X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Miliardy złotych na pomoc dla LOT-u. Jest decyzja Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 17:28
Komisja Europejska i polski rząd zaakceptowały pakiet pomocowy dla LOT-u w wysokości 2,9 miliardów złotych. Składa się on z pożyczki w kwocie 1,8 miliardów złotych oraz podwyższenia kapitału zakładowego o 1,1 miliardów złotych.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Filip Mojżysz/twittter/lotplairlines

Przeważającą część kwoty pomocy LOT zobowiązał się spłacić wraz z odsetkami, zapewniającemu finansowanie Polskiemu Funduszowi Rozwoju. 

Jak podkreśla spółka w komunikacie, optymalizacja działalności przewoźnika, redukcja kosztów leasingu i strategia realizowana przez LOT w ostatnich latach przyniosła znaczący wzrost zyskowności i liczby przewiezionych pasażerów. 

Dlatego nawet w sytuacji tak poważnego kryzysu w branży, spółka może sięgnąć po finansowanie zwrotne, które w ciągu sześciu lat spłaci z wypracowywanych zysków.

W wyniku pandemii od połowy marca 2020 roku pasażerski ruch lotniczy w całej Europie został wstrzymany na prawie 3 miesiące, co dla każdego przewoźnika lotniczego oznacza wielomiliardowe straty.

Posłuchaj
00:53 10810252_1.mp3 Komisja Europejska i polski rząd zaakceptowały pakiet pomocowy dla LOT-u w wysokości 2,9 miliarda złotych. Aleksander Pszoniak/IAR

Sytuację pogorszył wyjątkowo zły sezon letni oraz ograniczenia, które wprowadziły kolejne europejskie kraje wraz z nastaniem jesieni.

koronawirus lotnisko 1200 shutterstock.jpg
Rząd szykuje pomoc dla LOT-u. Horała: pozwoli to liniom przetrwać trudny czas

Według prognoz IATA, w tym roku straty branży lotniczej na całym świecie netto wyniosą 118 miliardów dolarów, a w 2021 roku 38 miliardów dolarów. Globalny ruch lotniczy spadł o 66 procent i potrzebuje kilku lat na powrót do stanu sprzed pandemii. Dlatego też czołowi europejscy przewoźnicy zwrócili się o pomoc publiczną, bez której ruch lotniczy zniknąłby na lata. LOT jest kolejną linią lotniczą w Europie, która otrzyma pomoc rządową z powodu pandemii.

W 2019 roku przewiózł na pokładach swoich samolotów rekordową liczbę 10 milionów pasażerów. W 2020 roku planował między innymi uruchomienie dalekodystansowych rejsów do Waszyngtonu i San Francisco oraz przewiezienie około 12 milionów osób. W wyniku pandemii koronawirusa przewiezie około dwóch milionów pasażerów.

Według raportu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, na który powołuje się spółka, sam LOT przyczynia się do powstania około 63,7 tysięcy miejsc pracy i około 0,56% krajowego PKB (około 12 miliardów złotych w skali roku), natomiast cały sektor lotniczy generuje w Polsce około 242 tysięcy miejsc pracy oraz 2,4% krajowego PKB.

IAR, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

LOT ma dostać duże wsparcie od państwa. Spółka czeka na zgodę Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 11:54
Dla LOT-u – tak jak dla wszystkich przewoźników lotniczych – rok 2020 będzie bardzo trudny. Spółka przewiezie w tym roku cztery razy mniej podróżnych, niż zakładała, ale przetrwa, bo jest bliska otrzymania potężnej pomocy publicznej za zgodą Komisji Europejskiej – czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program wsparcia dla PLL LOT w związku z COVID-19. Ma wynieść blisko 3 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 18:12
Program wsparcia dla PLL LOT w związku z sytuacją przedsiębiorstwa wywołaną COVID-19 ma wynieść maksymalnie 2 mld 940 mln zł - wynika z opublikowanego w piątek projektu uchwały Rady Ministrów. Pomoc ma mieć formę pożyczki oraz dokapitalizowania spółki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd szykuje pomoc dla LOT-u. Horała: pozwoli to liniom przetrwać trudny czas

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 11:33
Na dzisiejszym posiedzeniu rząd ma przyjąć program wsparcia dla PLL LOT. Narodowy przewoźnik ma otrzymać prawie trzy miliardy złotych pomocy.
rozwiń zwiń