X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspert: przemysł to nadal główna siła napędowa polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 18:03
W styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 0,9 procent w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do grudnia wskaźnik ten spadł o 5,1 procent. Jak komentowała w Programie 1 Polskiego Radia ekonomistka Monika Kurtek z Banku Pocztowego - mimo gorszych wyników, przemysł nadal jest główną siłą napędzającą polską gospodarkę.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

GUS podał, że wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 15 spośród 34 działów przemysłu - między innymi w produkcji urządzeń elektrycznych - o 31,3 procent, w gospodarce odpadami; odzysku surowców - o 12,5 procent, w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego, w produkcji metali, chemikaliów i wyrobów chemicznych.

Jak mówiła w radiowej Jedynce Monika Kurtek z Banku Pocztowego - dynamika wzrostu produkcji przemysłowej w porównaniu np. do grudniowej, jest dużo niższa, ale nie ma zaskoczenia, bo takie były prognozy.

1200 praca fabryka.jpg
Dobre prognozy gospodarcze dla Polski: pomagają inwestycje, eksport i konsumpcja

Zdaniem ekonomistki - nasz przemysł w zeszłym roku poradzil sobie dobrze mimo pandemii. - Miejmy nadzieję, że w tym roku sytuacja nie będzie gorsza niż w 2020 roku - oceniła Monika Kurtek.

Posłuchaj
05:00 _PR1_AAC 2021_02_18-16-36-22.mp3 Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek - komentowała w Programie 1 Polskiego Radia ostatnie dane GUS-u dotyczące produkcji przemysłowej. Rozmawia Justyna Golonko.

- Dynamika produkcji przemysłowej cały czas jest na plusie i to należy uznać za dobrą informację - dodała. Jej zdaniem - na niższą produkcję przemysłową w styczniu miał wpływ m.in. pełny lockdown w Niemczech, które są głównym odbiorcom polskiego eksportu.

GUS podał również, że spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu ze styczniem 2020 roku odnotowano w 19 działach, między innymi w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 20,4 procent, napojów - o 11,3 procent, wyrobów farmaceutycznych, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep.

Program 1 Polskiego Radia, IAR, PAP, PR24, akg

Czytaj także

Dobre prognozy gospodarcze dla Polski: pomagają inwestycje, eksport i konsumpcja

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 11:58
Komisja Europejska prognozuje, że w 2021 r. PKB Polski wzrośnie o 3,1 proc., podczas gdy jeszcze jesienią szacowała wzrost o 3,3 proc. Według danych KE recesja w Polsce w zeszłym roku była jedną z najniższych w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eurostat: Polska z drugim najlepszym wynikiem produkcji przemysłowej wśród państw UE

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 19:53
Eurostat podał, że produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w grudniu 2020 r. o 6,1 proc. rdr, po wzroście o 2,9 proc. rdr miesiąc wcześniej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 0,9 procent r/r

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 10:36
W styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 0,9 procent w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do grudnia wskaźnik ten spadł o 5,1 procent.
rozwiń zwiń