X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Trwają konsultacje założeń Umowy Partnerstwa. Tym razem w Małopolsce

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 13:30
Umowa Partnerstwa to najważniejszy dokument określający, w co zostaną zainwestowane Fundusze Europejskie przez najbliższe siedem lat. Kolejne konsultacje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zorganizowało w województwie małopolskim. W nowej perspektywie funduszy unijnych ten region może liczyć na co najmniej 1,5 miliarda euro ze środków z polityki spójności, a także na 247 milionów euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W spotkaniu konsultacyjnym online z samorządowcami, mieszkańcami i przedsiębiorcami z regionu wziął udział Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. 

- Województwo małopolskie sprawnie i efektywnie wykorzystuje fundusze unijne dostępne w obecnym programie regionalnym na lata 2014-2020. W kolejnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 Małopolska może liczyć na 1,54 miliarda euro w ramach polityki spójności - mówił wiceminister Buda podczas spotkania.

Wiceminister dodał, że do podziału pozostaje ponad 7 miliardów euro na wszystkie programy regionalne. Środki te zostaną podzielone na województwa po negocjacjach kontraktu programowego. Jeśli marszałek przedstawi dobre inwestycje i dobrze je uargumentuje, województwo ma szansę otrzymać dodatkowe środki.

Województwo małopolskie jest również jednym z sześciu województw, wraz ze śląskim, dolnośląskim, łódzki, lubelskim i wielkopolskim, które zostało objęte Funduszem Sprawiedliwej Transformacji. Celem FST jest finansowanie działań służących łagodzeniu skutków społecznych i gospodarczych transformacji w kierunku zielonej gospodarki.

– Z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Małopolska otrzyma 247 milionów euro. Obszarem szczególnie narażonym na negatywne skutki transformacji energetycznej jest przede wszystkim podregion oświęcimski. W sektorze wydobycia węgla pracuje niemal 11 tysięcy osób – zaznaczył wiceminister Waldemar Buda.

european-parliament-1274765_1280.jpg
Jak będą inwestowane unijne fundusze? MFiPR konsultuje Umowę Partnerstwa

Pieniądze unijne trafią do województwa małopolskiego również z Funduszu Odbudowy oraz programów krajowych finansowanych ze środków polityki spójności.

– W perspektywie 2014-2020 w województwie małopolskim dofinansowano inwestycje z programów krajowych kwotą 11,7 miliardów złotych. Pod tym względem województwo ma trzecie miejsce w Polsce po mazowieckim i śląskim. W nowej perspektywie województwo ma szansę pozostać w czołówce inwestycji finansowanych z programów krajowych – zaznaczył wiceminister 

Podobnie jak w latach 2014-2020 również w nowej perspektywie około 60% funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw. Łącznie w ramach polityki spójności i FST Polska ma do dyspozycji 76 miliardów euro.

Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, między innymi na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. 75% środków zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego.

euro pieniądze 1200.jpg
Małgorzata Jarosińska-Jedynak: pieniądze z nowego budżetu UE mogą trafić do Polski w tym roku

– W najbliższych latach fundusze unijne wraz z pieniędzmi z budżetu państwa będą wspierać najważniejsze potrzeby Polski. Będziemy inwestować w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i kapitał społeczny – wyliczał wiceminister.

Na szczeblu unijnym kończą się prace nad rozporządzeniami na nową perspektywę. Polska jest na etapie konsultacji społecznych projektu Umowy Partnerstwa. Konsultacje rozpoczęły się 18 stycznia. Pierwsze spotkanie online dotyczyło województwa śląskiego.

Uwagi do założeń przedstawionych w Umowie Partnerstwa można zgłaszać do 22 lutego za pomocą formularza dostępnego na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl.

Po przyjęciu Umowy Partnerstwa przez rząd i projektów programów regionalnych przez zarządy województw odbędą się formalne negocjacje programów i Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską.

MFiPR, PR24, akg

Czytaj także

Eksperci: potrafimy wykorzystywać unijne środki, ważne żeby były dostępne jak najszybciej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 13:30
Polskie firmy efektywnie wykorzystują środki europejskie. I zapewne będzie tak również w wypadku miliardów euro przeznaczonych na odbudowę. Ważne, żeby przedsiębiorcy mogli jak najszybciej otrzymać unijne pieniądze - mówili w audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP i Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak będą inwestowane unijne fundusze? MFiPR konsultuje Umowę Partnerstwa

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 16:32
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej konsultuje Umowę Partnerstwa. To najważniejszy dokument określający w co Polska zainwestuje fundusze europejskie na lata 2021-2027. Nie dotyczy ona Funduszu Odbudowy ani funduszy dla rolników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Jarosińska-Jedynak: pieniądze z nowego budżetu UE mogą trafić do Polski w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 10:40
Zakładamy, że pieniądze z nowego budżetu UE trafią do polskiej gospodarki jeszcze w tym roku - powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Zaznaczyła, że będzie to zależało nie tylko od starań Polski, ale także od postępu prac KE.
rozwiń zwiń