X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspert: wyniki polskiej gospodarki za III kwartał napawają optymizmem

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 17:30
- Wyniki polskiej gospodarki w III kwartale są zaskakująco dobre. I choć PKB spadło o 1,5 procent, licząc rok do roku, to odnotowano wzrost eksportu i konsumpcji, co dobrze świadczy o przystosowaniu się naszych firm i konsumentów do nowej sytuacji - powiedział Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Ekspert PKO BP zwrócił uwagę, że wzrost PKB pomiędzy "pandemicznym" II kwartałem, a III kwartałem 2020 roku wyniósł niemal 8 procent. Co w skali całego roku daje minus 1,5 procent PKB w porównaniu do tego samego kwartału 2019 roku. Ale świadczy to o tym, że polska gospodarka nadspodziewanie szybko odrobiła straty z II kwartału, z pierwszej fali pandemii COVID-19.

A dane o PKB za III kwartał są wyraźną korektą w górę, wobec wcześniejszych dość pesymistycznych prognoz. Konsumpcja indywidualna w III kwartale 2020 roku była nawet wyższa niż rok wcześniej, co może świadczyć o oszczędnościach i raczej dobrej sytuacji finansowej wielu polskich rodzin. 

Piotr Bujak, pytany o spadek inwestycji, zwrócił uwagę na fakt, że w okresie tak wielkiej niepewności spowodowanej pandemią wstrzemięźliwość firm w inwestowaniu we własny rozwój była smutną koniecznością i zachowaniem dość racjonalnym. Na szczęście inaczej było z indywidualną konsumpcją, która w III kwartale już prawie wróciła do poziomu sprzed pandemii.

Bardzo dobre wyniki polskiego eksportu są jego zdaniem dowodem na dużą konkurencyjność naszych firm wobec rywali za zagranicy. Wzrost polskiego eksportu pomiędzy I i III kwartałem był jednym z najwyższych w całej UE. Pomaga nam w tym to, że handel światowy, który jeszcze na wiosnę miał problemy z przerwanymi łańcuchami dostaw np. z Chin, już prawie wrócił do stanu sprzed pandemii COVID-19. 

W opinii Piotra Bujaka z PKO BP polskie PKB w IV kwartale tego roku spadnie o około 4 procent, czyli że będzie to większy spadek niż w III kwartale. Ale i tak będzie to o połowę mniej niż w feralnym, pandemicznym II kwartale 2020 roku. Na pewno nie będzie także tak dotkliwego spadku konsumpcji, jak na wiosnę 2020 roku. Choćby z tego powodu, że polskie firmy i konsumenci nauczyli się korzystać z zamówień online. Także krajowa logistyka i transport skutecznie dostosowały się do nowych, pandemicznych warunków, co pozytywnie wpływa na handel.

Dlatego wynik polskiego PKB za cały 2020 rok (liczony rok do roku) prawdopodobnie wyniesie 3 procent, co i tak będzie jednym z najlepszych wyników w Unii Europejskiej.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj
05:22 Piotr Bujak - główny ekonomista banku PKO BP komentuje dane GUS (Justyna Golonko PR1) Piotr Bujak - główny ekonomista banku PKO BP komentuje dane GUS (Justyna Golonko PR1)

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw 


Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA pkb gus eksport
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wysoka nadwyżka w handlu zagranicznym Polski. Najwyższy poziom od ponad 15 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 11:30
Utrwala się nadwyżkowy charakter obrotów Polski z zagranicą. Jednak pozytywny wynik handlu w II kwartale 2020 r. z dużym prawdopodobieństwem można uznać za zjawisko jednorazowe – uważa serwis forsal.pl. Przyczynił się do tego bowiem silny spadek cen ropy oraz pogłębienie się spadku importu pod wpływem lockdownu.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadwyżka w handlu zagranicznym. Znamy dane GUS za wrzesień

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 15:00
Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po wrześniu wynosiła 7,5 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny. Wartość eksportu wyrażona w euro sięgnęła 169,9 mld euro i była niższa o 4 proc. licząc rdr, a wartość importu wyniosła 162,4 mld euro, po spadku o 8 proc.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS podał najnowsze dane o produkcji przemysłowej. Są powody do zadowolenia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 14:25
Według analityków GUS produkcja przemysłowa w październiku 2020 roku powiększyła się o 1,0 procent, licząc rok do roku oraz o 3,2 procent w porównaniu do września. Produkcja wzrosła w 19 działach gospodarki, co świadczy o powolnym powrocie polskiej gospodarki do stanu sprzed pandemii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKB Polski spadł w III kwartale o 1,5 procent, czyli mniej niż oczekiwano

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 15:00
Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2020 r. spadł o 1,5 proc., licząc rok do roku (rdr) w porównaniu ze spadkiem o 8,4 proc. rdr w II kwartale tego samego roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej GUS podał w szacunkach flash, że w III kw. PKB spadł o 1,6 proc.
rozwiń zwiń