X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PKO BP: w 2021 r. nie ma miejsca na zacieśnianie polityki pieniężnej

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 11:29
W perspektywie całego 2021 nie ma miejsca na zacieśnianie polityki pieniężnej - uważają eksperci PKO Bank Polski, odnosząc się do decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.  
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Stopa referencyjna została utrzymana na poziomie 0,10 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej, stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej, stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej.

PKO Bank zauważa, że RPP wskazuje m.in. na wyraźne ożywienie aktywności oraz poprawę sytuacji na rynku pracy, w tym na wzrost wynagrodzeń. Jednak – jak pisze bank – w obliczu silnego wzrostu liczby zakażeń zmieniła się ocena Rady co do perspektyw na kolejne miesiące.

shutterstock złotówki gotówka pieniądze 1200.jpg
Ekspert banku PKO BP: przez najbliższe dwa lata trudno spodziewać się zmiany stóp procentowych

Prognozy PKB zrewidowano w górę

"Wskazano na ryzyko wyraźnego osłabienia koniunktury, przebiegającego głównie przez kanał handlowy i usługowy. Rada podtrzymała ocenę, że czynnikiem negatywnie oddziałującym na gospodarkę może być brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego. Podtrzymała też oczekiwanie, że skala spadku aktywności będzie ograniczana przez dokonane już poluzowanie polityki pieniężnej" – czytamy w komunikacie PKO BP.

Podkreślono, że przedstawione wyniki nowej projekcji inflacyjnej znacząco odbiegają od oszacowań z lipca. Nie wskazuje ona już na silny trend dezinflacyjny w 2021 i w najbliższych dwóch latach kreśli inflację na poziomie zbliżonym do celu inflacyjnego (2,5 proc. w 2021, 2,6 proc. w 2021).

Eksperci PKO BP zauważają, że zgodnie z oczekiwaniami, wyraźnie w górę zrewidowano prognozy PKB na 2020 (do -3,6 proc. z -5,4 proc). W dół zrewidowano prognozę na 2021 (do 2,7 proc. z 4,9 proc.), a o ponad 2 punkty procentowe podwyższono oczekiwania na 2022 (do 5,8 proc. z 3,7 proc.).

"W konsekwencji kreślona przez NBP ścieżka ożywienia odbiega od dominującego na rynku konsensusu i zakłada, że proces odbudowy gospodarczej będzie bardziej czasochłonny" – czytamy.

inflacja 1200.jpg
Eksperci: inflacja rośnie bo zwiększyły się koszty pracy i regulowane przez państwo opłaty

W stronę alternatywnych narzędzi

Bank uważa również, iż kształt projekcji potwierdza, że w perspektywie całego 2021 nie ma miejsca na zacieśnianie polityki pieniężnej. Dodano, że zrewidowana w górę ścieżka inflacji powinna przesuwać ciężar rozważań o ewentualnych dalszych dostosowaniach w polityce pieniężnej w stronę alternatywnych narzędzi. Takim narzędziem – jak zaznaczono – mogłoby być stworzenie efektywnego instrumentu (w przeciwieństwie do kredytu wekslowego) zachęcającego banki do taniego finansowania akcji kredytowej dla przedsiębiorstw.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

Czytaj także

Stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 14:30
Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu w dn. 15 września utrzymała wszystkie stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie. Decyzja Rady była zgodna z oczekiwaniami rynku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: gospodarka częściowo odrobiła spadki spowodowane pandemią, ale niepewność pozostała

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 11:30
Dane dotyczące produkcji pokazują, że prawie wróciliśmy do poziomu sprzed pandemii. Ten optymizm jest bardzo ważny dla przedsiębiorców, choć powinni mieć scenariusze na czarne warianty rozwoju pandemii - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu24: dr Sławomir Dudek (Pracodawcy RP) i Adam Ruciński (BTFG).
rozwiń zwiń