X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polski rynek pracy ma dobre perspektywy. Warunkiem jest wysoki poziom zaszczepienia przeciw COVID-19 społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 18:00
- Jeżeli pandemia wygaśnie do końca roku, dobre perspektywy polskiego rynku pracy powinny zostać utrzymane. Dlatego tak wiele zależy od procentowego poziomu podania Polakom szczepionki przeciw COVID-19 - powiedziała dr Edyta Wojtyla z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Dla ekspertki z poznańskiej Wyższej Szkoły Bankowej ogłoszony przez Eurostat poziom bezrobocia w Polce, który jest najniższy w Unii Europejskiej, nie jest aż tak wielkim zaskoczeniem, jak można było przypuszczać.

Już w pandemicznym roku 2020 widać było, że wskaźniki bezrobocia nie rosły tak szybko, jak się spodziewano, a utrzymały się blisko statystyk z roku 2019, co dowodziło, jak wiele polskich firm potrafiło się dostosować do nowych warunków. 

W opinii gościa audycji "Ekspres Gospodarczy" obecny poziom bezrobocia wynika z faktu przedsiębiorczości Polaków, elastyczności naszych firm oraz poziomu zastosowanego lockdownu. A ten był bardzo bolesny w wielu branżach takich jak: usługi, gastronomia, hotelarstwo, ale rząd nie zdecydował się na zamknięcie na zbyt długo fabryk i przemysłu. A tam, gdzie nastąpiło wygaszenie produkcji, wprowadzono tzw. postojowe, co de facto oznaczało utrzymanie poziomu zatrudnienia sprzed pandemii. 

Doktor Edyta Wojtyla zwróciła też uwagę na inne podejście Polaków do szukania pracy niż wiele społeczeństw z krajów południa Europy, gdzie ich mieszkańcy wolą czekać biernie na poprawę koniunktury i żyć tylko z zasiłków. W Polsce jest inaczej nie tylko dlatego, że poziom świadczeń dla bezrobotnych jest wyraźnie niższy niż na Zachodzie.

Po prostu Polacy lepiej niż inne, bogatsze społeczeństwa nauczyli się radzić sobie w trudnych sytuacjach, wykazując przy tym dużą energię i pomysłowość. 


Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj
05:17 dr Edyta Wojtyla z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu mówi o rynku pracy ("Ekspres Gospodarczy", Błażej Prośniewski PR1) 1) dr Edyta Wojtyla z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu mówi o rynku pracy ("Ekspres Gospodarczy", Błażej Prośniewski PR1)

 

PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw

 

Czytaj także

Polska jednym z trzech krajów UE, w których firmy miały nadwyżkę operacyjną. Nowy raport banku Pekao S.A.

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 15:30
Z raportu analityków banku Pekao S.A., dotyczącego wyników sektora przedsiębiorstw w pierwszym półroczu 2020, wynika że Polska jest jednym z trzech krajów UE, w których firmy zwiększyły nadwyżkę operacyjną brutto, pomimo strat z powodu COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Według wskaźnika koniunktury PIE i BGK, najlepsze nastroje są w przemyśle i budownictwie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 13:33
Firmy dość dobrze oceniają płynność finansową i plany podnoszenia wynagrodzeń, a negatywnie swoją sytuację dot. nowych zamówień - wynika z "Miesięcznego Indeksu Koniunktury" (MIK), który opracowuje wspólnie BGK i Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Najgorsze nastroje panują w firmach z branż usługowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: rynek pracy z opóźnieniem odpowie na kryzys, więc wszystkie środki na odbudowę powinny być kierowane na jego rozwój

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 10:30
Sytuacja na rynku pracy w roku 2021 r. będzie zróżnicowana. Dla pracowników tzw. sektorów usługowych najgorsze dopiero nadejdzie, ale pracownicy przemysłu mogą spać spokojnie. Tam sytuacja będzie się stabilizować, ponieważ mimo pandemii osiągały one nawet 2-3 cyfrowe wzrosty sprzedaży – twierdzili w audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk oraz Rafał Sadoch z Biura Maklerskiego mBanku.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Bujak: polska gospodarka odbije w drugiej połowie roku

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 17:30
- W tym roku wzrost PKB zbliży się do poziomu 4 procent, sięgałby nawet 5 procent, gdyby nie trzecia fala pandemii - powiedział Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz mniej obawiamy się utraty pracy, wciąż jednak boimy się o zdrowie bliskich. Nowy raport Deloitte

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 12:20
Maleje liczba Polaków, którzy boją się utraty pracy przez pandemię, ale wciąż wysoki jest poziom lęku, jeśli chodzi o przyszłość finansową – spłata kredytów niepokoi zdecydowaną większość osób. Najbardziej jednak obawiamy się o zdrowie bliskich - wynika z raportu Deloitte o nastrojach konsumenckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza branżowa obejmie kilkaset tysięcy kolejnych firm. Rząd wydłuża listę kodów PKD

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 09:47
Tarcza branżowa będzie wydłużona na kwiecień i rozszerzona o kilkanaście nowych kodów PKD, obejmujących m.in. sklepy budowlane, meblowe, elektroniczne, sportowe i branżę beauty – poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Wsparcie będzie mogło trafić nawet do 420 tys. firm zatrudniających ok. 1,4 mln osób.
rozwiń zwiń