X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Sejm pracuje nad lepszą ochroną kupujących nowe mieszkanie

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 16:25
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Fabio Balb

Projekt przedstawił posłom prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Jak mówił podczas sejmowego wystąpienia, zawarte w ustawie przepisy zwiększą ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej.


Posłuchaj
00:28 10965459_2.mp3 Sejm zajmował się projektrm ustawy o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Mowi szef UOKiK Tomasz Cgróstny. (IAR)

- Ustawa ma zapewnić bezpieczeństwo obrotów, zwiększyć pozycję konsumentów nabywających mieszkania i domy od deweloperów oraz zabezpieczyć ich tak w przypadku upadłości banku/developera, ale również nierealizowania przez bank/developera obowiązków wynikających z umowy - wyjaśniał.

Szef UOKiK powiedział, że jednym z kluczowych instrumentów, jest utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG). - Zgodnie z projektem każdy deweloper, który rozpoczyna sprzedaż nieruchomości mieszkaniowej ma obowiązek zawarcia umowy Otwartego lub Zamkniętego Rachunku Powierniczego oraz odprowadzenia składki na DFG - mówił.

Tomasz Chróstny powiedział, że w przypadku otwartego rachunku powierniczego maksymalna składka wyniesie 2%, natomiast w przypadku zamkniętego rachunku powierniczego - 0,2%.

budowa mieszkania mieszkanie blok 1200.jpg
Kupujący mieszkania będą lepiej chronieni. Znamy propozycje nowych przepisów

Podczas debaty poparcie dla rządowego projektu ustawy zadeklarowała posłanka Anna Paluch z Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówi, obowiązujące od 9 lat przepisy dotyczące ochrony kupujących mieszkania lub domy od deweloperów były niewystarczające i należało je poprawić. Posłanka wymieniła między innymi kwestie związane z otoczeniem nabywanej nieruchomości, czy lokalu.

Posłuchaj
00:27 10965459_1.mp3 Podczas debaty poparcie dla rządowego projektu ustawy o DFG zadeklarowała posłanka Anna Paluch z Prawa i Sprawiedliwości. (IAR)

 

Za skierowaniem do dalszych prac omawianego projektu była też posłanka Koalicji Obywatelskiej Krystyna Sibińska. Podczas debaty wyraziła wątpliwości dotyczące tworzonego Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Jak mówiła, "tworzenie takiego instrumentu powinno być równoważne dla oby stron".

Posłuchaj
00:24 10965459_3.mp3 Za skierowaniem do dalszych prac omawianego projektu była też posłanka Koalicji Obywatelskiej Krystyna Sibińska. Podczas debaty wyraziła wątpliwości dotyczące tworzonego Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. (IAR)

Posłanka wyraziła też obawy, że koszty tworzonego Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego będą przerzucane przez przedsiębiorców na kupujących.

W czasie dyskusji posłowie PSL-u wnieśli o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

IAR, PR24, akg

Czytaj także

MRPiT: sektor mieszkaniowy bardzo szybko wrócił na ścieżkę wzrostu. Ten rok może być rekordowy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 18:25
Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu oddano do użytkowania 20,7 tys. mieszkań, co stanowi wzrost o 21,9% w stosunku do września 2019 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kupujący mieszkania będą lepiej chronieni. Znamy propozycje nowych przepisów

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 15:50
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.
rozwiń zwiń