X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W lutym upadłość zgłosiło o 5,9 proc. mniej firm niż w styczniu. Znamy nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 16:09
Według danych przedstawionych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) w lutym upadłość ogłosiły 32 firmy, tj. o 5,9 proc. mniej w styczniu i o połowę mniej niż w lutym ubiegłego roku. W porównaniu do stycznia br. o 7,7 proc. wrosła liczba niewypłacalnych firm a rok do roku ten wzrost wyniósł ponad 35 proc.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

W lutym liczba ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła 122, notując wzrost o 11,9 proc. w skali miesiąca. Natomiast w porównaniu z lutym 2020 r. wzrost sięgnął 144 proc.

KUKE dodała, że liczba niewypłacalności tzn. postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych w lutym sięgnęła 154 i była wyższa o 7,7 proc. niż w styczniu br. i o 35,1 proc. większa niż przed rokiem.

Korporacja poinformowała ponadto, że suma niewypłacalności z ostatnich 12 miesięcy zwiększyła się na koniec lutego do 1434, o 40 przypadków więcej (2,9 proc.) niż miesiąc wcześniej.

- Zgodnie z oczekiwaniami, po styczniowym wyhamowaniu spadków liczonych w ujęciu miesięcznym, zarówno w przypadku upadłości jak i restrukturyzacji, luty przyniósł ponowny wzrost tych ostatnich, jak i liczby niewypłacalności ogółem. Odsetek restrukturyzacji stanowi już 2/3 wszystkich niewypłacalności i można się spodziewać, że nadal ich udział będzie wyraźnie się zwiększał - komentuje wiceprezes KUKE Tomasz Ślagórski.

kontrola praca firma przedsiębiorstwo free shutt 1200 .jpg
Eksperci: lock down choć konieczny, przyniesie kolejne straty w gospodarce a winę za to ponoszą ci, którzy ignorują wymogi sanitarne

Dodał, że wynika to z konstrukcji wprowadzonych podczas pandemii regulacji, które zachęcają firmy do kontynuowania działalności i utrzymywania zatrudnienia, mimo występujących problemów z regulowaniem zobowiązań.

- Podobne mechanizmy działają także w innych krajach Europy, co tworzy pewien "nawis" firm, które będą miały kłopoty z utrzymaniem się na rynku, gdy tymczasowe złagodzenie wymogów prawa upadłościowego jak i rządowe programy pomocy będą wycofywane - zwrócił uwagę wiceprezes.

Ślagórski zauważył, że w gospodarce brytyjskiej, która zanotowała w 2020 r. największy spadek PKB spośród krajowych należących do grupy G20 (o 9,9 proc. r/r), liczba niewypłacalności zmalała o prawie 1/3.

- W tym roku ta sytuacja jest kontynuowana, a w samym lutym było o połowę mniej niewypłacalności. Świadczy to o zamrożeniu procesów upadłościowych, mimo że rynek spodziewał się obecnie nawet większego skoku bankructw niż 60-proc. wzrost zanotowany po kryzysie w latach 2008-09 - wskazał.

KUKE przywołując dane Monitora Sądowego i Gospodarczego wskazała, że największy przyrost upadłości nastąpił w lutym w branży usługowej - ogłoszono 14 przypadków w porównaniu z sześcioma w styczniu i siedmioma rok wcześniej.

praca free 1200.jpg
Eksperci: lock down choć konieczny, przyniesie kolejne straty w gospodarce a winę za to ponoszą ci, którzy ignorują wymogi sanitarne

Ten segment gospodarki jest najmocniej dotknięty ograniczeniami wynikającymi z walką z pandemią - zauważono. Odnośnie portfela KUKE, to takie firmy stanowią niewielki udział.

- Z naszych danych wynika, że pozostałe segmenty radzą sobie nadal relatywnie dobrze, pomimo przedłużającego się lockdownu, a wskaźniki szkodowości KUKE zachowują się stabilnie. Zwracamy jednak uwagę na kolejne dane z sektora budowlanego, pokazujące znaczne spadki produkcji, co wynikało z trudnych warunków pogodowych, ale i niechęci firm do inwestowania - wyjaśnił Tomasz Ślagórski.

Jak dodał, KUKE ocenia, że ten rok może być trudniejszy niż ubiegły dla przedsiębiorstw budowlanych, choć pojawiają się sygnały, że pomocą mogą być dla nich kontrakty eksportowe z uwagi na silną presję kosztową na zachodnich rynkach.

Odnośnie eksportu, to KUKE wskazała, że w przypadku niektórych krajów, jak np. Wielkiej Brytanii, obserwowany jest u niektórych polskich eksporterów wzrost awersji do ryzyka, co przejawia się większą skłonnością do wymagania przedpłat.

Wskazano, że sporządzany przez KUKE i PFR indeks upadłości w przemyśle spadł w lutym do 0,63 proc. z 0,71 proc. w styczniu, osiągając taki sam poziom jak przed rokiem. Najwyżej w minionym roku wskaźnik dotarł do 0,79 proc. w lipcu. Indeks rozpoczętych restrukturyzacji wzrósł do 0,69 proc. z 0,66 proc. miesiąc wcześniej. Przed rokiem wynosił 0,59 proc.

Z indeksu wynika ponadto, że wskaźnik upadłości w budownictwie spadł do 0,92 proc. z 1,04 proc. w styczniu. Rok wcześniej znajdował się na poziomie 1,31 proc. W przypadku indeksu rozpoczętych restrukturyzacji luty przyniósł wzrost indeksu z 1,32 proc. do 1,36 proc., podczas gdy rok wcześniej był o niemal połowę niżej (0,69 proc.).

KUKE dodała, że wskaźnik upadłości w branży handlowej po lutym obniżył się z 0,64 proc. do 0,60 proc. W lutym ub.r. wynosił 0,84 proc. Indeks rozpoczętych restrukturyzacji powrócił do poziomu 0,52 proc. notowanego w grudniu, z 0,53 proc. przed miesiącem. Rok temu wynosił 0,33 proc.

Spadł również indeks upadłości w transporcie i logistyce do 0,69 proc. z 0,79 proc. notowanego miesiąc wcześniej, a w lutym 2020 r wynosił 0,79 proc. Jeśli chodzi o indeks rozpoczętych restrukturyzacji wskaźnik sięgał 1,02 proc. – bez zmian w porównaniu ze styczniem 2021 r. Natomiast w lutym 2020 r. był na poziomie 0,17 proc.

Odnośnie branży usługowej, KUKE podało, że indeks upadłości dla tego sektora wzrósł w lutym do 0,95 proc. z 0,88 proc. przed miesiącem. Rok temu wynosił 0,79 proc. W przypadku wskaźnika rozpoczętych restrukturyzacji nastąpił wyraźny wzrost do 1,25 proc. z 0,88 proc. W lutym 2020 r. jego wartość wynosiła ledwie 0,35 proc. - podsumowano. 

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Eksperci: lock down choć konieczny, przyniesie kolejne straty w gospodarce a winę za to ponoszą ci, którzy ignorują wymogi sanitarne

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 11:00
Kolejny twardy lock down, choć niezbędny ze względu na lawinowo rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem w Polsce, z pewnością przyniesie kolejne straty gospodarce i odczują go poszczególne firmy - mówiły w audycji Rządy Pieniądza ekonomistki: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i SGH oraz Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Semeniuk: wkrótce przedstawimy nowe instrumenty pomocy dla firm

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 11:00
Jestem zwolennikiem otwierania ogródków gastronomicznych, kiedy nastąpi ocieplenie. Gospodarka tego potrzebuje - mówiła w poniedziałek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport: co trzecia spółka notowana na warszawskiej giełdzie to firma rodzinna

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 14:25
Jak wynika z raportu Grant Thornton przygotowanego pod patronatem GPW - podczas pandemii spółki rodzinne wykazały wyższą rentowność niż pozostałe, ale wyzwaniem pozostaje zmiana pokoleniowa ich właścicieli.
rozwiń zwiń