X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Analiza: światowy handel ucierpiał mniej, niż przewidywano

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 15:50
Tegoroczny spadek światowego handlu nie będzie tak głęboki, jak się początkowo obawiano, jednak powrót do tendencji przedkryzysowych może potrwać znacznie dłużej - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy wskazują jednocześnie na dużą aktywność polskich firm na rynkach zagranicznych.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

PIE powołuje się na październikową prognozę Światowej Organizacja Handlu (WTO), z której wynika, że w 2020 r. spadek wolumenu światowego handlu towarami wyniesie 9,2 proc. To wskaźnik wyższy od przewidywanego w kwietniu br. nawet w wariancie optymistycznym (zakładającym spadek o 12,9 proc.), nie mówiąc o scenariuszu pesymistycznym (wolumen niższy o 31,9 proc.).

Dobry III kwartał

Analitycy zwrócili uwagę, że podwyższenie prognozy wiąże się z ożywieniem obrotów handlowych w III kwartale w wyniku znoszenia lockdownów w różnych krajach, które nastąpiło po rekordowo głębokim załamaniu handlu w II kwartale (spadek o 14,3 proc.).

- Ożywienie to może być jednak przerwane przez ponowną falę pandemii w głównych ośrodkach gospodarczych świata, a w efekcie prognoza obarczona jest istotnym ryzykiem korekty w dół - wskazano w najnowszym "Tygodniku Gospodarczym PIE".

PIE zwrócił uwagę na zróżnicowanie przewidywanego przez WTO tegorocznego spadku wolumenu eksportu w poszczególnych regionach. - O ile w Azji ma on obniżyć się jedynie o 4,5 proc., o tyle w Europie o 11,7 proc., a w Ameryce Północnej o 14,7 proc. - podkreślił.

Powrót do sytuacji sprzed kryzysu potrwa dłużej

Eksperci wskazali też na wyraźnie mniejszy niż w poprzednich prognozach optymizm WTO dot. szacunków na przyszły rok. Według najnowszej prognozy organizacji wolumen światowego handlu towarami zwiększy się w 2021 r. o 7,2 proc., wobec przewidywanych w kwietniu ok. 21-24 proc. - Tegoroczny spadek handlu światowego nie będzie zapewne tak głęboki, jak się tego początkowo obawiano, jednak powrót do tendencji przedkryzysowych może potrwać znacznie dłużej - zaznaczył PIE.

Zmienne prognozy

Podobne do WTO są prognozy dot. handlu światowego formułowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Po przewidywanym spadku o 10,4 proc. w bieżącym roku, wolumen światowego handlu towarami i usługami ma zwiększyć się w roku przyszłym o 8,3 proc.

W odniesieniu do bieżącego roku jest to prognoza wyższa od opublikowanej w czerwcu (o 1,5 pkt. proc.) i kwietniu (o 0,6 pkt. proc.). Handel samymi tylko towarami ma, według MFW, obniżyć się o 8,1 proc. w 2020 r. i wzrosnąć o 8,4 proc. w 2021 r. - wyliczono.

eksport1200.jpg
Lepsze wieści dla światowej gospodarki. W Chinach rośnie eksport oraz import

- Na tle wielkości europejskich i światowych korzystnie przedstawiają się wyniki polskiego eksportu - podkreślił PIE. W ośmiu miesiącach bieżącego roku eksport towarów wyrażony w złotych był o 3,2 proc. mniejszy niż w analogicznym okresie 2019 r. Z kolei spadek liczony w euro wyniósł 5,6 proc.

Duża aktywność polskich firm na światowych rynkach

Według PIE przyczynił się do tego stabilizujący wpływ kluczowego dla naszych eksporterów rynku niemieckiego, jednak równie ważna wydaje się nadal duża aktywność polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych.

- Pandemia nie przerwała tendencji do wzrostu ich internacjonalizacji, wyrażającego się rosnącym udziałem eksporterów wśród ogółu firm - zaznaczyli analitycy.

Dobre wyniki eksportu

Zwrócili uwagę, że w I półroczu 2020 r. sprzedaż na eksport wykazywało 16 308 spośród 43 886 przedsiębiorstw niefinansowych. Eksporterzy stanowili tym samym 37,2 proc. tych firm, o 0,5 pkt. proc. więcej niż w I półroczu 2019 r.

Odsetek eksporterów zwiększył się w grupach przedsiębiorstw małych – bez mikroprzedsiębiorstw (o 0,2 pkt. proc., do 27,4 proc.) i przedsiębiorstw dużych (o 0,2 pkt. proc., do 66 proc.), przy stabilizacji w firmach średnich na poziomie 48,7 proc.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperci: mamy najlepsze stosunki polsko-amerykańskie od czasu transformacji

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 13:27
- Stany Zjednoczone zajmują ósmą pozycję w strukturze naszego handlu. Jeśli przełożymy to na pieniądze, to jest to niewielka kwota np. w stosunku do Niemiec, ale systematycznie rośnie. Tak dobrych kontaktów gospodarczych ze Stanami jak w ostatnich latach nie mieliśmy nigdy po 1989 r. Oczywiście zawsze jest pytanie, co i w jakim stopniu można jeszcze poprawić - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Konrad Raczkowski, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: kryzys to szansa na przenoszenie inwestycji do Polski, także z Chin

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 14:00
Kryzys pandemiczny uświadamia wszystkim, na ile długie łańcuchy dostaw są kosztowne. Dlatego wiele państw, w tym Stany Zjednoczone, z pewnością będzie zmieniało kierunki swojej polityki gospodarczej i swoje przedsięwzięcia lokowało bliżej. Polska może na tym skorzystać – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Elżbieta Mączyńska – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy z łańcuchem dostaw. Polscy eksporterzy cierpią z powodu pandemii COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 09:25
Co trzeci eksporter z powodu COVID-19 ma kłopoty z łańcuchem dostaw od kooperantów, dostarczeniem towarów do zagranicznych klientów, a kolejne 42 proc. firm ze sprowadzeniem towarów i usług z zagranicy - wynika z badania "KoronaBilans MŚP" zleconego przez KRD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lepsze wieści dla światowej gospodarki. W Chinach rośnie eksport oraz import

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 17:07
Po miesiącach spowolnienia, spowodowanego koronawirusem, wreszcie dobre wiadomości, świadczące być może o przełamaniu niekorzystnych trendów w gospodarkach. Chiny odnotowały we wrześniu największy w tym roku wzrost importu, a eksport utrzymał silny trend zwyżkowy. Komentatorzy wiążą ożywienie handlu zagranicznego tego kraju ze znoszeniem restrykcji przeciwepidemicznych na świecie oraz ożywieniem działalności gospodarczej.
rozwiń zwiń