X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: najniższe bezrobocie w Europie to zasługa wsparcia państwa i operatywności naszych producentów

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 16:38
Na najniższy w Europie poziom bezrobocia w Polsce wpłynęła zarówno skuteczne tarcze antykryzysowe jak i mobilność naszych producentów, którzy umiejętnie weszli w lukę, która powstała w związku z opóźnieniami dostaw z państw położonych znacznie dalej od nas - mówili w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: nito/ Shutterstock

Według najnowszych danych Eurostatu bezrobocie w Polsce jest najniższe w gronie państw UE i wynosi 3,1 proc. Tuż za nami są Czechy i Holandia. Najwyższe bezrobocie jest w Hiszpanii i Grecji gdzie sięga kilkunastu procent. Średnio bezrobocie osiągnęło poziom 7,3 proc, a w strefie euro to 8,1 proc.

Według metodologii GUS aktualne bezrobocie w Polsce to 6,6 proc.

- Dane Eurostatu za styczeń tego sugerująca, że wobec IV kwartału ubr. nic się nie zmieniło. Jednak nieco inaczej wygląda bezrobocie rejestrowane w Polsce. Tutaj w styczniu mieliśmy wzrost w stosunku do grudnia i bezrobocie wynosiło 6,5 proc. To za luty to już t6,6 proc. - wyliczała Monika Kurtek.

Posłuchaj
12:49 _PR24_AAC 2021_03_05-09-07-06.mp3 Gośćmi audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - byli Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. Rozmawiała Anna Grabowska.

Wyjaśniła różnicę podkreślając, że liczenie według europejskiego systemu BAEL opiera się na pewnej próbie i jest uogólniane na całe społeczeństwo. Mogło więc zdarzy się, że w próbie znalazło się więcej osób z sektora przemysłowego, który w Polsce radzi sobie w warunkach pandemii całkiem nieźle. Duo gorzej jest w sektorze usług. Jednak niezalenie od metodologii i tak bezrobocie w Polsce jest niskie.

PRZEMYSŁ, FABRYKA.jpg
Polska wyprzedziła Czechy i ma najniższe bezrobocie w UE. Są nowe dane Eurostatu

- Nasz rynek pracy został przez pandemię dotknięty w niewielkim stopniu co jest związane z tarczami antykryzysowymi. Bez tego, jestem przekonana, mielibyśmy załamanie na rynku pracy w roku 2020 a bezrobocie poszybowałoby pewnie na poziomy dwucyfrowe.

Spodziewam się jednak, że w 2021 r. stopa bezrobocia wrośnie, bo wygasanie pandemii i otwieranie gospodarki odsłoni pewne problemy. Część firm będzie musiała się restrukturyzować, niektóre pewne będą musiały zamknąć działalność i to wszystko spowoduje wzrost liczby bezrobotnych - mówiła Monika Kurtek.

Zauważyła jednak, że mamy niedobrą sytuację demograficzną i rąk do pracy cały czas brakuje. Nie będzie zatem jakiegoś istotnego problemu z bezrobociem.

Piotr Soroczyński odniósł się do faktu wyższego niż gdzie indziej bezrobocia w strefie euro.

Bardziej dotknięte kryzysem są kraje południa Europy, gdzie istotnym elementem jest sektor turystyczny. My opierając się na przemyśle wyszliśmy z kryzysu bardziej obronną ręką niż inne kraje a to kraje południa są w strefie euro, a my np. nie, to stąd różnice w statystykach – analizował Piotr Soroczyński.

- U nas zadziałały też tarcze antykryzysowe, ale i to, że dobrze zorganizowaliśmy dostawy. Utrzymując bazę produkcyjną w niemal pełnej gotowości byliśmy w stanie szybciej wejść z dostawami na rynek zwłaszcza naszych sąsiadów, naszych najważniejszych partnerów ekonomicznych gdy oni nie mogli liczyć na dostawy z innych miejsc, a sami jeszcze nie produkowali. Dostawy z daleka mogłyby być zrealizowane z bardzo dużym opóźnieniem a towar potrzebny był tu i teraz – mówił Piotr Soroczyński.

W jego opinii to, że w sytuacji kryzysowej daliśmy się poznać nowym odbiorcom spowoduje, że będą oni równie w przyszłości chętniej korzystali z naszych dostaw. To nie jest tylko kwestia szczęścia przez 2 czy 3 kwartały, bo część nowych rynków z nami zostanie.

Anna Grabowska, PR24, akg

 

Czytaj także

Ekspert: w lutym możliwy lekki spadek stopy bezrobocia

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 11:09
Luty był miesiącem otwarcia galerii handlowych, a później także hoteli i stoków narciarskich, to powinno generować większy popyt na pracowników, a co za tym idzie lekki spadek stopy bezrobocia rejestrowanego do 6,4 proc. - prognozuje Monika Kurtek z Banku Pocztowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska miała w styczniu najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej. Znamy nowe dane Eurostatu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 13:00
"Polska jest na pierwszym miejscu wśród krajów Unii Europejskiej z najniższą stopą bezrobocia" - napisał na Twitterze wicepremier Jarosław Gowin. Podał dane Eurostatu, wedle których w styczniu tego roku  bezrobocie w Polsce wyniosło 3,1 procent, podczas gdy w UE wyniosło 7,3 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska wyprzedziła Czechy i ma najniższe bezrobocie w UE. Są nowe dane Eurostatu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 14:50
Z najnowszych danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat wynika, że w styczniu w naszym kraju bez pracy było 3,1 procent rodaków. Bezrobocie w całej Unii było na poziomie 7,3 procent.
rozwiń zwiń