X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksport odporny na pandemię. Ekspert: za dobrymi wynikami stoi konkurencyjność polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 16:30
NBP podał, że w listopadzie nadwyżka na rachunku bieżącym wyniosła 7,8 mld zł. Eksport towarów wyniósł 103,4 mld zł i był wyższy o 13,6 mld zł (tj. o 15,1 proc.) niż w analogicznym miesiącu 2019 r. Import towarów zwiększył się o 9,2 mld zł (tj. o 10,6 proc.) i osiągnął wartość 95,5 mld zł.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Natomiast jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po listopadzie 2020 r. wyniosła 11,4 mld euro. 

- Za dobrymi wynikami eksportu podczas pandemii stoi konkurencyjność polskich firm - ocenił główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Wskazał, że wobec kryzysu wywołanego przez pandemię zagraniczni odbiorcy poszukują towarów porównywalnych jakościowo, ale tańszych.

Obroty towarowe handlu zagranicznego w okresie styczeń – listopad ub. r. wyniosły w cenach bieżących 960,8 mld zł w eksporcie oraz 909,8 mld zł w imporcie. Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 51,0 mld zł, w analogicznym okresie 2019 roku wyniosło 5,6 mld zł. W porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku eksport wzrósł o 1,5 proc., a import spadł o 3,3 proc.

eksport free 1200.jpg
Wysoka nadwyżka w handlu zagranicznym Polski. Najwyższy poziom od ponad 15 lat

- Za dobrymi wynikami polskiego eksportu w całym okresie pandemii - bo najpierw mieliśmy niższy niż w innych krajach europejskich spadek eksportu, a potem mocniejszy wzrost - stoi konkurencyjność polskich firm. Ta konkurencyjność rosła przez kilka ostatnich lat przed wybuchem pandemii za sprawą silnego wzrostu produktywności w polskiej gospodarce przy umiarkowanym wzroście kosztów - skomentował Bujak.

Wskazał, że wobec kryzysu wywołanego przez pandemię zagraniczni odbiorcy poszukują towarów porównywalnych jakościowo do tych, które kupowali wcześniej, ale tańszych. "Przy tym podejściu na rynkach rozwiniętych, jak Niemcy, polscy dostawcy wygrywają konkurencję. Świadczy o tym awans Polski na trzecie miejsce największych dostawców towarów do Niemiec" - zaznaczył.

Dodał, że w trakcie pandemii Polska zwiększyła udział w niemieckim imporcie w dużo większym stopniu, niż inne kraje naszego regionu: Czechy, Słowacja czy Węgry.

Ekonomista podkreślił, że zarówno piątkowe dane o polskim handlu zagranicznym GUS, jak i wcześniejsze NBP pokazują, że mamy największą nadwyżkę handlową i nadwyżkę bilansu płatniczego w historii. "Dynamiczny wzrost polskiego eksportu przy słabszym wzroście importu przekłada się na rekordową nadwyżkę handlową" - podsumował.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wysoka nadwyżka w handlu zagranicznym Polski. Najwyższy poziom od ponad 15 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 11:30
Utrwala się nadwyżkowy charakter obrotów Polski z zagranicą. Jednak pozytywny wynik handlu w II kwartale 2020 r. z dużym prawdopodobieństwem można uznać za zjawisko jednorazowe – uważa serwis forsal.pl. Przyczynił się do tego bowiem silny spadek cen ropy oraz pogłębienie się spadku importu pod wpływem lockdownu.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadwyżka w handlu zagranicznym. Znamy dane GUS za wrzesień

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 15:00
Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po wrześniu wynosiła 7,5 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny. Wartość eksportu wyrażona w euro sięgnęła 169,9 mld euro i była niższa o 4 proc. licząc rdr, a wartość importu wyniosła 162,4 mld euro, po spadku o 8 proc.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomimo pandemii eksport polskiej żywności w 2020 roku był większy niż w 2019

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 11:09
- Mimo problemów, przed którymi stanęło w ubiegłym roku polskie rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze, w okresie dziesięciu miesięcy 2020 roku odnotowano 7-procentowy wzrost wartości eksportu żywności - powiedział zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) Marcin Wroński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważne dla polskich eksporterów. Niemiecka gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,5%

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 16:16
To ważna informacja dla eksporterów i kooperantów wysyłających swoje produkty na niemiecki rynek. Jak ocenia Niemieckie Stowarzyszenie Branżowe BDI, cytowane przez agencję Reutera, największa gospodarka Europy wzrośnie w tym roku o 3,5 proc., po spadku o około 5 proc. w 2020 r.
rozwiń zwiń