X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Najwyższy wynik w historii". Wrzesień bardzo udany dla deweloperów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 14:46
Deweloperzy rozpoczęli we wrześniu budowę 17 tysięcy mieszkań, co jest najwyższym miesięcznym wynikiem w historii - poinformowali w analizie eksperci HRE Investments.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Jak podkreślił główny analityk HRE Investments Bartosz Turek, wrzesień był dla deweloperów udanym miesiącem. Sprzedaż szła w wielu przypadkach lepiej niż w rekordowym 2019 r. Według analityka złożyły się na to m.in.: niemal nieoprocentowane lokaty (co kusi do zakupu mieszkania na wynajem), najtańsze kredyty mieszkaniowe w historii, fakt, że część kupujących nie zrealizowała swoich marzeń o własnych czterech kątach w II kwartale i zrobili to kwartał później.

- Efekt jest taki, że deweloperzy, widząc przerzedzanie się oferty mieszkań na sprzedaż, zmuszeni zostali do uruchamiania kolejnych projektów. To dlatego we wrześniu ruszyli z budową ponad 17 tysięcy mieszkań - wskazał, powołując się na dane GUS. Jest to wynik o 35 proc. wyższy niż w analogicznym okresie przed rokiem i o 55 proc. większy niż przed miesiącem. - Wrześniowy wynik jest po prostu najwyższym w historii - podkreślił.

Ekspert zaznaczył, że za tymi dobrymi danymi nie nadążają informacje o wydawanych deweloperom pozwoleniach. Tych we wrześniu było 13,9 tysięcy – więcej niż przed miesiącem, ale mniej niż mieszkań, których budowę faktycznie rozpoczęto. - Był to też gorszy wynik niż we wrześniu 2019 r. - dodał.

Turek zwrócił uwagę, że po trzech kwartałach deweloperzy otrzymali już pozwolenia na budowę ponad 114 tys. nowych mieszkań. - To oznacza spadek względem sytuacji z 2019 r. o 7 proc. – wskazał. Stwierdził, że w okresie lockdownu urzędy nie pracowały tak sprawnie, ja w normalnych warunkach, ale zaległości udało się niemal w pełni odrobić.

budownictwo free1200.jpg
GUS: w pierwszym półroczu br. oddano o 3 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem

Według przytoczonych w analizie danych przez pierwsze trzy kwartały urzędy wydały pozwolenia, które pozwalają uruchomić budowę 20 tys. lokali więcej, niż deweloperzy faktycznie zaczęli budować. Z kolei w latach 2005-19 niewykorzystane pozwolenia stanowiły 20 proc. wszystkich wydawanych – wynika z danych GUS.

Analityk zaznaczył, że bardzo dobre dane napłynęły na temat mieszkań oddawanych do użytkowania. - Lokali, do których klucze są gotowe do oddania właścicielom, powstało we wrześniu ponad 13,6 tys.; to o prawie jedna czwarta więcej niż przed rokiem i o ponad 30 proc. więcej niż w sierpniu br. - wyjaśnił. W trakcie trzech kwartałów deweloperzy oddali do użytkowania ponad 101 tys. mieszkań, czyli o ponad 11 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska szybko wróci do inwestycji w nieruchomości komercyjne. Na rynku jest sporo zamrożonego kapitału

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 10:05
Powrót inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych do poziomu sprzed pandemii Europie zajmie dwa lata, a Polsce pół roku mniej – wynika z raportu firmy doradczej CBRE "Real Estate Market Mid-Year Outlook 2020".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: w pierwszym półroczu br. oddano o 3 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 12:44
W pierwszym półroczu br. oddano do użytku ponad 97 tys. mieszkań, o 3 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Zgodnie z danymi GUS, najwięcej nowych mieszkań oddano na Mazowszu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia nie zmniejszyła popytu na biura. W stolicy szykuje się rekord

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 14:38
Rok 2020 będzie rekordowy pod względem planowanej powierzchni biurowej w stolicy; w ciągu dekady łączne zasoby biurowe Warszawy osiągnęły poziom 5,5 mln mkw. powierzchni do wynajęcia - informuje Deloitte, powołując się na badanie "Warsaw Crane Survey – lato 2020".
rozwiń zwiń