X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Na straży interesów klientów. Rzecznik Finansowy podsumował 5 lat swojej pracy

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 15:30
Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki, podsumowując swą pięcioletnią działalność, poinformował, że w tym czasie udzielił ponad 220 tysięcy bezpłatnych porad prawnych. Interweniował również w przypadku 86 tysięcy spraw sądowych.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, Autorstwa Amnaj Khetsamtip

Rzecznik powiedział, że instytucja aktywnie korzystała też z prawa do składania wniosków do Sądu Najwyższego. Chodziło w nich o rozstrzygnięcie rozbieżności między wyrokami różnych sądów w sprawach poszkodowanych konsumentów.

Posłuchaj
00:28 10745937_1.mp3 Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki podsumował pięć lat swojej działalności. (IAR)

 

- W blisko 95 procentach te sprawy są rozstrzygane przez Sąd Najwyższy zgodnie ze stanowiskiem Rzecznika Finansowego - powiedział Mariusz Golecki.

- To jest pewien dorobek Rzecznika Finansowego, polegający na uczestniczeniu w rozwoju prawa i jego wyjaśnianiu. Staramy się uczestniczyć w rozstrzyganiu tych wątpliwości na rzecz klientów, wspierając tym samym sądy - podkreślił rzecznik.

W ostatnim czasie wzrosła liczba skarg, kierowanych do Rzecznika Finansowego przez klientów banków i firm pożyczkowych. Jakub Szczerbowski z wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika powiedział, że szczególnie zwiększyła się liczba skarg związanych z kredytami frankowymi.

franki 1200.jpg
UOKiK: większość spraw frankowych w sądach I instancji rozstrzygniętych korzystnie dla konsumentów

- Wzrost spowodowany jest przede wszystkim wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie państwa Dziubaków - mówił Jakub Szczerbowski.

- To orzeczenie spowodowało, że tak zwani "frankowicze" chętniej sięgają po sprawiedliwość i kierują reklamacje do banków. Zazwyczaj później zwracają się do Rzecznika Finansowego o pomoc. Niestety, banki w tych sprawach mają bardzo często postawę negatywną, więc finalnie sprawy trafiają do sądów - powiedział Jakub Szczerbowski.

Posłuchaj
00:26 10745937_2.mp3 Jakub Szczerbowski z wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika mówi, że zwiększyła się liczba skarg związanych z kredytami frankowymi. (IAR)

 

Wkrótce kompetencje Rzecznika Finansowego ma przejąć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Biuro Rzecznika Finansowego sprzeciwia się planom przejęcia jego zadań przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Takiej zmiany chce Ministerstwo Finansów, które przedstawiło projekt ustawy w tej sprawie. W uzasadnieniu czytamy, że konsolidacja obu jednostek ma na celu zwiększenie skuteczności ochrony konsumentów na rynku finansowym i zmniejszenie rozproszenia kompetencji.


Posłuchaj
00:18 10746079_1.mp3 Biuro Rzecznika Finansowego sprzeciwia się planom przejęcia jego zadań przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Argumentuje Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki. (IAR)

Rzecznik Finansowy powiedział, że zmiana doprowadzi do uprzywilejowania firm działających na rynku finansowym, a w szczególności banków i ubezpieczycieli, kosztem pogorszenia sytuacji prawnej ich klientów.

Posłuchaj
05:50 audycja.mp3 Prof. Mariusz Golecki gościem "Ekspresu Gospodarczego" (Justyna Golonko PR1)

 

IAR, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprawa kredytu państwa Dziubaków. Jest decyzja sądu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 14:36
Warszawski Sąd Okręgowy odroczył rozprawę Państwa Dziubaków do 3 stycznia przyszłego roku. Chodzi o frankowiczów, w których sprawie orzekał unijny Trybunał Sprawiedliwości. Podczas dzisiejszego posiedzenia do sprawy włączył się przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawnik: banki fałszywie przedstawiały ryzyko ws. kredytów frankowych

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 10:40
- Jeśli chodzi o wyrok ws. państwa Dziubaków, to jest on bardziej symboliczny. Już wcześniej w podobnych sprawach zapadały podobne wyroki. Trudno powiedzieć, żeby był to precedens - powiedział na antenie PR24 mec. Jacek Czabański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bierzemy mniej kredytów mieszkaniowych, gotówkowych i kart kredytowych. Nowe dane BIK

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 11:45
Banki i SKOK-i w lipcu 2020 r. udzieliły o 22,7 proc. mniej kredytów mieszkaniowych wobec lipca ubiegłego roku i o 22,6 proc. mniej w ujęciu wartościowym. Od stycznia do lipca br. udzielono 124,7 tys. kredytów mieszkaniowych na ponad 36 mld zł  – podało Biuro Informacji Kredytowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK: większość spraw frankowych w sądach I instancji rozstrzygniętych korzystnie dla konsumentów

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 12:15
W sobotę minął rok od wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w głośnej sprawie państwa Dziubaków dotyczącej kredytu indeksowanego we frankach szwajcarskich. Jak skomentował Tomasz Chróstny, prezes UOKiK - Urząd wspiera osoby posiadające kredyty hipoteczne i w ostatnim roku wydał ponad 500 istotnych poglądów w tych sprawach.
rozwiń zwiń