X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nowe firmy z Chin objęte amerykańskimi sankcjami. Wśród nich producent popularnych w Polsce smartfonów

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 15:18
USA nakładają sankcje na kolejne chińskie firmy, w tym działającego również w Polsce producenta elektroniki Xiaomi oraz trzeci pod względem wielkości w ChRL koncern naftowy. Według Waszyngtonu spółki te są powiązane z chińskim wojskiem.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Coraz dłuższa lista

Jak informuje amerykańska agencja Associated Press, na liście nowych sankcji USA znalazły się m.in. takie chińskie firmy, jak: Xiaomi, CNOOC, Skyrizon oraz COMAC (Commercial Aircraft Corp. of China - kontrolowany przez państwo producent samolotów).

Chiny usa free shutt-1200.jpg
Chiny: nowe prawo na pomoc rodzimym firmom. To odpowiedź na amerykańskie sankcje

Wcześniej w tym tygodniu dziennik "Wall Street Journal" informował, że na liście Pentagonu umieszczono również największe chińskie spółki technologiczne: holding Alibaba (handel elektroniczny i usługi chmurowe), konglomerat Tencent (komunikatory, obsługa płatności internetowych i branża rozrywkowa) oraz koncern Baidu (dostawca m.in. wyszukiwarki internetowej).

Amerykańscy inwestorzy do listopada br. muszą zbyć posiadane udziały w firmach z "czarnej listy" ministerstwa obrony USA - podkreśla AP.

"Umocnienia polityki ustępującego prezydenta USA Donalda Trumpa względem ChRL"

Xiaomi pod koniec ubiegłego roku wspięło się na pozycję trzeciego największego producenta smartfonów na świecie. W związku z sankcjami Pentagonu spółka wydała w piątek oświadczenie, w którym czytamy, że Xiaomi "prowadzi swoją działalność zgodnie z prawem i regulacjami obowiązującymi w odpowiednich jurysdykcjach" oraz "dostarcza produkty i usługi przeznaczone dla użytku cywilnego, jak i komercyjnego".

W dokumencie udostępnionym na firmowym profilu Xiaomi w serwisie Twitter zaznaczono, że spółka "potwierdza, że nie jest własnością, nie jest kontrolowana ani powiązana z chińskim wojskiem, nie jest także 'komunistyczną, chińską firmą wojskową'". Koncern zapowiedział, że podejmie wszelkie stosowne kroki celem zabezpieczenia interesów własnych oraz swoich udziałowców, a także będzie informował o swoich dalszych działaniach w odpowiednim czasie.

Agencja Reutera ocenia, że obłożenie kolejnych dziewięciu chińskich firm sankcjami to krok zmierzający do umocnienia polityki ustępującego prezydenta USA Donalda Trumpa względem ChRL w ostatnim tygodniu jego kadencji.

Utrata dostępu do popularnych usług uderza w chińskie firmy

Sankcje Pentagonu na chińskie spółki nakładane są na mocy prawa uchwalonego w 1999 roku, które zobowiązuje ministerstwo obrony USA do prowadzenia rejestru firm mających związki bądź stanowiących własność chińskiej armii. Do tej pory na liście tej znalazło się 35 podmiotów, w tym Huawei Technologies. Obok komponentów łączności, koncern ten - podobnie jak Xiaomi - produkuje elektronikę konsumencką, w tym smartfony.

Telefony Huaweia cieszyły się w Europie, w tym w Polsce, znaczną popularnością. W wyniku amerykańskich sankcji w ubiegłym roku firma ta straciła jednak możliwość stosowania w swoich smartfonach komponentów i technologii z USA. Przełożyło się to m.in. na konieczność zrezygnowania z usług i oprogramowania Google'a w produktach spółki, w tym zastąpienie systemu operacyjnego Android jego odpowiednikiem - Harmony OS.

Utrata dostępu do popularnych usług odbił się na sprzedaży smartfonów Huaweia w Europie. Jak twierdzą analitycy cytowani przez japoński dziennik "Nikkei", stworzyło to warunki do umocnienia się innych azjatyckich producentów telefonów: chińskich firm Xiaomi i Oppo oraz południowokoreańskiego Samsunga.

Chiny towary 1200.jpg
Chiny rosną w siłę. Dr Anusz: kształtuje się nowy podział świata

Dane firmy analitycznej Counterpoint wskazują, że udział Huaweia w europejskim rynku smartfonów w drugim kwartale 2020 r. wynosił 16 proc., co oznacza spadek o 6 proc. w ujęciu rdr. Udział Xiaomi w tym samym czasie wzrósł z 6 proc. do 13 proc.

"Zagrożenie dla amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego"

Huawei, który produkuje nie tylko smartfony, ale również sprzęt do obsługi łączności nowej generacji (5G), przez Waszyngton wielokrotnie był oskarżany o współpracę z chińskim wywiadem. Administracja ustępującego prezydenta Trumpa ocenia, że sprzęt tej firmy stanowi zagrożenie dla amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego. Koncern zaprzecza tym zarzutom.

Podobne uwagi zawarto w oświadczeniu amerykańskiego ministra handlu Wilbura Rossa. W odniesieniu do poszerzenia listy firm objętych przez Pentagon sankcjami powiedział on, że "bezwzględne działania Chin w obszarze Morza Południowochińskiego i agresywna dążność do pozyskiwania wrażliwych danych dotyczących własności intelektualnej oraz technologii celem rozwoju chińskich zdolności militarnych stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA, jak i bezpieczeństwa społeczności międzynarodowej".

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Chiny rosną w siłę. Dr Anusz: kształtuje się nowy podział świata

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 14:00
- Jesteśmy świadkami kształtowania się zupełnie innego podziału świata niż ten, który znaliśmy do tej pory - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu J. Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus nie szkodzi luksusowym markom. Rekordowa sprzedaż Bentleya w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 18:45
Należący do rodziny Volkswagena brytyjski Bentley zanotował rekordową sprzedaż tych luksusowych pojazdów w 2020 r w Chinach. Jak informuje Reuters, pomimo pandemii COVID-19, która spowodowała zamknięcie fabryki firmy podczas pierwszej blokady w Anglii, ta sprzedała w Kraju Środka 11206 tych luksusowych aut w 2020 r., prawie o 50 proc. więcej niż rok wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny krytykują USA. Chodzi o zniesienie restrykcji w relacjach z Tajwanem

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 11:49
Władze Chińskiej Republiki Ludowej potępiły decyzję administracji Stanów Zjednoczonych o zniesieniu ograniczeń w oficjalnych kontaktach USA z Tajwanem. Chiny stanowczo odpowiedzą na wszelkie próby sabotowania ich interesów - oświadczył w poniedziałek rzecznik MSZ Zhao Lijian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny: nowe prawo na pomoc rodzimym firmom. To odpowiedź na amerykańskie sankcje

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 14:25
Chiny wprowadzają nowe przepisy, które mają chronić ich firmy przed regulacjami prawnymi innych państw. Prezydent Donald Trump atakuje kolejne chińskie firmy, które jego zdaniem stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.
rozwiń zwiń