X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Resort finansów: normalizuje się sytuacja gospodarcza. Znamy dane o deficycie budżetowym

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 15:51
Po wrześniu br. deficyt budżetu państwa wyniósł 13,8 mld zł - poinformował wiceminister finansów Piotr Patkowski, powołując się na szacunkowe dane MF. Według niego wrzesień był kolejnym miesiącem normalizacji sytuacji gospodarczej po pierwszej fali pandemii.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

- Szacunkowe dane o wykonaniu budżetu za ubiegły miesiąc pokazują, że wrzesień był kolejnym miesiącem normalizacji sytuacji gospodarczej po pierwszej fali pandemii - ocenił Patkowski.

Wiceminister wyjaśnił, że w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 8,5 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były niższe w stosunku do okresu styczeń - wrzesień 2019 r. o ok. 5,4 mld zł, tj. 2 proc. Deficyt budżetu państwa po wrześniu wyniósł 13,8 mld zł.

Zgodnie z przekazanymi przez Patkowskiego danymi, dochody z VAT we wrześniu br. wyniosły 15,9 mld zł i były wyższe o ok. 2 mld zł, czyli 14,7 proc. r/r.

- Po spadkach w okresie marzec-czerwiec, jest to trzeci (po lipcu) wzrost wpływów z VAT w ujęciu rocznym. Taka sytuacja spowodowana jest m.in. sprawną realizacją zwrotów VAT w poprzednich miesiącach oraz spadkiem tempa wzrostu zapasów w gospodarce - tłumaczył wiceminister.

Według danych MF w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. wykonanie dochodów z VAT wyniosło ok. 131,1 mld zł i było niższe o ok. 1,6 mld zł (1,2 proc.) r/r.

budżet wykres finanse 1200.jpg
Polska gospodarka najgorsze ma za sobą. Zaczynają rosnąć wpływy do budżetu, szczególnie z VAT

- Wykonanie dochodów z VAT w ujęciu narastającym stanowi ok. 77,1 proc. całorocznej kwoty prognozowanej w znowelizowanej ustawie budżetowej na 2020 r. - zaznaczył Patkowski.

MF podało, że dochody z podatku akcyzowego we wrześniu br. wyniosły ok. 6,9 mld zł i były wyższe o ok. 0,7 mld zł, tj. o 10,5 proc. r/r. W okresie styczeń-wrzesień 2020 r. wykonanie dochodów z podatku akcyzowego wyniosło ok. 51,9 mld zł i było niższe o ok. 1 mld zł (1,8 proc.) r/r.

Dochody budżetu państwa z PIT we wrześniu br. wyniosły 5,5 mld zł i były niższe o ok. 0,2 mld zł, tj. o 4,1 proc. r/r. Natomiast w okresie styczeń-wrzesień br. wykonanie dochodów z podatku PIT wyniosło ok. 45,0 mld zł i było niższe o ok. 2,8 mld zł (5,9 proc.) r/r.

Dochody budżetu państwa z CIT we wrześniu br. wyniosły 2,6 mld zł i były niższe o ok. 0,2 mld zł, tj. 7,2 proc. r/r. W okresie styczeń-wrzesień 2020 r. wykonanie dochodów z CIT wyniosło ok. 30,5 mld zł i było na poziomie analogicznego okresu roku poprzedniego.

Zgodnie z wcześniejszymi danymi MF, po sierpniu br. budżet miał 13,3 mld zł deficytu.

Uchwalona przez Sejm i oczekująca na przyjęcie przez Senat nowelizacja tegorocznego budżetu podnosi poziom możliwego na koniec 2020 r. deficytu z zerowego do 109,3 mld zł.

Jak zaznaczył we wtorek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, planowany tegoroczny deficyt w wysokości 109,3 mld zł jest maksymalnym deficytem, ale nie oznacza to, że tyle musi wynieść. Może być mniejszy.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister finansów: nawet o jeden grosz nie podwyższyliśmy żadnego podatku w zeszłym roku

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 07:46
- W większości przypadków pracujemy nad tym, jak te podatki obniżać - powiedział w Polskim Radiu 24 Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budżet w czasie pandemii. Poseł PiS: Polska idzie tą samą drogą, co inne państwa europejskie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 20:14
- Polska gospodarka jest jedną z tych, które najłagodniej przechodzą obecny kryzys - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Kazimierz Smoliński (PiS). Jan Grabiec (rzecznik PO) zauważył, że budżet nie ujawnia całej prawdy o stanie finansów publicznych. Tegoroczny budżet miał być bez deficytu – jednak ostatecznie dochody spadły o ponad 36 mld zł, a wydatki wzrosły o około 73 mld zł. Spadek PKB ma obecnie wynieść 4,6 procent. Planowany był wzrost o 3,7 procenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska gospodarka najgorsze ma za sobą. Zaczynają rosnąć wpływy do budżetu, szczególnie z VAT

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 16:01
Wpływy do budżetu, zwłaszcza z VAT, wracają do wcześniejszych poziomów - powiedział w środę w Senacie wiceminister finansów Sebastian Skuza. Jego zdaniem wraz ze wzrostem dochodów z VAT, w tym roku dochody budżetu mogą być na poziomie mniej więcej z 2019 r.
rozwiń zwiń