Co planują polskie firmy i jakie są nastroje wśród przedsiębiorców? Znamy wyniki nowego badania

2020-10-14, 14:40

Co planują polskie firmy i jakie są nastroje wśród przedsiębiorców? Znamy wyniki nowego badania
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Zdecydowana większość badanych przedsiębiorców planuje zachować dotychczasowy poziom inwestycji - wynika z wrześniowej edycji badania EFL. Dodano, że II fala epidemii może jednak pokrzyżować te plany.

- Barometr EFL na IV kwartał tego roku pokazuje, że nastroje wśród mikro, małych i średnich firm w Polsce uspokoiły się. Poziom 48,5 pkt. jest tylko o 1,7 pkt. niższy niż w III kwartale br. i o 1,2 pkt. niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, ale zdecydowanie wyższy niż w II kwartale tuż po wybuchu pandemii (32,5 pkt.) - podał Europejski Fundusz Leasingowy w badaniu Barometr COVID-19 Puls Biznesu.

Umiarkowany optymizm

Według prezesa EFL Radosława Woźniaka "druga fala" epidemii może pokrzyżować plany przedsiębiorców, którzy odbudowują swoje biznesy po pierwszym "uderzeniu" koronawirusa.

Choć wskazał, że z badania wynika, że nadal zdecydowana większość respondentów (80,3 proc., poprzednio 81,2 proc.) planuje zachować dotychczasowy poziom inwestycji i spodziewa się takiego samego zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne (81 proc., poprzednio 78,3 proc.). Nie zmieniły się też odsetki optymistów, jeśli chodzi o inwestycje czy zewnętrzne finansowanie (różnice wynoszą 0,5 pkt. proc.).

Drobne różnice na niekorzyść, widać w obszarze sprzedaży i płynności finansowej. W porównaniu z poprzednim pomiarem nieznacznie spadł odsetek osób, które uważają, że sytuacja poprawi się w odniesieniu do sprzedaży (21 proc., poprzednio 25,8 proc.) i płynności finansowej (11,7 proc., poprzednio 16,7 proc.). Podobnie jednak jak kwartał wcześniej, większy jest odsetek osób, które nie oczekują zmian poziomu sprzedaży (48,3 proc.) i płynności finansowej (66,8 proc.) niż spodziewających się pogorszenia (odpowiednio 29,85 proc. i 21,3 proc.) - czytamy.

EFL podaje, że jednak wskaźniki dla firm mikro i małych firm ponownie powróciły do wartości poniżej granicy "pesymizm-optymizm" wynoszącej 50 pkt. (47,6 pkt. dla firm mikro i 46,8 pkt. dla firm małych).

Więcej optymizmu można zaobserwować́ w przypadku największych firm w sektorze MŚP – wskaźnik dla średnich przedsiębiorstw wyniósł 54 pkt. i jest o 1,6 pkt. wyższy niż kwartał wcześniej.

Powiązany Artykuł

pracownik1200.jpg
GUS podał zaskakujące dane o liczbie nowych firm. Sprawdź, ile ich było we wrześniu

W szczególności więcej średnich firm liczy na wyższą sprzedaż – 25 proc., podczas gdy wśród mikro ten wskaźnik wyniósł 21,5 proc., a małych 18,9 proc. Niemal 17 proc. zarządzających średnimi biznesami planuje także większe inwestycje. W przypadku małych firm takich deklaracji jest trzy razy mniej (5,7 proc.), a mikro dwa razy mniej – 7,5 proc. - czytamy.

Jeszcze nie pożegnaliśmy pandemii

- Widać zatem rozbieżność w prognozowaniu przyszłości między mniejszymi i większymi firmami - różnica między najwyższą wartością Barometru a najniższą wynosi 7,2 pkt - wskazali autorzy badania.

Powiązany Artykuł

shutterstock_fabryka-1200.jpg
Jerzy Kwieciński: z drugim lockdownem raczej nie będziemy mieli do czynienia

Jak zaznacza szef EFL, za nami już siedem miesięcy z COVID-19. Po bardzo ciężkich pierwszych tygodniach, od maja sytuacja powoli zaczęła się uspakajać.

- Przedsiębiorcy zaczęli wracać do normalności korzystając zarówno z rządowych pakietów pomocowych jak i wsparcia prywatnych instytucji, w tym finansowych. Również statystyki z rynku pracy wskazują na stabilizację – stopa bezrobocia od czterech miesięcy pozostaje na takim samym poziomie. Jednak ostatnie dni i tygodnie wyraźnie pokazują, że nie pożegnaliśmy pandemii, wręcz przeciwnie, może być jeszcze gorzej - wskazał.

Przetrwają najlepsi

Dodał, że tego "gorzej" może nie przetrwać wiele polskich biznesów, szczególnie tych z sektora MŚP.

- Reżim sanitarny, który generuje dodatkowe koszty, braki kadrowe z uwagi na zwolnienia lekarskie czy kwarantannę, mniej klientów – to wszystko spowoduje, że tylko najlepiej przygotowane firmy, i to zarówno od strony organizacyjnej jak i finansowej, wyjdą cało z tego kryzysu – ocenia Woźniak.

Barometr EFL jest wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu.

EFL,  PR24, akg

Polecane

Wróć do strony głównej