X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Łatwiejszy dostęp do kredytu dla firm. BGK wydłuża gwarancje z pakietu pomocowego

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 15:08
Okres gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach pakietu pomocowego dla firm został wydłużony o pół roku, tj. do końca czerwca 2021 r. To jedna ze zmian w ofercie dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii - poinformował BGK.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: twitter/BGK

Gwarancje BGK to narzędzia ułatwiające przedsiębiorcom dostęp do kredytu, np. w razie niewystarczających zabezpieczeń lub zbyt krótkiej historii kredytowej. Bank zdecydował się poszerzyć zakres i przedłużyć okres obowiązywania zmiany wprowadzonych wcześniej w związku z trwającą pandemią COVID-19.

Protsze warunki uzyskania gwarancji

- Większość obecnych gwarancji była w ofercie banku już przed pandemią, jednak w marcu znacznie je zmodyfikowaliśmy, by pomóc firmom utrzymać płynność. Uprościliśmy warunki uzyskania gwarancji, zwiększyliśmy maksymalne poziomy zabezpieczeń, czy zrezygnowaliśmy z pobierania prowizji - wskazał cytowany w komunikacie członek zarządu BGK Tomasz Robaczyński. - Dzięki gwarancjom BGK prawie 60 tys. przedsiębiorców uzyskało ponad 50 mld zł kredytu - podkreślił.

Największe zmiany wprowadzono w gwarancjach de minimis, będących - jak zauważył Robaczyński - "najpopularniejszym dzisiaj rozwiązaniem zabezpieczającym spłatę kredytu". Z takich gwarancji na zmienionych w związku z pandemią warunkach skorzystało już prawie 55 tys. przedsiębiorców.

- W związku z drugą falą pandemii i potrzebami przedsiębiorców bardzo nam zależało na dodatkowym zwiększeniu atrakcyjności (...) gwarancji de minimis. Poza tym, że przedłużyliśmy możliwe okresy gwarancji, zwiększyliśmy też kwotę gwarancji do maksymalnej możliwej, jeśli chodzi o przepisy UE, czyli 1,5 mln euro dla kredytów do 5 lat i 750 tys. euro dla zobowiązań od 5 do 10 lat. Zadbaliśmy również, by można było obejmować gwarancjami kredyty w walucie obcej - przekazał członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Gwarancje de minimis z pakietu pomocowego BGK dla firm będą dostępne do końca czerwca 2021 r. Termin ten dotyczy również innych gwarancji BGK: płynnościowych, spłaty limitu faktoringowego oraz Biznesmax, których dotknęły także inne zmiany.

Gwarancje dla kredytów obrotowych

Jak poinformował Bank, najważniejszym ułatwieniem dla korzystających z faktoringu ma być dopuszczenie możliwości objęcia gwarancją limitu faktoringowego udzielonego na okres do 24 miesięcy zamiast do 21 miesięcy. Dłuższy o 3 miesiące będzie też maksymalny okres gwarancji (z 24 na 27 miesięcy).

Również do końca czerwca 2021 r. mikro, małe i średnie firmy innowacyjne lub efektywne ekologicznie będą mogły skorzystać z gwarancji Biznesmax z dopłatą do oprocentowania. Ponadto, gwarancją taką można objąć również kredyty obrotowe odnawialne i nieodnawialne udzielane na potrzeby płynnościowe firm - podkreślono w komunikacie.

1200_ręce_biznes_shutterstock.jpg
Wsparcie dla przedsiębiorców w związku z pandemią. Resort finansów wydłuża gwarancje płynnościowe BGK

Dla firm z sektora MŚP, które nie chcą lub nie mogą uzyskać pozostałych pomocowych gwarancji BGK, do 30 czerwca 2021 r. nadal obowiązywać będzie także obniżona prowizja za udzielenie gwarancji COSME, tj. 0,7 proc. kwoty gwarancji dla kredytów obrotowych. Nowością jest też dłuższy maksymalny okres gwarancji dla kredytów obrotowych. Dla gwarancji udzielanych od 1 stycznia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. wynosi on 39 miesięcy (wcześniej 27 miesięcy).

Gwarancja COSME udzielana jest na zasadach rynkowych, czyli nie stanowi pomocy publicznej ani pomocy de minimis, co oznacza, że przedsiębiorca nie musi składać dokumentów, jakie są wymagane dla programów pomocowych - zaznaczyli przedstawiciele BGK.

Gwarancja bez prowizji

Zgodnie z ogłoszeniem Banku Gospodarstwa Krajowego, do jego programu pomocy dla firm dołącza także gwarancja Kreatywna Europa dla przedsiębiorców z sektorów kultury i kreatywnych. W przypadku tej gwarancji od 1 stycznia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. BGK rezygnuje z pobierania należnej prowizji.

Na zgodę Komisji Europejskiej o przedłużeniu preferencyjnych warunków udzielania gwarancji i dopłaty do odsetek od kredytów obrotowych dla przedsiębiorców działających w sektorze rolnym, BGK i banki kredytujące oczekują także dla gwarancji z Funduszu Gwarancji Rolnych - dodano.

Szczegóły pakietu pomocowego BGK dla firm dostępne są na stronie banku.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Autorski pomysł BGK na wsparcie przedsiębiorczości. Zobacz, jak z niego skorzystać

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 14:35
Prawdopodobnie na przełomie sierpnia i września Bank Gospodarstwa Krajowego obejmie gwarancjami limity faktoringowe, co ułatwi faktorom opłacenie przedstawianych przez przedsiębiorców faktur. Chodzi o gwarancje z Funduszu Gwarancji Płynnościowych, na takie rozwiązanie zgodziła się już Komisja Europejska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwarancje de minimis z pakietu pomocowego. Zabezpieczyły już ponad 20 mld zł kredytów dla firm

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 11:11
Już ponad 20 mld zł trafiło do gospodarki dzięki gwarancjom de minimis z pakietu pomocowego. Sięgają po nie najczęściej przedsiębiorcy z sektorów: handlowego, budowlanego oraz produkcyjnego. Gwarancje pozwalają zdobyć kredyt na korzystnych zasadach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla przedsiębiorców w związku z pandemią. Resort finansów wydłuża gwarancje płynnościowe BGK

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 14:55
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński wydłużył o pół roku, do 30 czerwca 2021 r., program gwarancji płynnościowych Banku Gospodarstwa Krajowego - poinformowało Ministerstwo Finansów. W czwartek podpisano aneks do umowy między MF a BGK.
rozwiń zwiń