X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Uwaga pracodawcy, zbliża się ważny termin. Do 1 marca trzeba przekazać pracownikom druk ZUS IMIR

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 14:15
Tylko do 1 marca płatnicy składek mają czas na przekazanie swoim pracownikom i zleceniobiorcom informacji ZUS IMIR o pobranych składkach. Serwis pit.pl przypomina, kto zobowiązany jest do wystawiania dokumentu oraz jak go wypełnić i skorygować.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Grabowski Foto

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nakłada na płatników składek obowiązek comiesięcznego przekazywania do ZUS imiennych raportów miesięcznych, wykazujących wysokość pobranych składek. O tym fakcie płatnik poinformować musi również samego ubezpieczonego. Może robić to co miesiąc, lub raz do roku – w rocznej informacji ZUS IMIR.

Dane muszą być spójne

Płatnicy składek, którzy nie informowali co miesiąc pracowników o składkach odprowadzonych do ZUS, zobowiązani są do przekazania informacji rocznej najpóźniej do 1 marca. Dokonuje się tego za pośrednictwem druku ZUS IMIR, który od 2019 roku zastąpił druk ZUS RMUA.

Dane wskazane w dokumencie muszą być spójne z tymi, które płatnik składek przekazał do ZUS w raportach miesięcznych za ubezpieczonego. Powinny być one przedstawione w podziale na poszczególne miesiące – przypomina pit.pl.

zus shutterstock 1200.jpg
Mały ZUS plus 2021. Potrzebne dodatkowe dokumenty do rozliczenia

Płatnik składek zwolniony jest z obowiązku przygotowywania informacji ZUS IMIR, jeżeli o wysokości składek odprowadzonych do ZUS informował ubezpieczonego w co miesiąc. Ubezpieczony może jednak poprosić płatnika o dostarczenie informacji rocznej.

Instrukcja na stronie ZUS

Płatnik nie musi również przekazywać informacji rocznej w sytuacji, gdy z wynagrodzenia ubezpieczonego pobierana była w ciągu roku wyłącznie składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że płatnicy składek, którzy mają problemy z prawidłowym wypełnieniem ZUS IMIR, bądź zmuszeni zostali dokonać jego korekty i mają wątpliwości, jak to zrobić, mogą skorzystać z instrukcji "Informacja miesięczna i informacja roczna dla osoby ubezpieczonej" przygotowanej przez ZUS i dostępnej na stronie internetowej Zakładu.

PolskieRadio24.pl, pit.pl, DoS

Czytaj także

Nawet trzy lata niższych składek. Mija termin zgłoszeń do programu Mały ZUS Plus

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 02:08
Do dziś uprawnieni przedsiębiorcy mogą składać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wnioski dotyczące chęci skorzystania z Małego ZUS Plus. Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbliża się waloryzacja rent, emerytur i innych świadczeń. Pierwsze podwyżki już w marcu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 11:11
W marcu 2021 r. emerytury i renty wzrosną o co najmniej 50 zł, a najniższe świadczenia wyniosą 1.250 zł. Dodatkowo wzrośnie także próg dochodowy przy świadczeniu dla osób niesamodzielnych – do 1.750 zł. W II kwartale emeryci dostaną 13., a w IV kwartale 14. emeryturę – przypomina serwis strefabiznesu.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. ZUS podał datę

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 12:00
Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzice skorzystają do 14 lutego - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowy zasiłek można otrzymać na opiekę nad dzieckiem do lat 8. Świadczenie przysługuje też w przypadku dzieci powyżej tego wieku, ale tylko jeśli mają one odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mały ZUS plus 2021. Potrzebne dodatkowe dokumenty do rozliczenia

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 14:54
Przedsiębiorcy, którzy korzystają z Małego ZUS plus w 2021 roku, muszą złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe. Termin ten mija 10 i 15 lutego - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z ulgi korzysta ponad 341 tys. osób.
rozwiń zwiń