X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Powstaną obwodnice Suchowoli i Sztabina. Pozwolą oddzielić ruch lokalny od tranzytowego

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 11:30
Suchowola i Sztabin zyskają obwodnice, które powstaną w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Inwestycje w ciągu drogi krajowej nr 8 o łącznej długości 19,3 km zostaną zrealizowane jako odcinki drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego). Dziś Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpisała przetarg na obie inwestycje.
Audio

GDDKiA argumentuje, że budowa obwodnic Suchowoli i Sztabina ma kluczowe znaczenie dla poprawy płynności i przepustowości ruchu tranzytowego w ciągu drogi krajowej nr 8, pomiędzy Białymstokiem a Augustowem i obwodnicą tego miasta oraz granicą z Litwą w Budzisku.

Realizacja obu inwestycji poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego poprzez odseparowanie ruchu lokalnego, w tym pojazdów rolniczych, od ruchu tranzytowego.

Posłuchaj
00:16 10819295_1.mp3 Dyrektor generalny dróg krajowych i autostrad Tomasz Żuchowski - o rozpisaniu przetargów na zaprojektowanie obwodnic Suchowoli i Sztabina. (IAR)

Ponadto obwodnice wyprowadzą ruch tranzytowy poza miejscowości, co zdecydowanie poprawi warunki życia ich mieszkańców.  W ramach realizacji obu obwodnic zostanie wykonanych szereg działań minimalizujących ich oddziaływanie na środowisko.  

Wyłonienie wykonawców i podpisanie umów planowane jest na trzeci kwartał 2021 roku.  Zadaniem wykonawców będzie opracowanie projektów budowlanych, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w drugim kwartale 2023 roku, wybudowanie obwodnic i uzyskanie pozwolenia na ich użytkowanie.

Rozpoczęcie robót budowlanych zaplanowano na drugi kwartał 2023 roku, natomiast zakończenie prac na trzeci kwartał 2025 roku.

budowa drogi 1200.jpg
Powstaną nowe obwodnice w województwie kujawsko-pomorskim. Sprawdź, czy chodzi o twoją miejscowość

Obwodnica Suchowoli 

W ramach obwodnicy Suchowoli która będzie miała ponad 15 kilometrów długości, powstanie pięć skrzyżowań, w tym cztery ronda, ponad 180-metrowa estakada, pięć mostów w ciągu drogi krajowej nr 8 oraz dwa w ciągu dodatkowych jezdni, które zostaną wybudowane w ramach tego zadania. Powstanie też dziewięć wiaduktów, przejścia dla zwierząt oraz drogi do obsługi ruchu lokalnego.

Nowa droga od strony wschodniej ominie Suchowolę oraz szereg mniejszych miejscowości, między innymi Zagórze, Wysokie, Skindzierz, Chodorówkę Nową, Poświętne oraz Krzywą.  

Obwodnica Sztabina 

Obwodnica Sztabina będzie miała ponad 4 kilometry długości. W ramach inwestycji powstaną trzy skrzyżowania, w tym dwa ronda, estakada nad doliną rzeki Biebrzy, wiadukt w ciągu drogi powiatowej, ciąg pieszo-rowerowy na wysokości ulicy Polnej, przejście górne oraz liczne mniejsze dla zwierząt.   

Zgodnie z decyzją środowiskową nad doliną rzeki Biebrzy powstanie 11-przęsłowa estakada o długości ponad 700 metrów. Obiekt ten będzie przechodził na długości 500 metrów nad Biebrzańskim Parkiem Narodowym.

Program 100 obwodnic. Program 100 Obwodnic.

W ramach rządowego Programu do 2030 roku. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości około 820 kilometrów. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 miliardów złotych. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

IAR/Aleksander Pszoniak, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstaną nowe obwodnice w województwie kujawsko-pomorskim. Sprawdź, czy chodzi o twoją miejscowość

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 10:30
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych ogłosiła rozpoczęcie prac przygotowawczych związanych z planowaną budową obwodnic Strzelna i Lipna. To dwie z sześciu takich inwestycji planowanych w ramach programu budowy stu obwodnic w całej Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaną kolejne odcinki trasy Via Carpatia na Podlasiu. GDDKiA podpisała umowy

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 12:55
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na budowę dwóch odcinków międzynarodowej trasy Via Carpatia. Odcinki te znajdą się w województwie podlaskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droga z Legionowa do Zegrza będzie miała dwie jezdnie. Umowa podpisana

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 14:04
Rozpoczyna się modernizacja drogi z Legionowa do Zegrza w województwie mazowieckim. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała właśnie umowę na rozbudowę i modernizację trasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cztery umowy na budowę Via Carpatia. W realizacji jest ponad 250 kilometrów trasy

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 07:59
W 2020 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała cztery umowy na realizację drogi ekspresowej S19, która będzie częścią szlaku Via Carpatia. W ramach tych umów powstanie 61,3 km trasy, a wartość podpisanych kontraktów to ponad 3,6 mld zł.
rozwiń zwiń