X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rozwój polskiego programu energetyki jądrowej. Podpisano porozumienie z USA

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 18:25
Polska i USA podpisały porozumienie dotyczące współpracy w rozwoju programu energetyki jądrowej w naszym kraju. Porozumienie zawarli sekretarz USA ds. energii Dan Brouillette oraz pełnomocnik polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Jakub Kaminski/East News

Jak poinformowała ambasada USA w Polsce, zgodnie z postanowieniami umowy, w ciągu osiemnastu miesięcy Polska i Stany Zjednoczone przygotują raport, który będzie dla polskiego rządu podstawą do decyzji o ostatecznym wyborze partnera do realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej. W tym czasie amerykańskie firmy sektora energetyki jądrowej przeprowadzą prace przygotowawcze w zakresie budowy elektrowni jądrowych w Polsce.

W komunikacie opublikowanym przez Ambasadę USA napisano, że współpraca na tym polu wzmocni polsko-amerykańskie relacje i przyczyni się do powstania miejsc pracy w obu krajach. - Stany Zjednoczone są gotowe zapewnić zarówno technologię, jak i finansowanie dla wsparcia polskiego sektora energetyki jądrowej - dodano w komunikacie.

kongres usa.jpg
"Silne poparcie dla Trójmorza w Stanach Zjednoczonych". Jest ponadpartyjna zgoda w Kongresie

- Dzisiejsze porozumienie to pod kilkoma względami kamień milowy: nie tylko umacnia relacje polsko-amerykańskie, ale jest dla reszty świata zapowiedzią, że Ameryka dzięki swej zaawansowanej technologii wraca do biznesu nuklearnego - powiedziała cytowana w komunikacie ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Porozumienie zawarli sekretarz USA ds. energii Dan Brouillette oraz pełnomocnik polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Uroczystość - jak podano - miała charakter wirtualny.

Piotr Naimski skomentował, że umowa dotyczy nie tylko czystej energii i bezpieczeństwa jej dostaw.

- Polska widzi tą strategiczną współpracę w szerszym kontekście: geopolitycznego bezpieczeństwa, długoterminowego wzrostu gospodarczego, technologicznego postępu oraz rozwoju nowego sektora przemysłu - stwierdził Naimski i dodał, że umowa będzie niezwłocznie przesłana do Polski i jeszcze w tym tygodniu zostanie przez niego podpisana.


Posłuchaj
05:26 Wojciech Jakóbik ekspert ds. energetyki gościem "Ekspresu Gospodarczego" (Błażej Prośniewski, PR1) Wojciech Jakóbik ekspert ds. energetyki gościem "Ekspresu Gospodarczego" (Błażej Prośniewski, PR1)

Zgodnie z postanowieniami umowy, w ciągu 18 miesięcy Polska i USA przygotują wspólnie raport zawierający rezultaty prac przygotowawczych i projektowych wykonanych przez czołowe amerykańskie firmy sektora cywilnej energetyki jądrowej oraz propozycję struktury finansowania programu. Raport będzie podstawą dla długofalowego zaangażowania USA, a dla rządu Polski do podjęcia decyzji o wyborze partnera przy realizacji polskiego Programu energetyki jądrowej.

Amerykański Departament Energii określił podpisana umowę jako "historyczną". 

IAR/PAP, PR24, akg, sbw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Silne poparcie dla Trójmorza w Stanach Zjednoczonych". Jest ponadpartyjna zgoda w Kongresie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 17:05
Inicjatywa Trójmorza uzyskała ponadpartyjne poparcie w amerykańskim Kongresie. Rezolucję w tej sprawie jednogłośnie uchwaliła komisja spraw zagranicznych Izby Reprezentantów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt Trójmorza w Tallinie. Andrzej Duda spotkał się z prezydentami Estonii i Bułgarii

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 12:55
- Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Tallinie z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid oraz prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Prezydent przebywa w stolicy Estonii w związku z odbywającym się tam Szczytem Trójmorza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dyplomatyczne formuły są dziś wypełniane treścią". Dr Grzegorz Gil o projekcie Trójmorza

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 14:52
- Nie mam wątpliwości, że to, co się dzieje dzisiaj na naszych oczach, to w dużej mierze wypełnianie treścią pewnej dyplomatycznej formuły, jaką Trójmorze było przez pierwsze kilka lat - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Gil, politolog z UMCS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójmorze odpowiedzią na kryzys. Andrzej Duda: znaczenie tej inicjatywy rośnie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 16:30
- Region Trójmorza może odegrać znaczną rolę w przezwyciężaniu kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa – ocenił prezydent Andrzej Duda. Dodał, że w Unii Europejskiej znaczenie polityczne i gospodarcze tej inicjatywy wciąż rośnie.
rozwiń zwiń