X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zobacz, jak o niego wystąpić i komu przysługuje

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 18:03
Od najbliższego poniedziałku wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do ośmiu lat. Ma to związek z wprowadzeniem przez rząd kolejnych obostrzeń, w tym zdalnego nauczania dla klas 1-3 szkół podstawowych. Rodzice, którzy muszą zostać w domu, by opiekować się dziećmi dostaną wsparcie w wysokości 80 procent ich wynagrodzenia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Jak powiedziała Polskiemu Radiu Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, żeby skorzystać z zasiłku trzeba złożyć specjalne oświadczenie u pracodawcy.


Posłuchaj
00:19 10724816_1.mp3 Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej mówi o zasiłku opiekuńczym. (IAR)

- To jest czynność, którą wykonuje pracownik zatrudniony u danego pracodawcy. Natomiast przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych składają wnioski bezpośrednio do ZUS-u - mówi Marlena Maląg.

Kryterium wiekowe konieczne do uzyskania wsparcia jest nieprzekraczalne. To znaczy, że z dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie skorzystają rodzice dzieci starszych niż osiem lat - dodaje Marlena Maląg. - Zasady są takie same, jak podczas wiosennego lockdownu i w późniejszych miesiącach, gdy obowiązywanie zasiłku opiekuńczego zostało wydłużone. Zakładamy, że dodatkowy zasiłek będzie dotyczył dzieci do ósmego roku życia.

czytanie rodzina 1200.jpg
Korzystniejsze zasady przeliczania zasiłków. Można już składać wnioski do ZUS lub pracodawcy

Zasiłek dostaną też rodzice dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz rodzice dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Wsparcie przysługuje też rodzicom dzieci do 24. roku życia, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Posłuchaj
00:16 10724816_2.mp3 Marlena Maląg - minister rodziny i polityki społecznej - o zasiłku opiekuńczym dla rodziców dzieci do 8 lat. (IAR)

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany co najmniej do 29 listopada.

IAR, Polskie Radio, PR24, akg

Czytaj także

Eksperci: zasiłek opiekuńczy to ważne wsparcie, ale długofalowo zaburza funkcjonowanie firm i rodzin

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 15:00
Zasiłek opiekuńczy jest ulgą dla rodzica, ale trudno wyobrazić sobie, że zastąpi on na dłużej normalne funkcjonowanie dziecka w szkole, w sytuacji, gdy rodzic normalnie miał ten czas przeznaczony na pracę zawodową – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" dr Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korzystniejsze zasady przeliczania zasiłków. Można już składać wnioski do ZUS lub pracodawcy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 09:26
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje już wnioski o przeliczenie obniżonych zasiłków macierzyńskich, opiekuńczych i chorobowych, wynikających ze zmniejszonego czasu pracy. Na takie rozwiązanie pozwalała tarcza antykryzysowa, ale konsekwencją tego było obniżenie wynagrodzenia pracowników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje? Marlena Maląg wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 06:48
- W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego; będzie on przysługiwał przez 21 dni – od 9 do 29 listopada - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń