X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Min. rolnictwa: mimo pandemii w 2020 r. wzrósł eksport polskiej żywności

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 13:02
Mimo pandemii, w 2020 roku wzrósł eksport polskiej żywności. Według szacunków opublikowanych przez resort rolnictwa, jego wartość przekroczyła 34 miliardy euro. Rok do roku wartość zwiększyła się o 7 procent.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Minister rolnictwa Grzegorz Puda zwrócił uwagę na to, że żywność zajmuje też coraz większą część ogólnego eksportu towarów z Polski. - Na zagranicznych rynkach konkurujemy ceną, ale i jakością - podkreślił.


Posłuchaj
00:21 10919701_2.mp3 Minister rolnictwa Grzegorz Puda, o dobrych wynikach eksportu polskiej żywności. (IAR)

- Wpływ taką skalę miały nie tylko wyniki sprzedażowe naszych eksporterów, ale i korzystne kursy euro do złotówki oraz dolara do złotówki. Sprzyjało to naszej konkurencyjności i pomimo pandemii, udało się jeszcze lepiej wykorzystać nasze szanse. Udało się spowodować, że stajemy się dużym graczem na rynku rolno spożywczym - powiedział minister rolnictwa.

żywność free 1200.jpg
Minister rolnictwa: rekordowe wpływy z eksportu polskiej żywności w 2020 r.

Poza zabiegami poprawiającymi eksport, kondycja polskich przedsiębiorstw zależy od konsumpcji wewnętrznej. Minister Grzegorz Puda zaapelował, by świadomie sięgać po produkty z krajowych przedsiębiorstw na sklepowych półkach.

- Jeśli to możliwe, kupujmy bezpośrednio od rolników. Warto zwrócić uwagę, co kupujemy. Czy są to produkty polskie od polskich rolników. Proszę pamiętać, że małe rolne rynki mają bardzo trudno.

Posłuchaj
00:22 10919701_1.mp3 Minister rolnictwa Grzegorz Puda zaapelował, by świadomie sięgać po produkty z krajowych przedsiębiorstw na sklepowych półkach. (IAR)

- My robiąc ten mały gest kupując nasze rodzime artykuły z lokalnego rynku wspieramy sąsiadów krajowych producentów i całą naszą branżę - mówił Grzegorz Puda.

Udział eksportu żywności w ogólnym bilansie dla polskiego handlu zagranicznego wyniósł niemal 14 i pół procent.

IAR, PR24, akg

Czytaj także

Pomimo pandemii eksport polskiej żywności w 2020 roku był większy niż w 2019

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 11:09
- Mimo problemów, przed którymi stanęło w ubiegłym roku polskie rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze, w okresie dziesięciu miesięcy 2020 roku odnotowano 7-procentowy wzrost wartości eksportu żywności - powiedział zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) Marcin Wroński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska żywność smakuje. Unijny rynek głównym odbiorcą

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 15:44
W okresie dziesięciu miesięcy 2020 r. odnotowano wzrost wartości eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski. Eksport żywności wzrósł o 7 proc. w stosunku do tego samego okresu ub.r. i osiągnął wartość 28,3 mld euro - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesi chcą sprzedawać w marketach więcej żywności własnej produkcji. Grzegorz Puda: jesteśmy tym zaniepokojeni

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 15:45
Kilka dni temu Czeska Izba Poselska przyjęła regulacje, zgodnie z którymi sklepy o powierzchni powyżej 400 metrów kwadratowych od przyszłego roku mają sprzedawać 55 procent artykułów rolno-spożywczych wyprodukowanych w tym kraju. Do 2028 roku ten wskaźnik ma wynieść 73 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: rekordowe wpływy z eksportu polskiej żywności w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 15:48
Polska uzyskała w 2020 r. nienotowany dotychczas poziom wpływów z eksportu towarów rolno-spożywczych - 34 mld euro, o 2 mld euro więcej niż rok wcześniej - poinformował minister rolnictwa Grzegorz Puda.
rozwiń zwiń