X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przychody polskich eksporterów jaj wyniosły 203 mln euro. Zobacz, na które rynki sprzedajemy najwięcej

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 17:04
W 2020 r. przychody uzyskane przez krajowych przedsiębiorców z eksportu jaj wyniosły około 203 mln euro wobec 226 mln euro w roku 2019 r - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dodano, że spadek to efekt pandemii koronowirusa.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Z informacji resortu wynika, że Polska z produkcją ponad 10 mld jaj rocznie zajmuje wśród krajów unijnych 6 miejsce.

- W ostatnich pięciu latach statystyczny Polak konsumował od 139 do 162 sztuk jaj kurzych rocznie, natomiast w 2019 r. konsumpcja na osobę wyniosła 156 sztuk.Poziom konsumpcji był jednak niższy niż przed dekadą, gdy spożycie przekraczało 200 sztuk rocznie - podano.

Zaznaczono, że dużą część produkcji stanowi eksport, przy czym jest on determinowany sytuacją podażowo-popytową na rynku unijnym, ponieważ to kraje Unii Europejskiej są naszym głównym partnerem handlowym.

zakupy sklep market żywność jedzenie 1200.jpg
Min. rolnictwa: mimo pandemii w 2020 r. wzrósł eksport polskiej żywności

Wskazano, że w 2020 r. przychody uzyskane przez krajowych przedsiębiorców z eksportu jaj wyniosły około 203 mln euro wobec 226 mln euro w roku 2019. Przy czym - jak napisano - aż 188 mln euro wygenerowała sprzedaż na rynek unijny (93 proc. przychodów z eksportu).

Podkreślono, że mniejsze wpływy z eksportu jaj w 2020 r. w porównaniu z rokiem 2019 były spowodowane pandemią koronawirusa, a ograniczenia w handlu międzynarodowym oraz w funkcjonowaniu firm sektora HoReCa miały największy wpływ na zmniejszenie przychodów producentów.

Wskazano, że największe wpływy krajowi przedsiębiorcy uzyskali z eksportu jaj na rynek Niderlandów (54 mln euro), Republiki Federalnej Niemiec (39 mln euro) oraz Węgier (19 mln euro) i Włoch (15 mln euro).

Jak informuje resort, zainteresowanie konsumentów dietą zbilansowaną, opartą na wysokiej jakości produktach wraz z kampaniami informacyjnymi "Kupuj świadomie", "Solidarni z Rolnikami" i PRODUKT POLSKI, mogą przyczynić się do wzrostu spożycia, gdyż konsumpcja jaj wpisuje się doskonale w dobre nawyki żywieniowe.

PAP, PR24, akg 
Czytaj także

Eksport jaj koniecznością. Unia głównym odbiorcą

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 12:40
Polska jest siódmym co do wielkości producentem jaj w Unii Europejskiej. Jest też znaczącym ich eksporterem, za granicę trafia 35 proc. produkowanych w kraju jaj - poinformowała dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Katarzyna Gawrońska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od pola do stołu. Ruszyły prace nad paszportyzacją polskiej żywności

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 17:24
W ministerstwie rolnictwa podpisano list intencyjny rozpoczynający prace nad projektem "paszportyzacja polskiej żywności". Przewiduje on budowę cyfrowego systemu umożliwiającego m.in. śledzenie informacji o produktach w łańcuchu dostaw, tj. "od pola do stołu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Min. rolnictwa: mimo pandemii w 2020 r. wzrósł eksport polskiej żywności

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 13:02
Mimo pandemii, w 2020 roku wzrósł eksport polskiej żywności. Według szacunków opublikowanych przez resort rolnictwa, jego wartość przekroczyła 34 miliardy euro. Rok do roku wartość zwiększyła się o 7 procent.
rozwiń zwiń