X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Lepsze warunki finansowania inwestycji na lotniskach. Rząd nowelizuje ustawy w związku z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 13:25
Rada Ministrów przyjęła dzisiaj trzy ważne projekt nowelizacji ustaw: dotyczący przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego, umów koncesji na roboty budowlane lub usługi oraz dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów. Rozwiązania te mają wejść w życie z początkiem nowego roku.
Posiedzenie Rady Ministrów pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego.
Posiedzenie Rady Ministrów pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego.Foto: Adam Guz/KPRM/twitter/PremerRP

Przyjęty projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego przygotowany został przez ministra infrastruktury.

Wydłużono w nim termin, który umożliwia zakładającym lotniska, zarządzającym lotniskami, a także Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej korzystanie z rozwiązań przewidzianych w specustawie lotniskowej. Zgodnie z nowym rozwianiem, będzie to możliwe do końca 2025 r. Dotychczasowe przepisy umożliwiały korzystanie ze specustawy lotniskowej jedynie do 31 grudnia 2020 r.

Szansa na nowe inwestycje

Aktualnie branża lotnicza przeżywa kryzys związany ze stanem pandemii COVID-19, który negatywnie wpływa na sytuację finansową podmiotów działających na rynku lotniczym. Ze względu na konieczność zapewnienia środków finansowych na bieżącą działalność, zarządzający lotniskami wstrzymali realizację inwestycji mających na celu rozbudowę infrastruktury

lotnisko free 1200
Państwo pomoże narodowemu przewoźnikowi. Jacek Sasin: mamy pakiet wsparcia dla LOT-u

Jak wskazują prognozy analityków ekonomicznych z drugiej połowy 2020 r., osiągnięcie wskaźników ruchu lotniczego z 2019 r., będzie możliwe dopiero w 2024 r. Warunkiem będzie sytuacja, w której zachorowania na COVID-19 będą się utrzymywać na niskim poziomie, a pasażerowie będą korzystać z transportu lotniczego.

Wydłużenie terminu korzystania ze specustawy lotniskowej do końca 2025 r. pozwoli na podejmowanie i realizację nowych inwestycji dotyczących infrastruktury lotniczej, w tym inwestycji towarzyszących budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Konsekwencją kontynuacji prowadzenia działań inwestycyjnych będzie pozytywny wpływ na rynek pracy w rejonach inwestycyjnych oraz zwiększenie konkurencyjności gospodarki.

Nowe przepisy mają wejść w życie 31 grudnia 2020 r.

Eliminacja różnic interpretacyjnych

Z kolei przepisy ustawy o umowie koncesji zostały dostosowane do ustawy Prawo zamówień publicznych przyjętej w 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie regulacji, które dotyczą podobnych obszarów tematycznych.

Dostosowane zostaną przepisy dotyczące:

  • definicji zamawiającego,
  • wyłączeń stosowania ustawy o umowie koncesji,
  • progu stosowania przepisów ustawy o umowie koncesji do zawierania umów,
  • przepisów dotyczących informacji w sprawie aktualizacji co dwa lata wartości progu unijnego dla umów koncesji podawanej przez Komisję Europejską,
  • koncesji mieszanych obejmujących jednocześnie różne rodzaje umów koncesji (roboty budowlane, usługi, usługi społeczne i inne szczególne usługi); dotyczy to także koncesji udzielanych na podstawie różnych reżimów prawnych, tj. obejmujących zarówno umowy koncesji, jak również m.in. zamówienia klasyczne, zamówienia sektorowe, czy zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa,
  • uwzględnienia – wśród zasad zawierania umów koncesji – konieczności wykrywania i eliminowania konfliktów interesów,
  • umów koncesji zastrzeżonych,
  • obligatoryjnych i fakultatywnych podstaw wykluczenia z postępowania w sprawie zawarcia umowy koncesji oraz kryteriów oceny ofert,
  • zasad wnoszenia skarg do sądu w ramach środków ochrony prawnej w postępowaniach o zawarcie umowy koncesji.

Zaproponowane zmiany mają wyeliminować różnice interpretacyjne dotyczący odmiennego uregulowania analogicznych instytucji prawnych w ustawie Prawo zamówień publicznych oraz w ustawie o umowie koncesji. Projekt obejmuje również zmiany w nowym Prawie zamówień publicznych, w tym skreślenie regulacji dotyczącej zamówień bagatelnych.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2021 r.

Wsparcie dla zabytkowych kopalń

Rada Ministrów przyjęła także projekt ustawy o zmianie ustawy o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów, przedłożony przez ministra aktywów państwowych. Do końca 2027 r. przedłużone zostanie przekazywanie dotacji budżetowej dla kopalń soli "Bochnia" i "Wieliczka" oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i Kopalni Siarki "Machów" w likwidacji. Dotychczasowe przepisy umożliwiały przekazywanie takiej dotacji jedynie do końca 2020 r.

Jednocześnie zdecydowano w zakończeniu dotowania Centralnej Pompowni "Bolko" na finansowanie działań wykonywanych po zakończeniu likwidacji zakładu górniczego wchodzącego w skład byłych Zakładów Górniczo-Hutniczych "Orzeł Biały" w Bytomiu.

Zadania te przejmie Spółka Restrukturyzacji Kopalń zajmująca się m.in. zabezpieczeniem czynnych kopalń węgla kamiennego przed zagrożeniem wodnym, gazowy i pożarowym ze strony kopalń zlikwidowanych.

PolskieRadio24.pl/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budowa CPK. Rząd przygotowuje program inwestycyjny

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 13:48
Rząd przygotowuje się do ustanowienia programu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się właśnie odpowiedni projekt uchwały na lata 2020-2023.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd planuje przedłużyć ograniczenia w lotach pasażerskich

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 20:04
Z Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wynika, że planowane jest wydanie kolejnego rozporządzenia z zakazami w ruchu lotniczym, które obowiązywałoby od 11 do 24 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzy oferty na wykonawcę planu generalnego Centralnego Portu Komunikacyjnego

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 10:50
Trzy międzynarodowe konsorcja złożyły oferty w postępowaniu na wykonawcę master planu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Spółka odpowiedzialna za budowę lotniska otworzyła oferty. Przed końcem roku spółka CPK planuje podpisanie umowy z wykonawcą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Państwo pomoże narodowemu przewoźnikowi. Jacek Sasin: mamy pakiet wsparcia dla LOT-u

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 11:47
Przygotowaliśmy w Ministerstwie Aktywów Państwowych potężny pakiet wsparcia dla Polskich Linii Lotniczych LOT, zakładający udzielenie wielomiliardowej pomocy publicznej dla tej firmy - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
rozwiń zwiń