X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Sejmowa Komisja Rolnictwa za przedłużeniem ograniczeń w obrocie ziemią rolną

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 19:15
Przyjęty przed tygodniem rządowy projekt ustawy dotyczący przedłużenia ograniczeń w obrocie ziemią rolną z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, zakłada, że obecne przepisy regulujące obrót takimi gruntami miałyby obowiązywać do końca kwietnia 2026 roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shuterstock/Mad Pixel

Uzasadniając założenia projektu wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński podkreślał, że dostęp do gruntów będą mieli przede wszystkim osoby prowadzące wieloletnią działalność rolniczą.


Posłuchaj
00:21 10961543_1.mp3 Komisja Rolnictwa opowiedziała się za przedłużeniem ograniczeń w obrocie ziemią rolną. Mówi wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński. (IAR)

- Chodzi o dalsze realizowanie zasady, że to dzierżawa jest podstawową zasadą rozdysponowywania Zasoby Własności Rolnej Skarbu Państwa. Taka formuła cieszy się zainteresowaniem wśród rolników indywidualnych. Stwarza również możliwość dogodnego sposobu wykorzystywania gruntów nie angażując przy tym znacznych środków finansowych - tłumaczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

rolnictwo free 1200.jpg
Ruszył nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. Tym razem tylko przez internet

Szymon Giżyński przypomniał, że ograniczenia w obrocie gruntami rolnymi wprowadzono pięć lat temu. Podkreślił, że w efekcie obowiązywania przepisów znacznie ograniczono tak zwany "wykup spekulacyjny gruntów rolnych".

- Dobro tej ustawy to przeciwdziałanie tej spekulacji. Spekulacji dokonywanej przez podmioty, które nie gwarantują wykorzystania gruntów rolnych zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa. Z wyliczeń finansowych wynika, że nastąpiło spłaszczenie, stabilizacja poziomu cen gruntów z Zasobu po tym, jak ustawa zaczęła funkcjonować - dodawał.


Posłuchaj
00:28 10961543_3.mp3 Wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński o ograniczeniu w obrocie ziemią rolną. (IAR)

Projekt przedłużenia ograniczeń poparło 19 posłów komisji, jeden poseł się wstrzymał, a siedmiu było przeciwko. Wśród nich znalazł się wiceszef komisji Mirosław Maliszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- W kontekście obrotu prywatnego ustawa jest nadmiernie restrykcyjna. Powoduje, że państwo ingeruje w proces kupna czy sprzedaży ziemi niepotrzebnie głęboko. W obrocie prywatnym, od kiedy funkcjonuje ta ustawa, cena ziemi wzrosła o kilkadziesiąt procent. To już teraz może być barierą dla części gospodarstw. One nie mają też pewności, czy powiększone gospodarstwo przyniesie zyski - argumentował przedstawiciel ludowców.

Posłuchaj
00:23 10961543_2.mp3 Wiceszef Komisji Rolnictwa Mirosław Maliszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego o przedłużeniu ograniczenia handlu ziemią. (IAR)

Posłowie będą kontynuować prace nad projektem na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

IAR, PR24, akg

Czytaj także

Minister rolnictwa: rekordowe wpływy z eksportu polskiej żywności w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 15:48
Polska uzyskała w 2020 r. nienotowany dotychczas poziom wpływów z eksportu towarów rolno-spożywczych - 34 mld euro, o 2 mld euro więcej niż rok wcześniej - poinformował minister rolnictwa Grzegorz Puda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przedłuży do 11 kwietnia zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w KRUS. Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 10:30
Do 11 kwietnia br. ma być przedłużone prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego przez rodzica lub opiekuna ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) - przewiduje projekt rozporządzenia w tej sprawie, opublikowany w wykazie prac legislacyjnych rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszył nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. Tym razem tylko przez internet

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 10:27
Rolnicy mogą od dziś składać wnioski w sprawie unijnych dopłat bezpośrednich na bieżący rok. W tym roku po raz pierwszy nabór dokumentów odbywa się wyłącznie przez internet. Służy do tego aplikacja eWniosek Plus przygotowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
rozwiń zwiń