X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Setki poprawek Senatu do tarczy 6.0. Ostateczna decyzja należy do posłów

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 15:07
Senat zaproponował 452 poprawki do tarczy branżowej 6.0, po czym w sobotę przesłał dokument do Sejmu. W sumie senatorowie zgłosili ok. 470 poprawek, a poparli 452. Zaproponowane zmiany rozszerzają zakres podmiotów, które będą mogły skorzystać z pomocy rządu w zw. z COVID-19. Chodzi m.in. o firmy założone po 30 listopada 2019 r.
Posiedzenie Senatu RP.
Posiedzenie Senatu RP.Foto: twitter/PolskiSenat

Za podjęciem uchwały wraz z poprawkami zagłosowało 97 senatorów, żaden nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu. 

Tarcza dla ponad 30 branż

Zmiany, jakie zyskały poparcie wyższej izby parlamentu, dotyczyły przede wszystkim rozszerzenia grona branż-firm, jakie będą mogły się ubiegać o pomoc rządu w związku z pandemią koronawirusa. Tarcza, która trafiła do Senatu, obejmowała pomocą ponad 30 branż, które zostały szczególnie dotknięte gospodarczymi skutkami pandemii.

Narzędzia pomocowe, jakie zaproponowano w Tarczy 6.0, to zwolnienia z ZUS, świadczenia postojowe (ok. 2 tys. zł miesięcznie), tzw. małe dotacje w wysokości 5 tys. zł, czy dofinansowanie miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w kwocie 2 tys. zł, które ma miejsce na podstawie zawieranej na trzy miesiące umowy.

Premier morawiecki free flickr kprm-1200.jpg
Premier: w kolejnej odsłonie Tarczy Finansowej będziemy wspierać najbardziej pokrzywdzone branże

Obejmują one zarówno osoby zatrudniane na podstawie umowy o pracę, jak i osoby zatrudniane na podstawie umowy zlecenia, ale zlecenia, od którego płacone są składki na ubezpieczenia społeczne. Tarcza przewiduje również rekompensaty dla gmin w związku z utraconymi dochodami z tytułu opłaty targowej.

Poprawki przyjęte przez Senat rozszerzyły katalog przedsiębiorców prowadzących działalność przypisaną do kodów PKD o kilkadziesiąt pozycji. Były to podmioty prowadzące m.in. piekarnie, niewyspecjalizowane sklepy z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, sprzedających sprzęt telekomunikacyjny, sprzedawców ubrań, sklepy meblarskie, księgarnie, wyspecjalizowane sklepy medyczne, drogerie, outlety, taksówkarzy, zajmujących się cateringiem, fryzjerów czy osoby wynajmujące nieruchomości.

firma covid 1200 EN.jpg
Czekasz na pomoc z tarczy antykryzysowej? Możesz wnioskować o odroczenie składek ZUS

Z myślą o młodych firmach

Senat chce również, by pomoc covidowa mogła też trafić do branży turystycznej (prowadzących hotele, informację turystyczną, agentów turystycznych, pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, pośredników).

Poprawki zakładają także przyznanie wsparcia dla szeroko rozumianej branży kulturalnej, na przykład podmiotów prowadzących artystyczną i literacką działalność twórczą, muzeów, firm zajmujących się nagraniami muzycznymi.

Zgodnie z jedną z popartych poprawek pomocą państwa mają być objęte także firmy, które szczególnie ucierpiały z powodu COVID-19 i rozpoczęły swoją działalność po 30 listopada 2019 r. O przyznanie świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, jeśli uzyskany przez nich przychód w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim albo w analogicznym miesiącu roku poprzedniego.

Ukłon w stronę inicjatyw obywatelskich

Kolejna z popartych poprawek pozwoli, w czasie obowiązywania stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, wstrzymać organom administracji publicznej bieg terminów załatwiania spraw na okres nie dłuższy niż 30 dni. O tym fakcie strony postępowania będą musiały być powiadomione.

Jedna z poprawek zaakceptowanych przez Senat odnosi się również do wnoszenia inicjatyw obywatelskich w trakcie trwania stanu zagrożenia epidemicznego albo epidemii. Kolejna ze zmian zezwoli – w celach analityczno-sprawozdawczych – na udostępnianie przez PFR informacji o firmach, które ubiegały się o wsparcie lub je otrzymały, właściwemu ministrowi do spraw gospodarki.

PiS poprze część poprawek

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że klub PiS poprze część z tych poprawek.

Posłuchaj
00:24 10785821_1.mp3 Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński zapowiedział, że klub PiS poprze część z poprawek Senatu do Tarczy Branżowej. (IAR)

Zdaniem Jana Mosińskiego poprawki Senatu rozszerzają krąg beneficjentów do rządowej pomocy do zbyt dużej liczby. Stwierdza, że ich przyjęcie groziłoby destrukcją dla finansów publicznych.

Dodał, że część z tych poprawek, w tym rozszerzających krąg branż uprawnionych do pomocy jest rekomendowana przez sejmową komisję, dlatego zostaną poparte przez klub PiS.

Teraz nowelą ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw – nazywanej Tarczą 6.0 – zajmą się posłowie.

IAR/PAP/PolskieRadio24.pl/DoS

Czytaj także

Premier: w kolejnej odsłonie tarczy finansowej będziemy wspierać najbardziej pokrzywdzone branże

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 16:59
W kolejnej odsłonie Tarczy Finansowej Polski Fundusz Rozwoju będziemy wspierać najbardziej pokrzywdzone branże i wiele firm - zapewnił premier Mateusz Morawiecki w piątkowym wpisie na Facebooku. "Chcemy, żeby były jak najlepiej przygotowane do normalnego działania i rozwoju zaraz po tym, jak rozpoczną się szczepienia" - napisał szef rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PiS: teraz chcemy kierować wsparcie dla branż, które najbardziej ucierpiały w kryzysie

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 18:10
Poseł PiS Urszula Rusecka i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy dyskutowały w Programie 1 Polskiego Radia o kondycji Polskiej Gospodarki w dobie pandemii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czekasz na pomoc z tarczy antykryzysowej? Możesz wnioskować o odroczenie składek ZUS

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 09:45
Firmy oczekujące na pomoc z tarczy antykryzysowej mogą wnioskować o odroczenie płatności składek - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń