X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Raport PAŻP: lotnictwo cofnęło się do poziomu z 2010 roku

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 14:58
Branża lotnicza jest jedną z najbardziej poszkodowanych przez pandemię koronawirusa. Wprowadzane przez poszczególne rządy lockdowny spowodowały, że międzynarodowy ruch pasażerski na wiele tygodni praktycznie zamarł. Potwierdza to najnowszy raport Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Eduard Goricev

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zaprezentowała raport raport dotyczący zmian w ruchu lotniczym w polskiej przestrzeni powietrznej w 2020 roku w porównaniu do roku 2019. Raport przygotowany został w oparciu o dane własne oraz Eurocontrol.

Zebrane dane pokazują, że ruch lotniczy cofnął się do poziomów sprzed 2010 roku.

Największą liczbę operacji w polskiej przestrzeni powietrznej odnotowano w I kwartale ubiegłego roku: w styczniu (67,1 tys.), w lutym (60,5 tys.) oraz w marcu (37,5 tys.). W styczniu i lutym zanotowano wzrost ruchu odpowiednio o 5,5 proc. i 7 proc.

Największe spadki pojawiły się w czasie pierwszego lockdown’u w kwietniu (-87 proc.), maju (-85 proc.) i czerwcu (-83 proc.). W całym 2020 roku liczba wszystkich operacji lotniczych IFR spadła o 58,7 procent do poziomu 376,9 tys. operacji.

LOTNISKO EPIDEMIA.jpg
Najgorszy rok w historii lotnictwa komercyjnego. Porty lotnicze liczą straty

W przypadku krajowych lotnisk największe spadki zanotowano w Warszawie (-59 proc.), Krakowie (-57 proc.), Wrocławiu (-56 proc.) oraz Modlinie (-56 proc.). Najmniejsze straty w ruchu lotniczym odnotowano w Zielonej Górze (-12 proc.), Łodzi (-38 proc.) oraz Olsztynie-Szymanach (-38 proc.).

Całkowita liczba operacji na polskich lotniskach zanotowała spadek o 56,4 proc. osiągając poziom 193,7 tys. operacji.

Miesiące z największą liczba operacji lotniczych, to czas przed nastaniem pandemii koronawirusa – styczeń, luty i marzec. Natomiast miesiące z największymi spadkami, to kwiecień, maj i czerwiec, kiedy to praktycznie w całości zawieszono pasażerski ruch lotniczy.

Spadki wyniosły wtedy od 83 do 87 procent. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zaznacza w raporcie, że nie był brany pod uwagę ruch General Aviation, czyli małych, prywatnych samolotów.

Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, ruch w cywilnym lotnictwie pasażerskim powróci do normy w 2024 lub w 2025 roku. Wtedy też wskaźniki osiągną poziom z 2019 roku. Wiele w tym zakresie zależy jednak od tempa szczepień, które jest kluczowe dla odbudowy branży.

Aleksander Pszoniak, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomoc dla lotnisk, które ucierpiały przez pandemię. Zgoda KE na polskie wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 14:50
Komisja Europejska zatwierdziła opiewający na 32 mln euro polski program na rekompensaty dla portów lotniczych za poniesione przez nie straty wynikające z pandemii koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najgorszy rok w historii lotnictwa komercyjnego. Porty lotnicze liczą straty

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 15:50
Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych (ACI) poinformowała, że straty około 193 lotnisk w Europie spowodowane pandemią mogą doprowadzić pod koniec roku do niewypłacalności tych portów, a ich zamknięcie miałoby fatalne skutki dla lokalnych rynków pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ULC: rynek lotniczy odbuduje się do 2025 roku

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 17:43
Z najnowszych prognoz Europejskiej Agencji Zarządzania Ruchem Lotniczym wynika, że rynek lotniczy w Polsce wróci do dobrej kondycji w 2025 roku. Informacje na ten temat przedstawił w rozmowie z Polskim Radiem prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson. Wcześniejsze prognozy Agencji wskazywały, że powrót do formy sprzed pandemii nastąpi rok wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZRPL: większość lotnisk regionalnych walczy o utrzymanie płynności finansowej

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 18:32
Związek Regionalnych Portów Lotniczych wnioskuje do rządu o zawieszenie stosowania przepisów o obszarach ograniczonego użytkowania. Organizacja wskazuje, że szczególnie w kryzysie branży funkcjonowanie obszarów w obecnym stanie prawnym jest dla niej zbyt drogie.
rozwiń zwiń