X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Fitch przewiduje wzrost PKB Polski w tym roku do 4,1 proc.

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 21:32
Agencja ratingowa Fitch podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2021 r. do 4,1 proc. z 3,3 proc. szacowanych w grudniu, a na 2022 r. obniżyła do 4,7 proc. z 5,1 proc. - wynika z raportu agencji. Według Fitch, NBP podwyższy w 2022 r. główną stopę procentową łącznie o 20 pb, przy inflacji na koniec tego okresu na poziomie 3,5 proc.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: whitelook/Shutterstock.com

- Fitch oczekuje, że proces odbudowy gospodarki zostanie odłożony w czasie co najmniej na II kw., gdy konsumpcja prywatna pozostanie niska, przy ostrożnych nastrojach gospodarstw domowych. Jednocześnie produkcja przemysłowa, a do mniejszego stopnia także sektor budowlany pozostaną odporne, więc podwyższyliśmy prognozy wzrostu PKB w 2021 r. w górę o 0,8 pkt. proc. względem grudnia - napisano w raporcie.

Pomogą inwestycje i popyt

- Odłożony popyt oraz inwestycje, które będą napędzane przez środki z unijnego Funduszu Odbudowy oraz nowych Wieloletnich Ram Finansowych, podbiją wzrost do 4,1 proc. w 2021 r. i 4,7 proc. w 2022 r., przy domknięciu luki popytowej. Kontrybucja do wzrostu ze strony eksportu netto będzie przygaszona, co odzwierciedlać będzie mocniejszy wzrost importu związany z solidnymi inwestycjami krajowymi oraz popytem konsumpcyjnym - dodano.

gospodarka pkb wykresy 1200 glow-1Glow ImagesEast News.jpg
Rating Polski na poziomie "A-". Agencja S&P potwierdza stabilność naszej gospodarki

Fitch prognozuje inflację w Polsce na koniec bieżącego roku na poziomie 2,5 proc., a na koniec 2022 r. rzędu 3,5 proc.

Presja na ceny

- Presja inflacyjna utrzyma się w latach 2021-22, z uwagi na wzrost cen administrowanych oraz elektryczności, wyższe globalne ceny nośników energii, podatek cukrowy oraz efekty związane z podwyższonym popytem krajowym. Jednocześnie NBP mocno sygnalizuje gołębie nastawienie, oczekujemy więc, że podwyżki stóp proc. będą stopniowe i rozpoczną się najwcześniej w 2022 r. NBP sygnalizuje ponadto gotowość do interwencji na rynku FX, by zapobiec nadmiernej aprecjacji złotego, co było widać w działaniach banku centralnego w grudniu 2020 r. - napisano.

W całym 2022 r. Fitch prognozuje podwyżki stóp proc. w Polsce o 20 pb do 0,30 proc. dla stopy referencyjnej na koniec tego okresu.

Stabilne perspektywy ocen

Na najbliższy piątek 19 marca Fitch rozpocznie wiosenną rundę przeglądów ratingu Polski przez główne agencje.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski wg Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

S&P podnosi perspektywę ratingu Banku Pekao

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 18:08
Agencja ratingowa S&P Global Ratings podwyższyła perspektywę ratingu Banku Pekao S.A. z oceny stabilnej do pozytywnej oraz podwyższyła rating samodzielny z „BBB” do „BBB+” - poinformował Bank Pekao S.A.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiarygodność kredytowa Polski. Jest decyzja agencji Fitch ws. ratingu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 10:28
Agencja Fitch utrzymała ocenę ratingową Polski na poziomie A minus/F2, odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A minus/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rating Polski na poziomie "A-". Agencja S&P potwierdza stabilność naszej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 12:10
Agencja wskazała na zdywersyfikowaną gospodarkę, bezpieczny poziom długu i mocne podstawy makroekonomiczne. Według S&P wskutek kwarantanny związanej z pandemią COVID-19 polska gospodarka skurczy się w 2020 r., ale w 2021 r. dojdzie do mocnego odbicia wzrostu i poprawy pozycji fiskalnej Polski.
rozwiń zwiń