X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czeka nas podwyżka stóp procentowych? Prezes NBP wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 16:00
Prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych podczas tej kadencji Rady Polityki Pieniężnej wynosi zero - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas wideokonferencji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

- Cały czas istnieje prawdopodobieństwo rozwijania się pandemii, istnieje niestety taki czarny scenariusz, że pandemia nie zaniknie, że będą jakieś kolejne fale, że będą ograniczenia i że gospodarka nie wejdzie ponownie na ścieżkę szybkiego wzrostu - dodał prezes NBP.

Szef NBP powiedział, że w związku z tym scenariusz obniżenia stóp procentowych nadal istnieje.

Posłuchaj
00:26 10944444_2.mp3 Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński o prawdopodobieństwie podwyżek stóp procentowych. (IAR

- Jeśli wejdziemy na ścieżkę zdecydowanego, szybkiego, ustabilizowanego wzrostu, to wtedy się zastanowimy - dodał prezes NBP. 

Mówiąc o inflacji, prezes NBP stwierdził, że w 2021 i 2022 r. inflacja będzie cały czas zgodna z celem inflacyjnym NBP. Zaznaczył, że styczniowa inflacja, mimo podbijania przez wzrost cen, m.in. energii elektrycznej i ropy - znalazła się dokładnie w celu.

- Projekcja pokazuje, że inflacja w najbliższych dwóch latach nie będzie rosnąć nadmiernie. Cały czas będzie zgodna z celem inflacyjnym NBP - stwierdził Glapiński. Jak dodał, w 2021 r. ma wynieść 3,1 proc., w 2022 - 2,8 proc., a rok 2023 "to zbyt odległa perspektywa, żeby kreślić jakieś realistyczne scenariusze".

stopy procentowe_procenty 1 procent 663.jpg
Eksperci: niskie stopy procentowe to właściwe rozwiązanie na czas niepewności gospodarczej

Jego zdaniem od II kwartału inflacja może wzrosnąć, co jasno wynika z projekcji, ale do tego wzrostu przyczyni się też efekt bazy, związany z drastycznym spadkiem cen paliw i ropy przed rokiem.

Posłuchaj
00:21 10944444_1.mp3 Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński o prawdopodobieństwie kolejnej obniżki stóp procentowych. (IAR) 

Glapiński dodał, że "wyższe ceny energii" będą wpływać na inflację przez najbliższe dziesięciolecia, wskazał też, że wpływ będą też miały "planowane dalsze podwyżki cen wywozu śmieci".

Posłuchaj
00:22 10944536_1.mp3 Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział, że od drugiego kwartału inflacja może wzrosnąć do około trzech procent. (IAR)

Mówiąc o złotym, szef NBP powiedział, że jego umocnienie byłoby w obecnej sytuacji gospodarczej bardzo niepożądane, osłabiałoby tempo odbudowy gospodarki po kryzysie.

IAR/PAP, PR24, akg

Czytaj także

Prezes NBP: najbardziej prawdopodobny scenariusz to całkowity brak zmian stóp procentowych w kolejnych miesiącach

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 16:20
Celem rozpoczętych w grudniu interwencji, było ograniczenie presji na aprecjację złotego i wzmocnienie oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej NBP na gospodarkę, której dokonaliśmy - powiedział prezes NBP Adam Glapiński. Poinformował również, że najbardziej prawdopodobny scenariusz w kolejnych miesiącach i kwartałach to całkowity brak zmian stóp procentowych 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stopy procentowe utrzymane. Znamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 16:40
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - poinformował bank centralny. Rada poinformowała, że oczekuje, iż w tym roku nastąpi wzrost aktywności gospodarczej, ale jego skala obarczona jest niepewnością związaną z przebiegiem pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: niskie stopy procentowe to właściwe rozwiązanie na czas niepewności gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 12:00
Decyzja RPP, która utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie była spodziewana i słuszna. Odbicie gospodarki zależeć będzie zarówno od ilości pieniądza dostępnego na rynku, jak i od stopnia otwarcia gospodarki, a przede wszystkim od konsekwentnej realizacji planu jej odbudowy – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego oraz Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń