X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pomoc z tarczy branżowej będzie przedłużona na pierwsze miesiące 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 17:30
- Zaakceptowaliśmy wiele z poprawek Senatu do projektu tarczy branżowej 6.0., np. rozszerzyliśmy pomoc na firmy cateringowe, pralnie i przewoźników autokarowych. Ale na wiele z aż 450 senackich poprawek nie możemy się zgodzić - powiedziała Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Olga Semeniuk
Olga SemeniukFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Wiceminister rozwoju przypomniała, że jej ministerstwo rozszerzyło pomoc o grupę dziesięciu firm wg. kodów PKD do 38 kodów PKD. Jednak wiele firm wciąż dysponuje buforami finansowymi pochodzącymi z wiosennej tarczy antykryzysowej, szacowanej na 160 mld złotych.

Przypomniała, że nowy kształt Tarczy Branżowej to efekt konsultacji z ekspertami z BGK, PFR, ARP, którzy dobrze orientują się w sytuacji ekonomicznej poszczególnych branż. Obecna pomoc z Tarczy Branżowej opiera się na trzech filarach: zwolnieniu z płacenia składek za ZUS od listopada, bezzwrotnej pomocy w wysokości 5 tysięcy złotych oraz dopłat dla firm do wynagrodzeń ich pracowników.

Wiceminister Olga Semeniuk podkreśliła, że zwolnienie ze składek na ZUS dotyczy okresu od 1 listopada tego roku, co może oznaczać zwolnienie z opłat także na grudzień i pierwsze miesiące 2021 roku, co jest uzależnione od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Dla budżetu koszt Tarczy Branżowej 6.0 wynosi 5 mld złotych.

Ale równolegle z tą formą wsparcia od państwa, przedsiębiorcy mogą występować o pomoc finansową z Tarczy Finansowej 2.0 PFR. Ta tarcza będzie dysponować pulą od 35 do 40 mld złotych. PFR przewiduje 10 różnego typu instrumentów pomocowych, w tym z dofinansowaniem do kosztów stałych firm, dotkniętych spadkiem przychodów z powodu COVID-19. W przypadku PFR chodzi o firmy z katalogu 40 kodów PKD.

Wiceminister rozwoju podkreśliła, że jej resort ocenia, czy pomocą nie zostanie objętych kolejne kategorie firm (wg. kodów PKD). Choć dodała, że w przypadku pomocy od państwa chodzi głównie o firmy najbardziej dotknięte pandemią z branż: gastronomii, hotelarstwa i turystyki.

Olga Semeniuk przypomniała, że duża część instrumentów pomocowych dotyczyć będzie także pierwszych miesięcy 2021 roku. Wszystko zależy od tego, czy przez zachowanie reżimu sanitarnego przez firmy i całe społeczeństwo uda się powstrzymać pandemię.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj
05:24 Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju gościem "Ekspresu Gospodarczego" ( Błażej Prośniewski PR1) Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju gościem "Ekspresu Gospodarczego" (Błażej Prośniewski, PR1)

 

PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw 


     

Czytaj także

Zmiany warunków dla przedsiębiorców korzystających z Tarczy Finansowej PFR. Kolejne branże mogą liczyć na wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 19:00
Będą zmiany warunków dla przedsiębiorców, którzy skorzystali z pomocy finansowej z Tarczy Finansowej PFR – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Rząd stara się wspierać kolejne branże dotknięte kryzysem w związku z pandemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

2 tys. zł. dofinansowania dla pracowników. Gowin: to instrument ważny zwłaszcza dla mikrofirm

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 16:02
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział, że zostaną uruchomione narzędzia wsparcia dla branż dotkniętych nowymi obostrzeniami, które sprawdziły się już podczas wiosennego lockdownu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: termin wprowadzenia kolejnych form pomocy dla przedsiębiorców zależy od negocjacji z KE

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 17:44
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że termin wdrożenia kolejnych form pomocy dla przedsiębiorców zależy od postępów negocjacji z Komisją Europejską. To dlatego, że Bruksela musi zaakceptować nowe instrumenty państwowej pomocy dla firm dotkniętych ograniczeniami związanymi z pandemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe ułatwienia i wsparcie dla biznesu dotkniętego obostrzeniami. Sejm uchwalił tarczę branżową

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 14:30
Zwolnienie ze składek ZUS za listopad; ustanowienie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł; dopłata dla przedsiębiorców w wysokości 2 tys. zł do każdego miejsca pracy, w tym umowy zlecenie; dotacja w wysokości do 5 tys. zł; zawieszenie opłaty targowej w 2021 roku – to zapisy ustawy, którą dzisiaj uchwalił Sejm. Teraz trafi ona do Senatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: wszyscy muszą zrozumieć, jak trudna jest sytuacja zdrowotna i gospodarcza kraju

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 11:11
Trzeba przede wszystkim zauważyć, że zapowiedzi rządu dotyczące zamknięcia niektórych sektorów gospodarki czy organizacji ferii, zostały podane z wyprzedzeniem, a tego przedsiębiorcy się domagali. Teraz podnosi się krytyka, która wynika chyba z niezrozumienia, w jak trudnej sytuacji zdrowotnej się znajdujemy – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Semeniuk: zanim dobiegniemy do szczepionki, czeka nas 100 dni odpowiedzialności

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 11:11
- Grudzień to zawsze istotny miesiąc dla polskiej gospodarki. Dlatego w listopadzie walczyliśmy o to, żeby mógł być wtedy uwolniony handel. Mamy nadzieję, że uda nam się w miarę normalnie przejść przez okres świąt Bożego Narodzenia, choć na pewno w większym reżimie. Mamy przed sobą 100 dni solidarności, ale i odpowiedzialności, w trakcie których musimy dobiec do szczepionki - mówiła w dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.  
rozwiń zwiń