X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Efektywności pracy zdalnej. Ekspert: nie jest gorsza, a bywa wyższa niż w formie tradycyjnej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 20:12
Wielu pracodawców wykorzystało wakacje do usprawnienia pracy zdalnej i może uruchomić dodatkowe rezerwy - powiedział ekspert Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Ekspert odniósł się w ten sposób do wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który podczas konferencji prasowej zaapelował do pracodawców, dyrektorów i szefów firm, by "tam, gdzie jest to możliwe, zostawić pracowników na pracy zdalnej", po to, by - jak mówił - "zerwać ten łańcuch zakażeń".

praca zdalna dom 1200.jpg
W Polsce mniej osób pracuje zdalnie niż w krajach OECD. To efekt struktury polskiej gospodarki

Lisicki powiedział, że apel premiera jest zrozumiały ze względu na rozszerzającą się pandemię koronawirusa. Zaznaczył również, że wiele firm, zwłaszcza w sektorze finansowym, IT czy usług wspólnych, już od wiosny pracuje w trybie zdalnym, szczególnie w tzw. trybie rotacyjnym, hybrydowym. Podkreślił też, że wielu przedsiębiorców, spodziewając się jesiennej fali zachorowań, wykorzystało wakacje do usprawnienia i rozszerzenia pracy zdalnej, zakupując m.in. sprzęt czy wprowadzając niezbędne programy. - Tam, gdzie są jeszcze rezerwy, na pewno pracodawcy je wykorzystują - powiedział.

Zaznaczył jednak, że wiele zależy od sektora i od rodzaju wykonywanej pracy. - Np. w branży transportowej czy usługowej produkcyjnej możliwości pracy zdalnej są ograniczone - powiedział. Dodał, że takim ograniczeniem jest również np. ochrona danych czy wymogi kontraktowe.

Pytany o efektywność tej formy wykonywania zadań, powiedział, że z informacji uzyskanych od przedsiębiorców wynika, że "nie jest ona gorsza, a bywa nawet wyższa niż w formie tradycyjnej".

praca zdalna shutterstock_1621300114 1200.jpg
Nieoczekiwany efekt pandemii: pracownikom spodobała się praca z domu

Wskazał też, że obecnie nie ma jeszcze przepisów regulujących pracę zdalną w Kodeksie pracy, firmy korzystają z regulacji antycowidowej, doprecyzowując ją we własnych regulacjach wewnątrz zakładowych. Zdarza się, iż takie regulacje dotyczą pewnych kosztów po stronie pracowników (np. energii).

- Należy mieć jednak na uwadze, iż często to pracownicy inicjowali przejście na pracę zdalną, oszczędzając w takich przypadków czas i koszty dojazdu, mogąc lepiej pogodzić obowiązki zawodowe z życiem prywatnym - zaznaczył. Dodał, że trwają prace nad pakietem dotyczącym regulacji kodeksowych pracy zdalnej.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kobiety na zdalnym - pracują dłużej i ciężej niż mężczyźni?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 11:11
Praca zdalna to komfort wykonywania obowiązków służbowych w domowym zaciszu, bez konieczności dojeżdżania do pracy. Z drugiej strony ta forma ma też minusy, na które skarżą się szczególnie kobiety. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieoczekiwany efekt pandemii: pracownikom spodobała się praca z domu

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 14:50
Koronawirus zmienia zachowania pracowników - prawie dziewięciu na 10 pracowników chce mieć możliwość wyboru, czy pracować w domu, czy w biurze, gdy występuje zagrożenie pandemią - wynika z badania Cisco Systems, któe publikuje Reuters.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce mniej osób pracuje zdalnie niż w krajach OECD. To efekt struktury polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 12:00
W Polsce 27 proc. zatrudnionych ma możliwość pracy zdalnej, a w krajach OECD 40 proc. – uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Różnica między Polską a innymi krajami OECD, wynika ze struktury naszej gospodarki opartej na sektorze przemysłowym.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca w czasie pandemii. "To dobry czas dla freelancerów"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 14:17
Koronawirus przyspieszył rozwój rynku pracy dla tzw. wolnych strzelców. Coraz więcej chętnych zdalnie wykonuje prace m.in. związane z IT, czy grafiką komputerową. 
rozwiń zwiń