X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Chiński rynek szerzej otwarty na unijne inwestycje. Umowa coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 17:01
Unia Europejska i Chiny są bliskie zawarcia długo oczekiwanej umowy inwestycyjnej. Pakt, który ma zostać sfinalizowany w tym tygodniu, zapewni firmom z UE lepszy dostęp do chińskiego rynku i poprawi warunki konkurencji.
Chiński kapitał jest zainteresowany przejmowaniem zachodnich firm posiadających zaawansowane technologie.
Chiński kapitał jest zainteresowany przejmowaniem zachodnich firm posiadających zaawansowane technologie.Foto: Pixabay

Rozmowy na temat umowy inwestycyjnej rozpoczęły się w 2014 roku, jednak od lat napotykała na wiele problemów. Według wielu komentatorów na zmianę chińskiego podejścia do rozmów wpłynęła wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi.

- To druga niezwykle ważna umowa podpisana przez UE w ostatnich dniach. 24 grudnia ogłoszono podpisanie umowy handlowej Wielkiej Brytanii z UE po Brexicie - informuje BBC.

Pakt ma usunąć przeszkody inwestycyjne w Chinach

Według doniesień porozumienie otworzy chiński sektor produkcyjny dla firm z UE, a także dla budownictwa, reklamy, transportu lotniczego i telekomunikacji. Jednym z punktów spornych były żądania Chin dotyczące dostępu do unijnego rynku energii ze względu na wrażliwość na bezpieczeństwo narodowe. Oczekuje się, że umowa zapewni Pekinowi dostęp do niewielkiej części europejskiego sektora energii odnawialnej na zasadzie wzajemności. 

Pakt ma również usunąć przeszkody dla inwestycji w Chinach, takich jak wymogi dotyczące spółek joint venture i ograniczenia dotyczące zagranicznej własności w niektórych branżach. Po podpisaniu oczekiwanego porozumienia musi ono zostać ratyfikowane przez Parlament Europejski, do czego może dojść w drugiej połowie 2021 r.

szanghaj 1200.jpg
KE wynegocjowała umowę inwestycyjną z Chinami. Polska ma do niej zastrzeżenia

Umowa UE-Chiny może wywołać tarcia z USA

Komisja Europejska poinformowała o postępach w rozmowach z Pekinem, w tym w kluczowej kwestii praw pracowników w Chinach. Jest to kwestia sporna, biorąc pod uwagę doniesienia, że Chiny wykorzystują do pracy przymusowej muzułmanów Ujgurów przetrzymywanych w prowincji Xinjiang. Pekin zaprzecza tym twierdzeniom.

Zgodnie z umową Chiny mają zobowiązać się do podpisania przepisów Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczących pracy przymusowej.

Według komentatorów umowa UE-Chiny może wywołać tarcia z nową administracją prezydenta elekta USA Joe Bidena.

Na początku tego miesiąca UE opublikowała transatlantycką strategię, w ramach której wezwała Stany Zjednoczone do współpracy w celu sprostania "strategicznemu wyzwaniu" Chin. Chiny i USA są uwikłane w wojnę handlową od 2018 roku, a administracja Trumpa wskazała wiele chińskich firm technologicznych jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

PolskieRadio24.pl, BBC, DoS

 

Czytaj także

Polska może zyskać na przeniesieniu produkcji z Chin. Zobacz wyliczenia ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 16:11
Polska może skorzystać na zmianie szlaków handlowych po pandemii - uważają eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Oceniają, że nasz kraj może zyskać ponad 8 mld dol. rocznie, dzięki przeniesieniu części produkcji z Chin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą sankcje wobec Rosji, Chin i Korei Płn. za cyberataki? Dziś decyzja UE

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 08:27
W czwartek będzie wiadomo, czy jest ostateczna zgoda na unijne sankcje wobec Rosji, Chin i Korei Północnej za cyberataki. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła w ubiegłym tygodniu, że wstępną zgodę dali unijni ambasadorowie, uruchamiając procedurę pisemną, która kończy się dzisiaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE wynegocjowała umowę inwestycyjną z Chinami. Polska ma do niej zastrzeżenia

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 14:17
Polska ma zastrzeżenia do wynegocjowanej przez Komisję Europejską umowy inwestycyjnej Unii Europejskiej z Chinami. Bruksela porozumiała się z Pekinem i wkrótce ma ogłosić ustalenia.
rozwiń zwiń