X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W PPK oszczędza coraz więcej osób, rosną też same oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 07:40
Od początku istnienia fundusze PPK zarobiły ponad 230 milionów złotych, a do programu dołączyło 2 miliony osób. Ich oszczędnościami zarządza 19 instytucji finansowych. Czy warto było oszczędzać w Pracowniczych Planach Kapitałowych?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Nattakorn_Maneerat

Na koniec 2018 roku, przed wdrożeniem PPK, w programach oszczędnościowych budowanych razem z pracodawcą, uczestniczyło niespełna 334 tysiące osób. Na koniec 2020 roku ta liczba wzrosła do ponad 2 milionów osób pracujących w blisko 26 tys. firm. W ciągu 18 miesięcy istnienia programu liczba uczestników PPK przekroczyła dwukrotnie liczbę aktywnych uczestników wszystkich innych programów emerytalnych (IKE, PPE, IKZE).

Kto oszczędza?

Najwyższy udział w programie mają pracownicy instytucji finansowych (62,7 proc.) oraz przedsiębiorstw wspomagających sektor finansowy (60,2 proc.). Z firm prowadzących działalność usługową w zakresie informatyki i oprogramowania w PPK oszczędza połowa pracowników. Lekko ponad 40 proc. udział w programie mają pracownicy z branży reklamowej i telekomunikacyjnej.

Czytaj także:
złoty-euro1200.jpg
Jak oszczędzać, inwestować i chronić swoje pieniądze


Spośród pracowników odkładających na emeryturę w PPK 60% stanowią mężczyźni. Warto zauważyć, że z możliwości oferowanych przez fundusze zdefiniowanej daty korzystają również obcokrajowcy, między innymi Ukraińcy (35,7 tys. osób) i Białorusi (3,3 tys. osób). Najtrudniej do programu przekonać osoby młode, dopiero rozpoczynające swoje życie zawodowe oraz osoby, które są krótko przed emeryturą.

Na co zwracamy uwagę

Przy podejmowaniu decyzji o systematycznym oszczędzaniu uczestnicy PPK zwracają uwagę przede wszystkim na podejście pracodawcy do tego zagadnienia. Innymi deklarowanymi czynnikami wpływającymi na decyzję o dołączeniu do programu była pandemia, wyniki inwestycyjne poszczególnych funduszy, stabilność regulacyjna, przekaz medialny, poziom dochodów, forma zatrudnienia oraz wiek.

Czytaj także:
Paweł Borys 1200.jpg
Prezes PFR: jest szansa na powrót do normalności w II kwartale

Wyniki funduszy

W programie PPK uczestniczy obecnie 19 rynkowych podmiotów. Średnia wysokość wynagrodzenia za zarządzania waha się od 0,24 proc rocznie dla funduszy 2020 do wysokości 0,41 proc. rocznie dla funduszy z datą końcową w 2060 roku. Im dłuższy horyzont inwestycyjny tym wyższa opłata ze względu na inny skład portfela funduszu. Średni koszt wynagrodzenia za zarządzanie funduszami PPK to 0,35 proc. Wartość aktywów zgromadzonych w PPK na koniec grudnia 2020 roku wyniosła 2,72 mld zł. Po odjęciu składek wynika, że fundusze zarobiły dla swoich uczestników dotychczas 230 mln zł.

Średnie wyniki funduszy zdefiniowanej daty   Źródło: PFR Średnie wyniki funduszy zdefiniowanej daty Źródło: PFR

Ostatni etap

1 stycznia 2021 roku ustawą o PPK zostały objęte małe firmy oraz jednostki sektora finansów publicznych. Do umów o zarządzanie i prowadzenie PPK nie trzeba już stosować przepisów o zamówieniach publicznych, jeżeli wartość zamówienia będzie niższa niż progi unijne.

PolskieRadio24.pl/mojeppk.pl/mib, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co się wydarzyło na globalnych rynkach finansowych w 2020 roku?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 16:00
W ubiegłym roku światową gospodarkę zdominowała pandemia koronawirusa. Nagłe zatrzymanie działalności tysięcy firm spowodowanej ograniczeniami prowadzenia biznesu w wielu segmentach gospodarki doprowadziło do turbulencji na rynkach akcji, obligacji i surowców. Rynkowe zawirowania nie ominęły również polskich inwestorów. Pomimo tego na krajowych i zagranicznych akcjach można było zarobić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prognozy walutowe. Co czeka złotówkę w 2021 roku?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 13:44
Niskie stopy procentowe, szczepienia na COVID-19, lockdowny i odmrażanie gospodarki to według raportów banków główne czynniki, które będą wpływały na notowania walut na globalnych rynkach. Jakiego zachowania kursów walut możemy spodziewać się w 2021 roku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W co inwestować w 2021 roku? Znamy podpowiedzi analityków

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 15:00
2020 rok był trudnym okresem na rynkach finansowych. Duża zmienność cen aktywów, spowodowana niepewnością co do długości trwania ograniczeń działalności gospodarczej, nie pomagała w zachowaniu zimnej krwi. Nie zmienia to faktu, że inwestorzy, którzy nie przestraszyli się chwilowych zawirowań, mogli liczyć na pokaźne zyski. Jak kształtują się przewidywania analityków rynkowych na 2021 rok?
rozwiń zwiń