X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Orlen finalizuje prace nad strategią. Obajtek: jest realna, nawet w trudnych warunkach

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 14:30
PKN Orlen liczy, że nowa strategia do 2030 roku zostanie zaakceptowana 30 listopada i wtedy też koncern ją ogłosi. Prezes Daniel Obajtek zapewnia, że będzie ona kontynuacją prowadzonych już projektów, a postawione w niej cele finansowe i inwestycyjne będą realne w każdych, nawet bardzo trudnych warunkach makro.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: PKN ORLEN, materiały prasowe.

- Wszystko, co znajdzie się w naszej strategii do 2030 roku, jest w pełni zwymiarowane, policzone i uwzględnia prowadzone już inwestycje. Zawiera konkretne inicjatywy. Do 30 listopada chcielibyśmy zakończyć proces decyzyjny związany z akceptacją strategii i wtedy ją ogłosić - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

- Będziemy ogłaszać strategię, która jest realna do zrealizowania nawet w trudnych warunkach makro - dodał.

Prezes nie zdradza szczegółów nowej strategii, wskazuje jedynie, że nie będzie zmian w przypadku celów akwizycyjnych, a jeden z jej elementów - kwestia osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku – został już ogłoszony we wrześniu.

Orlen mat pras 1200.jpg
PKN Orlen mimo pandemii podtrzymuje plany inwestycyjne

- Strategia zakłada konkretne projekty do 2030 roku, których realizacja przybliży PKN Orlen do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r. Gdyby ktoś zadał pytanie, dlaczego nie mamy konkretnych rozwiązań do 2050 roku, to trzeba pamiętać, że co kilka lat wchodzą nowe technologie, więc trudno się wiązać z projektami inwestycyjnymi na lata powyżej 2030 roku, bo być może będą już nowe sposoby dojścia do zeroemisyjności. Tak działają zresztą wszystkie firmy w branży energetycznej w Europie i na świecie – powiedział.

Dodał, że strategia będzie zawierała zdefiniowane konkretne cele finansowe, policzone nakłady inwestycyjne, a także założenia polityki dywidendowej. Jego zdaniem, wszystkie parametry są realne do osiągnięcia.

Prezes Orlenu zaznaczył, że chociaż docelowo rola ropy naftowej w przerobie na paliwo będzie zdecydowanie mniejsza, to jednak zmiany w przypadku Europy Środkowej będą przebiegać dłużej, dlatego konieczna jest dalsza modernizacja rafinerii i stąd ich rola w nowej strategii pozostanie istotna.

pkn orlen 1200.jpg
Rozrasta się kolejna wielka inwestycja Grupy Orlen. Anwil podwoi produkcję nawozów azotowych

- Odchodzenie od ropy w Europie Środkowej będzie odsunięte w czasie o około 6-7 lat w porównaniu do pozostałej części Europy. W Europie - im dalej na wschód - tym przerób ropy na paliwa będzie trwał dłużej. Nie jest więc powiedziane, że trzeba wyłączyć światło w firmie, ale musimy optymalizować naszą działalność, uzyskiwać jak najwięcej wysokomarżowych produktów i w ten sposób zabezpieczać środki na transformację i na inwestycje w inne segmenty – powiedział Daniel Obajtek.

Zaznaczył, że Orlen zwiększa udziały innych obszarów w skonsolidowanym wyniku EBITDA, ale również EBITDA z części rafineryjnej będzie rosnąć.

Jednym z elementów nowej strategii grupy PKN Orlen będą dokonane lub planowane akwizycje. Wiosną Orlen przejął 80 proc. akcji Energi, teraz po wezwaniu zwiększył udział w kapitale zakładowym Energi do ok. 90 proc. i planuje zdjęcie spółki z giełdy.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PKN Orlen mimo pandemii podtrzymuje plany inwestycyjne

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 14:55
PKN Orlen kończy prace nad aktualizacją strategii na lata 2021-30. Członek zarządu spółki Zbigniew Leszczyński powiedział, że koncern zamierza ją opublikować jeszcze w tym roku. Jak podaje spółka - zysk netto Orlenu wyniósł niecałe 700 mln zł i był prawie o 600 mln zł niższy niż przed rokiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orlen finalizuje przejęcie Ruchu. Obajtek: dotrzymaliśmy słowa

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 13:31
"Finalizujemy przejęcie Ruchu. Dotrzymaliśmy słowa i spłaciliśmy wierzytelności wobec wydawców prasy" - poinformował na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozrasta się kolejna wielka inwestycja Grupy Orlen. Anwil podwoi produkcję nawozów azotowych

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 16:11
- W Anwilu, spółce z Grupy Orlen, za półtora roku gotowa będzie budowana obecnie trzecia linia produkcyjna nawozów azotowych. Inwestycja przebiega zgodnie z planem. Dzięki niej poziom produkcji nawozów azotowych wzrośnie tam do ok. 1,5 mln ton rocznie - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
rozwiń zwiń