X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wsparcie górskich gmin w dobie pandemii. Dopłaty do inwestycji oraz ulgi podatkowe

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 18:23
O szczegółach wsparcia w czasie pandemii dla gmin położonych na terenach górskich - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Olga Semeniuk, wiceminister pracy, rozwoju i technologii.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Photo: barbaarian/Redakcja Białoruska/PRdZ

Jak poinformowała Olga Semeniuk, rządowa uchwała przewidująca wsparcie dla gmin górskich objętych obostrzeniami związanymi z pandemią pozwala gminom na skorzystanie z dwóch instrumentów o łącznej wartości 1 miliarda złotych.

Wsparcie inwestycji i rekompensaty za utracone wpływy od podatku od nieruchomości

Jeden z nich przewiduje dofinansowanie inwestycji w gminach tych regionów, a drugi rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości.

Jak wyjaśniała, w pierwszym wypadku mówimy o pokryciu 40 procent wydatków na inwestycje ponoszonych w latach 2015-2020, ale nie więcej niż 8 mln zł na gminę.

paweł borys 1200.jpg
Tarcze finansowe PFR dla mikro, małych i średnich firm obejmą 45 branż

- Rekompensaty za zwolnienie gminy z podatku od nieruchomości, w tym hoteli, kolejek liniowych, w I kwartale 2021 r. wyniesie 80 proc. utraconych przez gminę dochodów - poinformowała Semeniuk.


Posłuchaj
05:06 justa 13.mp3 O wsparciu dla gmin górskich w czasach pandemii mówiła w radiowej Jedynce Olga Semeniuk, wiceminister pracy, rozwoju i technologii./Justyna Golonko, Polskie Radio/.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie

Pieniądze z obu instrumentów można będzie przeznaczyć na finansowanie lub dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, a także infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi, w szczególności budowy, rozbudowy, przebudowy lub modernizacji: szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, konnych, wodnych, narciarskich i turystyki zimowej, a także ich oznakowanie; placów, deptaków, promenad, parków, punktów widokowych; parkingów, wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego; skansenów, muzeów, obiektów kultury regionalnej i innych atrakcji turystycznych; infrastruktury komunalnej koniecznej do rozwoju usług turystycznych, np. dróg, chodników, oczyszczalni ścieków itp.

Jak dodała, rząd liczy, że z programu skorzysta około 200 gmin.

Gminy objęte pomocą

Jak przekazało MRPiT, wsparciem mają zostać objęte gminy, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

  •  w całości leżą w obrębie następujących makroregionów: Sudety Wschodnie, Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe, Beskidy Zachodnie, Obniżenie Orawsko-Podhalańskie, Łańcuch Tatrzański, Beskidy Środkowe, Beskidy Lesiste; przecinają się z granicą wyżej wymienionych makroregionów i jednocześnie w ich obrębie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.;
  • leżą w obrębie mezoregionów: Masyw Ślęży i Góry Świętokrzyskie, w obrębie których znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.; przecinają się z granicą wyżej wymienionych makroregionów, ale w ich obrębie nie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.
  • przynajmniej część gminy znajduje się w odległości do 10 km od granicy wymienionych makroregionów i jednocześnie w ich obrębie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.;
  • nie znajdują się w obrębie wymienionych makroregionów, ale w całości lub prawie w całości otoczone są przez gminy górskie, wyodrębnione na podstawie powyższych kryteriów, czyli gminy miejskie: Świdnica i Dzierżoniów oraz gmina wiejska Besko.

Przypomnijmy, że zgodnie z decyzjami ogłoszonymi przez resort zdrowia - zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia - m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich.

Program 1 Polskiego Radia, PR24, Justyna Golonko, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak