X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Piotr Bujak: polska gospodarka odbije w drugiej połowie roku

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 17:30
- W tym roku wzrost PKB zbliży się do poziomu 4 procent, sięgałby nawet 5 procent, gdyby nie trzecia fala pandemii - powiedział Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/tadamichi

W opinii Piotra Bujaka kolejny lockdown, wymuszony przez sytuację pandemiczną, opóźni proces wychodzenia polskiej gospodarki z covidowej zapaści. Odbicie miało być wyraźne już po 2 kwartale. Ale w skali całego roku, nastąpi to dopiero w drugiej połowie roku, po przyspieszeniu ogólnopolskiego procesu szczepień. Pomimo tego Polska ma wciąż dobre podstawy do poprawy stanu gospodarki jeszcze w roku 2021.

Nie tylko dlatego, że polskie PKB spadło w roku 2020 mniej niż w innych krajach UE. Pomaga nam fakt stosunkowo małego udziału sektora turystyki w tworzeniu PKB, a także pomoc państwa dla przedsiębiorców oraz elastyczność działania firm i struktura całej gospodarki.

Po wynikach naszego eksportu widać, że polskie firmy potrafiły dostosować się do tej trudnej sytuacji. Na świecie po upowszechnieniu się szczepionki na COVID-19 już odnotowano wyraźny wzrost międzynarodowego handlu. Dotyczy to choćby regionu Azji oraz USA, gdzie odnotowano największe postępy w szczepieniach przeciw COVID-19, co przełożyło się na skuteczność walki z pandemią. Dowodzi tego choćby bardzo optymistyczna prognoza wzrostu PKB w USA, szacowanego nawet na 6 procent w roku 2021.

Dlatego wiele krajów znów zacznie w tym roku kupować polskie towary. Ale wciąż bardzo wiele zależy od uporania się Polski i całej UE z deficytem szczepionek przeciw COVID-19. Choć zdaniem Piotr Bujaka druga połowa roku da solidne podstawy do zakończenia całego roku na gospodarczym plusie.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj
04:56 Piotr Bujak z PKO BP gościem "Ekspresu Gospodarczego" ( Justyna Golonko PR1) Piotr Bujak z PKO BP gościem "Ekspresu Gospodarczego" (Justyna Golonko PR1)

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw 


 

Czytaj także

Według wskaźnika koniunktury PIE i BGK, najlepsze nastroje są w przemyśle i budownictwie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 13:33
Firmy dość dobrze oceniają płynność finansową i plany podnoszenia wynagrodzeń, a negatywnie swoją sytuację dot. nowych zamówień - wynika z "Miesięcznego Indeksu Koniunktury" (MIK), który opracowuje wspólnie BGK i Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Najgorsze nastroje panują w firmach z branż usługowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcze pomagają. Bezrobocie w Polsce na stabilnym poziomie

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 17:53
O utrzymującej się na stabilnym poziomie stopie bezrobocia oraz o znaczeniu tarcz ochronnych dla pracodawców i pracowników mówiła w radiowej Jedynce wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: Nowy Polski Ład powinien być szansą na nowy impuls inwestycyjny i konsumpcyjny

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 12:45
Dane dotyczące sytuacji w handlu detalicznym w minionych miesiącach odzwierciedlają zamykanie i otwieranie tego sektora w związku z pandemią.  Część konsumentów ogranicza zakupy z obawy przed tym co będzie w kolejnych miesiącach. Czekamy zatem na propozycje Nowego Polskiego Ładu, który ma przedstawić PiS – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomiści: Marek Zuber i Łukasz Kozłowski z Federacji  Przedsiębiorców Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska z najniższą stopą bezrobocia w UE. Ekspert: pomogła struktura polskiej gospodarki i rządowe tarcze

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 20:08
Dlaczego Polska mimo pandemii ma najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej? Wyjaśniał to w radiowej Jedynce Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń