stracą importerzy i nabywcy, zyskają eksporterzy. Na rynku jest zbyt dużo pieniądza, a zachęty do większej konsumpcji w dobie powtarzających się lock downów nie mogą przynieść oczekiwanych efektów. Kredyt jest tani, ale zaciągając go trzeba być ostrożnym i analizować np. pewność zatrudnienia – mówili goście "Rządów Pieniądza": Monika Kurtek z Banku Pocztowego i Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiemy, ile wyniosła marcowa inflacja. Najbardziej zdrożały paliwa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 11:01
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny we wstępnym szacunku flesz, inflacja w marcu wyniosła 3,2 proc. rok do roku, a w stosunku do lutego 1 procent. Najbardziej zdrożały paliwa oraz nośniki energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci Pekao: do umiarkowanych podwyżek stóp proc. może dojść już w 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 18:01
Rada Polityki Pieniężnej oczekuje dalszego wzrostu inflacji, jednak nie wydaje się zaniepokojona presją na szybszy wzrost cen - ocenia Bank Pekao. W środę RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian.
rozwiń zwiń