X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Minister finansów: przez ostatnie kilka miesięcy gospodarka wróciła na względnie dobre tory

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 14:50
- Budżet państwa ma poduszkę finansową, jest w wystarczająco dobrej sytuacji, by ratować gospodarkę - zapewnił szef resortu finansów Tadeusz Kościński. Opowiedział się raczej za pomocą w formie pożyczek, a nie w postaci bezzwrotnego rozdawania pieniędzy.
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.Foto: twitter.com / Ministerstwo Finansów

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej pytany był w telewizji wPolsce.pl, czy budżet państwa wytrzyma kolejną pomoc finansową dla poszczególnych branż. Powiedział, że na razie nikt nie wie, jak dużą pomoc trzeba będzie zbudować, ale - jak zapewnił - finanse publiczne na ten moment są we względnie dobrej sytuacji.

biznes1200.jpg
Ministerstwo Rozwoju: 145 mld zł trafiło do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej

- Przez ostatnie kilka miesięcy gospodarka wróciła na względnie dobre tory. Przychody podatkowe są bardzo blisko tego, co mieliśmy rok temu - powiedział. Zastrzegł, że nie wszystko udało się nadrobić w okresie od stycznia do września, ale w samym wrześniu wpływy z VAT czy akcyzy były większe niż rok temu.

- Mamy na kontach budżetu państwa ponad 120 mld zł, wszystkie nasze potrzeby pożyczkowe na ten rok mamy w 100 proc. wykonane, nawet ponad 10 proc. przyszłego roku - poinformował.

Według ministra finanse publiczne są w wystarczająco dobrej sytuacji, aby zarówno ratować polską gospodarkę, jak i przeznaczyć więcej pieniędzy do jej rozkręcania. Zaznaczył, że wolałby ją rozkręcać niż ratować, ale pewnie niektóre sektory trzeba będzie ratować.

Dodał, że na koniec tego roku planowany jest deficyt na kwotę ok. 109 mld zł, a na koniec września wyniósł 13,8 mld zł. "Więc mamy dość dużą poduszkę finansową, którą możemy przekierować na ratowanie raczej niż na rozkręcenie gospodarki" - powiedział.

Kościński wyraził nadzieję, że przyszłorocznego budżetu nie trzeba będzie nowelizować. - Trzeba pamiętać, że MF podejmuje raczej konserwatywne decyzje - mówił. Przypomniał, że resort prognozuje recesję w tym roku w wysokości 4,6 proc., a konsensus rynku do tej pory był w okolicach minus 3-3,5 proc. W przyszłym roku MF prognozuje wzrost o 4 proc., podczas gdy rynek spodziewa się ok. 4,5.

- Jest duża poduszka bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że będzie mniejsza recesja w tym roku i gospodarka odbije dużo mocniej w przyszłym roku. Ale naprawdę nikt z nas nie wie na ten moment co naprawdę się stanie - powiedział.

Kościński pytany był również, jak mu się podoba pomysł, by pomagać poszczególnym sektorom. - Mi się bardzo podoba. (...) Nasza rola jest taka, żeby znaleźć te pieniądze - odpowiedział.

Zapewnił przy tym, że poza jedynym nowym podatkiem - od sprzedaży detalicznej, nie będzie w przyszłym roku innych nowych. Wyjaśnił, że opłata cukrowa, czy opłata od tzw. małpek, to nie są podatki, natomiast objęcie CIT-em spółek komandytowych, czy ograniczenie ulgi abolicyjnej to uszczelnienie systemu. Minister podkreślił, że w recesji i kryzysie fiskus musi pilnować, żeby wszyscy sprawiedliwie płacili podatki.

FABRYKA PRACA.jpg
Eksperci: są branże, które nie wrócą już do dawnej działalności, wsparcie państwa powinno być więc celowane

- Chcemy, aby jak najwięcej pieniędzy zostało w kieszeniach podatników, żeby mieli możliwość konsumowania w przyszłym roku, co będzie podstawą rozkręcenia naszej gospodarki - wyjaśnił.

Odnosząc się do pytania, czy pomoc dla poszczególnych branż powinna być świadczeniem jednorazowym, wielokrotnie wypłacanym, czy w formie kredytów, minister zauważył, że ważne jest, aby zatrudnieni nie tracili pracy, ale nie można też ratować czegoś, co nie jest do uratowania.

- Jako minister finansów wolałbym, aby pieniądze były zwrotne, jako kredyt - zaznaczył. W jego opinii pomogłoby to firmom dobrze je wykorzystać, żeby później móc spłacić. - Rozdawać pieniądze, tzw. helicopter money, że wszyscy dostają, to nie zawsze jest najlepszy pomysł - ocenił.

- Są takie chwile, jak mieliśmy na początku roku, że lepiej było wszystkim dać jak najwięcej, by się sami ratowali z tych pieniędzy. Ale teraz wiemy więcej i lepiej precyzyjnie pożyczać te pieniądze raczej, niż tylko rozdawać - podsumował szef resortu finansów.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ministerstwo Rozwoju: 145 mld zł trafiło do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 22:35
Według stanu na 16 października 2020 r. wartość przyznanej pomocy z tarczy antykryzysowej i finansowej wynosi 145 mld zł - przekazało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii na swojej stronie internetowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla przedsiębiorców w czasie pandemii. Przybywa instrumentów pomocy dla firm

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 12:38
Przed nami kolejny, trudny okres dla niektórych firm w związku z kolejnym uderzeniem pandemii i ograniczeniami w działalności. Przedsiębiorstwa nie będą jednak pozostawione same sobie. Jak wynika z analizy ING Banku Śląskiego, w razie konieczności rząd będzie mógł wygenerować jeszcze dziesiątki miliardów złotych na wsparcie dla potrzebujących podmiotów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BGK wciąż ma środki na wsparcie dla przedsiębiorców. Z pomocy korzysta także służba zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 10:00
Bank Gospodarstwa Krajowego rozdysponował dotychczas na walkę z kryzysem ponad 66 mld zł, co znaczy, że do wydania jest jeszcze około 46 mld zł – wynika z ustaleń Business Insider Polska. Z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 finansowane są m.in. dopłaty do wynagrodzeń czy wsparcie dla przedsiębiorców. Z pieniędzy korzysta także służba zdrowia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: są branże, które nie wrócą już do dawnej działalności, wsparcie państwa powinno być więc celowane

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 13:22
Czas narastającej epidemii i kolejne dyskusje o tym, czy i na ile zamykać gospodarkę to dobry moment, żeby jasno powiedzieć, że są firmy, które nie wrócą już do dawnej działalności. Nie ma więc sensu ich wspierać. Powinny zastanowić się nad zmianą profilu i w tym kierunku iść dalej – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Tomasz Kaczor (Instytut Prevision).
rozwiń zwiń