X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Blisko 10 milionów Polaków korzysta z profilu zaufanego. Zobacz, jakie sprawy pomaga załatwić

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 16:25
Z profilu zaufanego korzysta prawie 10 mln Polaków, od początku roku założyło go ponad milion osób - poinformował wydział promocji polityki cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podkreślając, że dzięki profilowi zaufanemu można załatwić wiele spraw urzędowych i życiowych.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: gov.pl/cyfryzacja

Jak podano, od 1 stycznia do 9 marca tego roku profil zaufany (PZ) założyło 1 009 307. - To niewiele mniej niż przez cały 2018 rok i o wiele więcej niż przez pierwsze siedem lat funkcjonowania PZ. W sumie z profilu zaufanego korzysta już 9 808 364 osoby" – poinformował minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM.

Zdaniem cyfryzacji KPRM, wiele wskazuje na to, że marzec zapisze się w historii PZ jako miesiąc, w którym 10 milionów Polaków będzie miało profil zaufany.

Profil zaufany to przypisany do naszego numeru PESEL zbiór danych o nas samych. Dzięki niemu potwierdzamy swoją tożsamość w kontaktach z e-administracją.

- Dzięki profilowi zaufanemu można załatwiać nie tylko urzędowe, ale i życiowe sprawy. Przykłady? Wniosek o 500+, rejestracja na szczepienie, e-PIT. Lista jest oczywiście dużo dłuższa" - zaznaczono. Pełną listę dostępnych e-usług można znaleźć na GOV.pl.

Profil zaufany można założyć przez internet za pośrednictwem GOV.pl i banków: PKO PB, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, kilkuset banków spółdzielczych i platformy Envelo.

e-dowód 1200x660.jpg
Polacy złożyli już 5 milionów wniosków o cyfrowe dowody osobiste. Wkrótce pojawią się e-doręczenia

Można też założyć tymczasowy profil zaufany, który potwierdza się w trakcie videospotkania z urzędnikiem. Jest ważny przez trzy miesiące od potwierdzenia.

- Myślimy też o seniorach i aby im łatwiej było przejść tę procedurę – przygotowaliśmy specjalną e-usługę. To profil zaufany 80+ i 70+. Przez siedem dni w tygodniu grupa specjalnie przeszkolonych urzędników zajmuje się wyłącznie obsługą osób w starszym wieku – powiedział Zagórski.

Profil zaufany powstał w 2011 r. Do 2016 r. korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób. W większości byli to urzędnicy. Do 1 stycznia 2018 r. z PZ korzystało 1 324 438. Od tego czasu obserwowany jest stały wzrost zainteresowania e-administracją – podkreślono.

- Pandemia oczywiście przyspieszyła pewne procesy. Jednak stały i sukcesywny wzrost zainteresowania e-usługami zaczął się wcześniej" - stwierdził Zagórski.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

34 mld zł na cyfryzację. Marek Zagórski o rekordowych funduszach UE dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 15:30
- Szacunkowa wartość wszystkich unijnych środków, jakie Polska otrzyma do wykorzystania w obszarze cyfryzacji, to mniej więcej 34 miliardy zł - przekazał sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski na posiedzeniu sejmowej komisji cyfryzacji. Chodzi o fundusze zawarte w programach unijnych w nowej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unijne fundusze na cyfryzację. Marek Zagórski: chcemy z tych środków wspierać budowę sieci 5G

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 15:36
Szacunkowa wartość wszystkich unijnych środków jakie Polska otrzyma do wykorzystania w obszarze cyfryzacji to mniej więcej 34 miliardy złotych, przekazał sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski na posiedzeniu sejmowej komisji cyfryzacji. Chodzi o fundusze zawarte w programach unijnych w nowej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy złożyli już 5 milionów wniosków o cyfrowe dowody osobiste. Wkrótce pojawią się e-doręczenia

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 11:30
- Wizja e-państwa cały czas się zmienia i jest aktualizowana, m.in. w wyniku takich zdarzeń jak pandemia - powiedział sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski na czwartkowej konferencji "Państwo 2.0". Podkreślił, że trwają prace nad kolejnymi rozwiązaniami e-administracji.
rozwiń zwiń