X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspert PIE: strefa wolnego handlu w Azji Południowo-Wschodniej to wyzwanie dla UE i USA

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 17:30
Podpisane wczoraj porozumienie 15 państw o utworzeniu strefy wolnego handlu w krajach Azji Południowo-Wschodniej (RCEP), to wielki sukces polityczny Pekinu i porażka Waszyngtonu - mówił Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Szanghaj
Szanghaj Foto: Pixabay.com

Ekspert PIE zwrócił uwagę że nowa, największa na świecie strefa handlu, dotyczy tak potężnych gospodarczo krajów jak Japonia, Korea Południowa, Malezja, Indonezja, Australia, Nowa Zelandia oraz azjatyckiego lidera porozumienia, czyli Chin. Łącznie kraje RCEP wypracowują około 30 proc. światowego PKB i obejmują 30 proc. globalnej populacji. I choć to duży sukces Pekinu, to jednak poza nowym układem handlowym pozostają ich potężni rywale - Indie. 

Pytany o relacje tych krajów z Unią Europejską, ekspert PIE uważał, że typowy chiński konsument taniej będzie mógł kupić produkty z Japonii lub Korei Południowej niż z Europy, bo nie będą na nie obowiązywały cła. Dlatego towary z UE będą droższe i to zmusi kraje Starego Kontynentu do tworzenia na całym świecie nowego typu sojuszy handlowych.

Jednak dla Pekinu obecność tak nowoczesnych rywali jak Australia, Nowa Zelandia lub Japonia, jest także ogromnym wyzwaniem, bo Chiny wciąż są krajem na dorobku, państwem średnio rozwiniętym, które dzięki nowej umowie będzie musiało otworzyć swoje granice dla wielu towarów z Tokio lub Seulu.

Dlatego UE powinna pójść za tym przykładem i podpisać porozumienie o wolnym handlu nie tylko z USA, ale także z krajami azjatyckimi i afrykańskimi, które są poza nową strefą wolnocłową. 


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj
05:10 Jakub Sawulski gościem "Ekspresu Gospodarczego" (Justyna Golonko PR1) Jakub Sawulski gościem "Ekspresu Gospodarczego" (Justyna Golonko PR1)

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw   

Czytaj także

Prof. Góralczyk: w Chinach uważa się, że ktokolwiek wygra wybory w USA, to będą kłopoty

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 20:44
- Każdy w Chinach wie, iż praktycznie jedyna dziedzina, w której jest w Ameryce takie samo podejście obydwu konkurujących partii i kandydatów, to są Chiny. Czyli niezależnie od tego, kto będzie prezydentem po 3 listopada tego roku w Stanach Zjednoczonych, to kwestia zatargów, problemów i wyzwań w stosunkach z Chinami pozostanie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Góralczyk, sinolog, wykładowca UW, były ambasador w Pekinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto będzie największą globalną potęgą gospodarczą do roku 2035? Bloomberg przedstawił prognozę

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 13:00
Okres globalnej stabilności trwający od zakończenia II wojny światowej dobiega końca; do 2035 roku Chiny prześcigną USA i staną się największą gospodarką świata, a Indie zajmą trzecie miejsce, wyprzedzając Japonię - prognozuje w czwartek Bloomberg Economics.
rozwiń zwiń