X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Więcej branż uprawnionych do pomocy? Wniosek Rzecznika MŚP

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 16:21
Rzecznik MŚP wnioskuje do premiera o poszerzenie listy branż uprawnionych do pomocy rządowej. Chodzi o firmy, które decyzją rządu nie mogą prowadzić działalności, a ich numer PKD wyklucza uzyskanie pomocy.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Rząd przyjął we wtorek m.in. uchwałę ws. Tarczy Finansowej 2.0 PFR dla mikro, małych i średnich firm, która przewiduje objęcie pomocą 45 branż.

Jak czytamy w komunikacie, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zwrócił się z wnioskiem do premiera Mateusza Morawieckiego, aby branże, których PKD nie znalazły się w wykazie uprawnionych do pomocy, miały możliwość skorzystania z obydwu tarcz w przypadku drastycznego spadku obrotów, np. 70 proc. - 90 proc.

W piśmie do szefa rządu Abramowicz podkreślił, że przy ustaleniu zaproponowanego kryterium spadku obrotów istniałaby gwarancja, że środki otrzymaliby ci przedsiębiorcy, których działalność została niemal całkowicie wyłączona na skutek obostrzeń. Jego zdaniem zapewni to realizację rządowego celu, jakim jest kierowanie rekompensat do firm zamkniętych.

Rzecznik MŚP zwrócił też uwagę, że przedsiębiorców w trudnej sytuacji można podzielić na cztery grupy.

  • Pierwsza to firmy, które formalnie nie zostały zamknięte, ale nie mogą z przyczyn od siebie niezależnych uzyskiwać przychodów.
  • Druga obejmuje placówki w galeriach handlowych, które mogą pozostać otwarte oraz te, które pracować nie mogą. W tej grupie znajdują się i takie działalności, których tarcze na chwilę obecną nie obejmują - m.in. sprzedaż gier i zabawek, obuwia, sprzętu elektronicznego czy salony tatuażu i sklepy z perfumami - czytamy.
biznes 1200.jpg
Jest decyzja rządu ws. Tarczy 2.0. Jarosław Gowin: do sektora MŚP trafi 20 mld zł
  • Trzecia grupa wskazana przez Rzecznika MŚP to firmy z kodem przeważającej działalności, która de facto przeważająca nie jest.
  • Czwarta grupa to firmy zarejestrowane w grudniu 2019 oraz już w 2020 roku. Jak wskazał Rzecznik, przedsiębiorcy rozpoczynający w tym czasie działalność ponieśli koszty, wynajmując pomieszczenia czy inwestując w niezbędny sprzęt. Nawet jednak, gdy mają PKD wymienione w ustawie i regulaminie o wsparciu, nie otrzymają pomocy, ponieważ nie mogą spełnić warunku spadku obrotów rok do roku.

Abramowicz zwrócił uwagę, że przykładowo straty spowodowane zamknięciem branży turystycznej ponoszą zarówno sprzedawcy pamiątek w Zakopanem, jak i w Kazimierzu nad Wisłą.

- We wszystkich powiatach i gminach w Polsce są przedsiębiorcy, którzy już prawie trzy miesiące są pozbawieni - decyzją rządu - możliwości uzyskiwania przychodów i jednocześnie - również decyzją rządu - są wyłączeni z możliwości skorzystania z obydwu tarcz – podsumował Abramowicz.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperci: szybkie szczepienia napędzają optymizm przedsiębiorców, mogą zachęcić do inwestowania i stabilizacji zatrudnienia

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 10:30
Rosnący optymizm przedsiębiorców związany z rozpoczętym już programem szczepień to szansa na rozwój inwestycji szczególnie potrzebnych przy wychodzeniu z kryzysu. Ten optymizm jest też ważny przy decyzjach dotyczących zatrudnienia pracowników - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i Adam Ruciński z firmy BTFG.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest decyzja rządu ws. Tarczy 2.0. Jarosław Gowin: do sektora MŚP trafi 20 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 14:02
Rząd przyjął uchwały ws. Tarczy Finansowej 2.0 PFR dla mikro, małych i średnich firm oraz noweli Tarczy Finansowej 1.0 PFR - poinformował wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że do mikro, małych i średnich firm trafi łącznie 20 mld zł - jako nowe wypłaty i umorzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin o tarczach finansowych: do 45 branż trafi kwota ponad 20 miliardów złotych

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 09:27
– Poszczególne firmy będą dostawały kwoty naprawdę znaczące. Generalnie rzecz biorąc polska gospodarka w pandemii daje sobie radę relatywnie dobrze na tle innych krajów europejskich – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wkrótce szczegóły pomocy dla branży turystycznej w górach. Możliwe zwolnienia z podatku od nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 14:25
Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, mają być ogłoszone szczegóły propozycji pomocy dla branży turystycznej w gminach górskich. Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin powiedział, że będzie im zaoferowana konkretna pomoc adresowana do samorządów.
rozwiń zwiń