X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Raport: niemal połowa skarg kierowanych do Państwowej Inspekcji Pracy dotyczy wypłaty świadczeń

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 16:13
O naruszeniach dotyczących wypłaty świadczeń, terminowości wypłaty wynagrodzenia, ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy i rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych - mówiono podczas zdalnego plenarnego posiedzenia Rady Ochrony Pracy.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Tong_stocker

Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko podkreślała, że przestrzeganie przepisów w tym zakresie Inspekcja traktuje priorytetowo, także w trakcie trwania pandemii COVID-19.


Posłuchaj
00:11 10923740_1.mp3 Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko o przestrzeganiu przepisów o wypłacie świadczeń pracowniczych. (IAR)

Jak mówiła "niewywiązywanie się przez pracodawców z obowiązku prawidłowej i terminowej wypłaty należnych składników wynagrodzenia, nie tylko działa destrukcyjnie na rynek pracy, ale też pozbawia pracowników niezbędnych środków utrzymania oraz rzutuje na ich funkcjonowanie w wielu sferach życia".

- Naruszenia dotyczące wypłaty świadczeń dotyczyły najczęściej terminowości wypłaty wynagrodzenia, ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy i rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych - mówił przedstawiając raport PIP Bartosz Kopeć, wicedyrektor Departamentu Prawnego Państwowej Inspekcji Pracy.

Poinformował, że nieprawidłowości ujawniano głównie w takich branżach jak handel i naprawy, przetwórstwo przemysłowe, transport i gospodarka magazynowa a także budownictwo. Pracownicy tych branż kierują do PIP najwięcej skarg i stąd przeprowadzanych jest w nich najwięcej kontroli.
Pracodawcy wskazują, że zasadniczym powodem nieterminowości i niewypłacania świadczeń pracowniczych są trudności w zachowaniu płynności finansowej.

Posłuchaj
00:17 10923740_2.mp3 Bartosz Kopeć, wicedyrektor Departamentu Prawnego Państwowej Inspekcji Pracy, o naruszeniach dotyczących wypłaty świadczeń. (IAR)

Mówią, że kontrahenci nie wywiązują się ze zobowiązań. Nie jest to jednak żadne usprawiedliwienie, gdyż terminowe wypłacanie wynagrodzenia za pracę jest obowiązkiem pracodawcy.

Członkowie Rady Ochrony Pracy pytali, jak wygląda relacja pomiędzy strumieniem pieniędzy przekazywanych pracodawcom z tarcz antykryzysowych a wypłatą wynagrodzeń.

Minister Katarzyna Łażewska-Hrycko poinformowała, że nie zostało to jeszcze sprawdzone i że kontrole w tym zakresie zostaną przeprowadzone w tym roku. Zapowiedziała, że od marca inspektorzy pracy będą pracowali w normalnym trybie.

IAR, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

2 zł za godzinę odeszło w przeszłość. PIP o przestrzeganiu przepisów w sprawie stawki godzinowej

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 17:10
Znacząca większość firm przestrzega wypłacania minimalnej stawki godzinowej - wynika z kontroli przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy. 
rozwiń zwiń