X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Resort finansów: od tego roku emeryci i renciści z nadpłatą podatku inaczej rozliczają PIT

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 19:11
Jak poinformował resort finansów, emeryci, którzy od organu rentowego dostali PIT-11A zamiast PIT40-A, mogą złożyć samodzielnie zeznanie roczne PIT, jeśli chcą skorzystać z ulg i odliczeń lub przekazać 1 proc. podatku innej organizacji niż wskazanej w ubiegłym roku.

Druga opcja zakłada, że emeryt "może nie robić nic". Resort wyjaśnił, że w przypadku drugiej opcji urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 przygotowane dla niego w usłudze Twój e-PIT, a 1 proc. podatku zostanie przekazane automatycznie na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP), którą emeryt wybrał w ubiegłym roku.

- Jeśli w ubiegłym roku nie wskazałeś organizacji, a w tym roku chciałbyś to zrobić lub zmienić swój ubiegłoroczny wybór i otrzymałeś PIT-11A – musisz wypełnić i wysłać do urzędu skarbowego zeznanie roczne albo wskazać organizację w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT. Uwaga: nie składaj PIT-OP. Jeśli natomiast otrzymałeś PIT-40A – wówczas możesz skorzystać z formularza PIT-OP - poinformowano.

Napisano, że zwrot nadpłaty podatku nastąpi do 45 dni, jeśli zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT albo złożone zostanie sposób elektroniczny. Natomiast w przypadku zeznań składanych papierowo zwrot nastąpi do 3 miesięcy.

Zaznaczono, że termin zwrotu nadpłaty liczy się od dnia złożenia zeznania. W przypadku zeznania automatycznie zaakceptowanego w usłudze Twój e-PIT termin 45 dni liczy się od 30 kwietnia.

shutterstock podatki rachunki 1200 1200.jpg
Jak obniżyć podatek PIT za ubiegły rok? Lista ulg i odliczeń jest długa

Przypomniano, że aby szybko i bezpiecznie otrzymać zwrot nadpłaty, warto zgłosić swój rachunek bankowy do urzędu skarbowego. Wskazano, że można to zrobić w zeznaniu PIT, w usłudze Twój e-PIT lub na formularzu ZAP-3, który można wrzucić do urny przed urzędem skarbowym lub wysłać pocztą. - Jeżeli rachunek był zgłoszony wcześniej do urzędu i jest aktualny, nie musisz nic robić - czytamy.

Podkreślono, że jeśli emeryt, tak jak do tej pory, otrzymał od organu rentowego PIT-40A, nie musi rozliczać PIT, o ile nie osiągnął w ubiegłym roku przychodów z innych źródeł i nie korzysta z ulg i odliczeń. Dodano, że w przeciwnym wypadku powinien do 30 kwietnia złożyć odpowiednie zeznanie roczne.

Zaznaczono, że osoby, które potrzebują pomocy specjalisty, mogą zadzwonić do swojego urzędu skarbowego lub umówić wizytę w urzędzie skarbowym na podatki.gov.pl.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Rozliczenie PIT. Jak przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 15:00
- Ważne przypomnienie o możliwości przekazania 1 procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Można to zrobić w bardzo prosty sposób - mówi Iwona Prószyńska, rzecznik prasowy ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak obniżyć podatek PIT za ubiegły rok? Lista ulg i odliczeń jest długa

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 12:46
Ulga podatkowa to przewidziany w przepisach przywilej każdego podatnika, który pozwala na zmniejszenie wysokości podatku PIT. Istnieją dwa rodzaje odliczeń – od dochodu, umożliwiające w wielu przypadkach zejście do niższej stawki podatkowej, oraz odliczenie od podatku, które to zmniejsza wysokość samej kwoty podatku.
rozwiń zwiń