X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Stopy procentowe utrzymane. Znamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 16:40
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - poinformował bank centralny. Rada poinformowała, że oczekuje, iż w tym roku nastąpi wzrost aktywności gospodarczej, ale jego skala obarczona jest niepewnością związaną z przebiegiem pandemii.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/panuwat phimpha

Glapiński free 1200.jpg
Prezes NBP: dopuszczam dalsze obniżenie stóp procentowych, także stopy ujemne

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna wynosi 0,10 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej, stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej.

Na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.

Rada Polityki Pieniężnej - podała w komunikacie - że oczekuje, iż w tym roku nastąpi wzrost aktywności gospodarczej, ale jego skala obarczona jest niepewnością związaną głównie z dalszym przebiegiem pandemii.

Po spadku ożywienie gospodarcze

- Po spadku PKB w 2020 r., w bieżącym roku oczekiwany jest wzrost aktywności gospodarczej, choć skala i tempo ożywienia obarczone są niepewnością. Głównym źródłem niepewności pozostaje dalszy przebieg pandemii i jej wpływ na koniunkturę w kraju i za granicą - czytamy w komunikacie.

Dodano, że pozytywnie na krajową koniunkturę wpływać będą działania ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowanie polityki pieniężnej NBP dokonane w ubiegłym roku, a także przewidywane ożywienie w gospodarce światowej.

Decyzja RPP o utrzymaniu na dotychczasowym poziomie stóp procentowych oznacza, że nie zmieni się oprocentowanie lokat i kredytów w złotych.

Posłuchaj
05:08 justa stopy Turek.mp3 O utrzymanych przez RPP niskich stóp procentowych i o rekordowo tanich kredytach, mówił m.in. w radiowej Jedynce Bartosz Turek, Główny ekonomista HRE Inwestments. (Justyna Golonko, Polskie Radio).

NBP: "polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii"

- W celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę NBP może także stosować interwencje na rynku walutowym. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych. NBP będzie także nadal oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki - poinformował NBP w komunikacie.

Dodano, że polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, wspiera aktywność gospodarczą oraz stabilizuje inflację na poziomie zgodnym ze średniookresowym celem inflacyjnym NBP, a poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców oddziałuje także w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego.

PAP, PR24, PR1, akg

Czytaj także

Prezes NBP: dopuszczam dalsze obniżenie stóp procentowych, także stopy ujemne

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 17:02
Prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że dopuszcza dalsze obniżenie stóp procentowych. Dodał, że ewentualna ich obniżka zależna będzie od sytuacji gospodarczej. Zapowiedział także wprowadzenie w Polsce banknotu o nominale 1000 złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stopy procentowe bez zmian. Jest decyzja RPP

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 16:37
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - poinformował bank centralny.
rozwiń zwiń