X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Szczepionki przeciw grypie bez podatku. Oto projekt resortu finansów

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 15:37
Ministerstwo Finansów planuje zaniechanie poboru podatku od wartości szczepień przeciw grypie, które są finansowane np. pracownikom przez pracodawców - wynika z projektu przygotowanego w resorcie finansów.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Studio Peace/shutterstock

Resort finansów wyjaśnia w uzasadnieniu dokumentu opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji, że projekt zawiera propozycję zaniechania poboru podatku od wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie.

Wyjaśniono, że Ordynacja podatkowa pozwala ministrowi finansów zdecydować, w drodze rozporządzenia, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników, o zaniechaniu poboru podatków - w całości lub w części. Konieczne jest określenie rodzaju podatku, okres, w którym następuje zaniechanie i grupy podatników, których to dotyczy.

grypa kaszel stock 1200.jpg
Duże zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie. Czy wystarczy szczepionek

"W obecnym stanie prawnym, w sytuacji gdy powszechnie obowiązujące przepisy prawa, dotyczące w szczególności bezpieczeństwa i higieny pracy (w tym profilaktycznej opieki zdrowotnej niezbędnej z uwagi na warunki pracy) lub zalecanych szczepień ochronnych, nie nakładają na dany podmiot (np. pracodawcę, zleceniodawcę) obowiązku poniesienia kosztów przeprowadzenia szczepień ochronnych w odniesieniu do zatrudnianych osób, to fakt sfinansowania tego rodzaju świadczenia przez firmę, oznacza powstanie u osoby fizycznej przychodu w postaci nieodpłatnego świadczenia (...)" - wskazuje MF.

Oznacza to, że jeżeli np. pracodawca sfinansuje pracownikowi szczepienie przeciw grypie, po stronie pracownika powstaje przychód ze stosunku pracy lub stosunków pokrewnych. Przychód taki podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, tj. według stawki w wysokości 17 proc. w odniesieniu do podstawy opodatkowania nieprzekraczającej 85 tys. 528 zł oraz stawki w wysokości 32 proc. w odniesieniu do nadwyżki ponad tę kwotę.

"Wejście w życie projektowanego rozporządzenia zmieni ten stan rzeczy. Na podstawie rozporządzenia wartość nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień przeciw grypie, o których mowa w projektowanych przepisach, nie będzie rodziła obowiązku zapłaty podatku, a podatek wcześniej zapłacony zostanie zwrócony podatnikowi (co do zasady w rozliczeniu rocznym)" - napisano w uzasadnieniu.

Według MF korzyść z tego rozwiązania odczują zarówno pracownicy, którym szczepienie przeciw grypie sfinansuje pracodawca, jak i zleceniobiorcy, którzy otrzymają je od zleceniodawcy: członkowie rad nadzorczych od firm, emeryci od byłych zakładów pracy, czy członkowie związków zawodowych np. od organizacji związkowych.

szczepionka szczepienie grypa shutterstock 1200.jpg
Duże zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie. Czy wystarczy szczepionek?

Nieodpłatne świadczenie z tytułu szczepień przeciw grypie obejmuje koszt: badania kwalifikacyjnego, szczepionki, przeprowadzenia szczepienia oraz konsultacji specjalistycznej. Podatek nie będzie pobierany także wtedy, gdy szczepienia są realizowane w ramach tzw. pakietów medycznych kupowanych przez firmy pracownikom.

- W tym przypadku zaniechaniem objęta będzie wartość świadczenia do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł. Oznacza to, że opodatkowaniu będzie podlegać jedynie nadwyżka ponad kwotę 100 zł rocznie - tłumaczy MF. 

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Duże zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie. Czy wystarczy szczepionek?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 11:00
- Ja bym bardzo chciał, by tych szczepionek wystarczyło, by jak najwięcej ludzi się zaszczepiło. Wszystkie grupy eksperckie, z którymi mamy kontakt, twierdzą, że tych szczepionek powinno wystarczyć - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbliża się sezon grypowy. Polacy szczepią się przeciwko grypie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 09:50
Polacy ruszyli do przychodni, by zaszczepić się przeciwko grypie. Popyt jest tak duży, że chwilowo na rynku zabrakło szczepionek - wynika z danych farmaceutów i Ministerstwa Zdrowia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ich realizacja wróciła u dzieci do normy". GIS o szczepieniach ochronnych

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 16:26
Realizacja szczepień ochronnych, która wiosną była czasowo ograniczona z powodu epidemii, wróciła do normy – oceniła zastępca głównego inspektora sanitarnego Izabela Kucharska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy: nie będzie obowiązku szczepień przeciwko COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 08:34
Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn wyklucza obowiązkowe szczepienia na koronawirusa w przyszłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skuteczna szczepionka przeciw SARS-CoV-2. Ekspert wskazał możliwy termin

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 06:50
- Są duże szanse, by skuteczna szczepionka przeciw SARS-CoV-2 była dostępna w 2021 r. - powiedział dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dodał jednak, że kluczową kwestią jest to, jak długo będzie chronić przed COVID-19.
rozwiń zwiń