X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Premie dla młodych rolników i pomoc w restrukturyzacji gospodarstwa. Wkrótce ruszy nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:09
Od 31 marca br. o bezzwrotną premię w wysokości 150 tys. zł będą mogli ubiegać się młodzi rolnicy. Tego samego dnia rusza nabór wniosków o przyznanie 60 tys. zł bezzwrotnej pomocy na restrukturyzację małych gospodarstw - poinformowała ARiMR. Oba nabory potrwają do 29 maja 2021 r. i są finansowane z budżetu PROW 2014-2020.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Od 31 marca 2021 r. młodzi rolnicy, którzy chcą rozwijać swoje gospodarstwo, będą mogli starać się o dofinasowanie w wysokości 150 tys. zł. Wnioski będą przyjmowane przez najbliższe dwa miesiące – do 29 maja. W ubiegłym roku młodzi rolnicy złożyli ich ponad 5 tysięcy - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w środowym komunikacie.

To już kolejny, 7. nabór wniosków w ramach "Premii dla młodych rolników".

- Wsparcie to jest zachętą dla młodego pokolenia do rozwijania rolniczego biznesu - nie tylko pozwala zachować opłacalność produkcji rolnej, ale przekłada się również (w dłuższej perspektywie czasowej) na jej zwiększenie, stąd rosnąca popularność tego programu - skomentowała Agencja.

W pierwszym roku naboru (2015) do ARiMR wpłynęło 3313 wniosków o przyznanie pomocy, dwa lata później – 4903, w 2018 r. – 5411; w 2019 r. było ich już ponad 7 tys. Natomiast w 2020 r., mimo pandemii, o wsparcie zdecydowało się ubiegać ponad 5 tys. rolników.

Na dotację mogą liczyć osoby, które m.in.: w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat; posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe (lub uzupełnią je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy); posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni minimum 1 ha; rozpoczęły prowadzenie działalności rolniczej przed dniem złożenia wniosku, lecz nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku.

rolnictwo free 1200.jpg
Ruszył nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. Tym razem tylko przez internet

Warunkiem otrzymania pieniędzy jest też posiadanie lub utworzenie gospodarstwa, którego wielkość ekonomiczna będzie mieściła się w przedziale od 13 tys. do 150 tys. euro, a także biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa.

Premia musi w całości zostać przeznaczona na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Minimum 70 proc. premii należy zainwestować w środki trwałe.

Środki będą wypłacane w dwóch ratach: 120 tys. zł – na wniosek o płatność pierwszej raty pomocy, po spełnieniu przez młodego rolnika określonych warunków; 30 tys. zł – na wniosek o płatność drugiej raty pomocy, po realizacji biznesplanu.

Kolejny nabór dotyczy restrukturyzacji małych gospodarstw. Będzie to już 9. nabór. O wsparcie finansowe może starać się rolnik posiadający co najmniej 1-ha gospodarstwo lub nieruchomość pozwalającą na prowadzenie produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa musi być mniejsza niż 13 tys. euro.

Wniosek może złożyć osoba zarówno ubezpieczona w KRUS-ie, jak i w ZUS-ie. Nie ma zakazu jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej lub pracy na etacie, ale pod warunkiem, że dochód lub przychód z działalności rolniczej stanowi co najmniej 25 proc. całości dochodów lub przychodów.

Rolnik, który zdecyduje się na rozwój swojego małego gospodarstwa, może uzyskać na ten cel 60 tys. zł bezzwrotnej premii. Jest ona wypłacana w dwóch ratach: 80 proc. (48 tys. zł) – po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy; 20 proc. (12 tys. zł) – po prawidłowej realizacji biznesplanu.

Wsparcie można przeznaczyć wyłącznie na działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie. Co najmniej 80 proc. otrzymanej premii należy wydać na inwestycje w środki trwałe, takie jak np. budowa, przebudowa, remont budynków lub budowli; nabycie nowych maszyn, urządzeń oraz wyposażenia. Premię można zainwestować w zakup gruntów, stada podstawowego zwierząt, czy zakładanie sadów i plantacji wieloletnich gatunków użytkowanych efektywnie dłużej niż 5 lat.

Pomoc może być przyznana tylko raz w czasie realizacji PROW 2014-2020. W przypadku małżonków może ją otrzymać tylko jedno z nich, niezależnie od tego, czy prowadzą wspólne, czy odrębne gospodarstwa. Pomocy nie mogą otrzymać osoby, które wcześniej skorzystały ze wsparcia z niektórych innych programów.

Wnioski z obu programów będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. Dokumenty można dostarczyć osobiście, przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej lub elektronicznie, za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

PAP, PR24, akg 

Czytaj także

Biznes na obszarach wiejskich. ARiMR wydłuża okres przyjmowania wniosków o wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 12:00
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedłużyła nabór wniosków o wsparcie na rozwój pozarolniczej przedsiębiorczości na wsi.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

ARiMR: blisko 39 tysięcy wniosków w sprawie dofinansowania kupna komputerów

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 17:46
Prawie 39 tys. wniosków o dofinansowanie zakupu komputerów dla dzieci wpłynęło do biur powiatowych Agencji. Łączna kwota dofinansowania, o które wnioskowali rolnicy wyniosła ok. 58,4 mln złotych - poinformował ARiMR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszył nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. Tym razem tylko przez internet

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 10:27
Rolnicy mogą od dziś składać wnioski w sprawie unijnych dopłat bezpośrednich na bieżący rok. W tym roku po raz pierwszy nabór dokumentów odbywa się wyłącznie przez internet. Służy do tego aplikacja eWniosek Plus przygotowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
rozwiń zwiń