X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezes NBP: najbardziej prawdopodobny scenariusz to całkowity brak zmian stóp procentowych w kolejnych miesiącach

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 16:20
Celem rozpoczętych w grudniu interwencji, było ograniczenie presji na aprecjację złotego i wzmocnienie oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej NBP na gospodarkę, której dokonaliśmy - powiedział prezes NBP Adam Glapiński. Poinformował również, że najbardziej prawdopodobny scenariusz w kolejnych miesiącach i kwartałach to całkowity brak zmian stóp procentowych 
Prezes NBP Adam Glapiński.
Prezes NBP Adam Glapiński.Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

- Celem rozpoczętych w grudniu interwencji, było ograniczenie presji na aprecjację złotego i wzmocnienie oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej NBP na gospodarkę, której dokonaliśmy. Operacyjnie celem tych działań nie było utrzymanie i nie jest, i nie będzie (...) utrzymanie kursu na jakimś z góry określonym poziomie, na jakimś określonym kursie - nigdy tak nie było i nigdy tak nie będzie - powiedział Glapiński udzielając odpowiedzi na pytania dziennikarzy dot. oceny bieżącej sytuacji ekonomicznej.

Interwencje NBP wesprą ożywienie gospodarki

Prezes NBP wskazał, że umocnienie złotego oddziaływałoby de facto w kierunku zacieśnienia warunków monetarnych.

Posłuchaj
00:24 10890733_1.mp3 Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział, że w tym roku poziom inflacji w Polsce powinien być zgodny z celem NBP. (IAR)

- A my robiliśmy wszystko, żeby rozluźnić warunki monetarne. To by spowalniało odbicie naszej gospodarki po kryzysie pandemicznym. Rozpoczęte interwencje ograniczają to ryzyko, zapobiegają aprecjacji i będą wspierały w ten sposób oczekiwane ożywienie - powiedział.

Kredyty frankowe

Komentując jeden z pomysłów na rozwiązanie problemu kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich, polegający na przewalutowaniu na złote przy zastosowaniu zagranicznego oprocentowania. Glapiński stwierdził, że na wysokość stóp procentowych dla danej waluty wpływa emitujący ją bank centralny.

złoty 1200.jpg
Prezes NBP: dopuszczam dalsze obniżenie stóp procentowych, także stopy ujemne

- NBP ustalający wysokość podstawowej stopy procentowej bierze pod uwagę krajową sytuację makroekonomiczną, przede wszystkim stopę inflacji. Przyjęcie dla kredytów w złotych oprocentowania zależnego od sytuacji w zupełnie innym kraju postawiłoby te zasady na głowie - oświadczył prezes banku centralnego.

Pytany o propozycje banków, dotyczące rozwiązania problemów walutowych kredytów hipotecznych Glapiński podkreślił, że nie ma żadnej konkretnej propozycji banków, do której NBP mógłby się odnieść.

- Środowisko bankowe nie jest jednomyślne, co do zasadności tej operacji. Wiele banków ciągle zastanawia się, więc my nie możemy niczego pochopnie deklarować - mówił o ewentualnym przewalutowaniu kredytów.

Jak zastrzegł Glapiński, "niewłaściwe byłoby, gdyby kredytobiorcy walutowi nagle znaleźli się w sytuacji uprzywilejowanej wobec kredytobiorców złotowych. To byłoby fatalne".

Stopy procentowe mogą być jeszcze niższe

Mówiąc o stopach procentowych Glapiński powiedział, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to całkowity brak zmian stóp procentowych w kolejnych miesiącach i kwartałach. - Jednocześnie nie wykluczamy dalszych obniżek stóp - dodał.

Prawdopodobieństwo obniżki stóp ani nie wzrosło, ani nie zmalało, utrzymuje się na takim samym poziomie - stwierdził prezes Glapiński, dodając, że "wszystko zależy od napływających informacji, głównie zewnętrznych".

Waluta cyfrowa NBP

Szef NBP były pytany, czy rozważażane są prace nad stworzeniem waluty cyfrowej banku centralnego - odparł, że na razie jest więcej "pisania o tym", niż rzeczywistych działań, choć wiele banków centralnych analizuje możliwość wprowadzenia takiego pieniądza.

- Nie da się przesądzić, czy i kiedy banki centralne zdecydują się na wprowadzenie takiej formy pieniądza. Gdyby to się okazało korzystne, to oczywiście byśmy to wprowadzali, na razie przeważają raczej negatywne wnioski - powiedział Glapiński. 

IAR/PAP, PR24, akg

Czytaj także

Prezes NBP: bank centralny będzie skupował aktywa tak długo, jak będzie potrzeba

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 17:50
Narodowy Bank Polski będzie skupował papiery skarbowe i obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa tak długo i w takiej ilości, jak będzie to potrzebne - oświadczył prezes NBP Adam Glapiński w nagraniu opublikowanym przez bank centralny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP: dopuszczam dalsze obniżenie stóp procentowych, także stopy ujemne

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 17:02
Prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że dopuszcza dalsze obniżenie stóp procentowych. Dodał, że ewentualna ich obniżka zależna będzie od sytuacji gospodarczej. Zapowiedział także wprowadzenie w Polsce banknotu o nominale 1000 złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP: każdy ma prawo decydować o sposobie gromadzenia oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 16:27
Prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że wartość gotówki w obiegu to wynik suwerennych decyzji Polaków, którzy chętnie używają też płatności bezgotówkowych i, że każdy ma prawo decydować, w jaki sposób gromadzi oszczędności, np. w gotówce, na rachunkach w banku czy w innej formie.
rozwiń zwiń