X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Będą podwyżki emerytur dla ponad 74 tys. Polek. Pieniądze mają być wypłacane od stycznia

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 16:23
Prawie 75 tys. kobiet, emerytki z rocznika 1953, które dostawały przez wiele lat zaniżone świadczenia - co było konsekwencją zmiany w 2013 r. zasad obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę w 2021 roku - otrzymają wyrównanie. Pieniądze będą wypłacane od stycznia.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Średnia podwyżka emerytur ma wynieść około 200 złotych - poinformował rząd. Natomiast przeciętne wyrównanie wyniesie 12786 zł brutto. ZUS ruszy z wypłatami od stycznia przyszłego roku.

old age senior elderly pensioner retirement Image by Susanne Pälmer from Pixabay.jpg
Nowelizacja przyjęta. Emeryci urodzeni w 1953 r. otrzymają wyrównania i podwyżki świadczeń

Prawem do wyrównania zostaną objęte osoby, które przeszły z emerytury wcześniejszej na powszechną. To skutkowało mniejszym świadczeniem. Jednym z warunków jest, aby prawo do wcześniejszej emerytury było ustalone na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r.

ZUS z urzędu na nowo obliczy emerytury takich osób. Nie trzeba będzie składać wniosku a z przepisów skorzystają również kobiety urodzone w 1953 r., które nie wnioskowały o emeryturę w wieku powszechnym.

emerytura1200.jpg
Dobra wiadomość dla przyszłych emerytów. Stan ich kont wzrośnie o prawie 9 procent

Teraz mogą już złożyć taki wniosek, ale musi to nastąpić nie później niż do 11 stycznia przyszłego roku. Emerytura będzie obliczona bez pomniejszenia o kwoty pobieranej wcześniejszej emerytury.

Trzeba pamiętać, że otrzymane pieniądze będą opodatkowane. Przeciętna kwota wyrównania ma wynieść brutto 12786 złotych. Od niej odejdzie składka zdrowotna w wysokości 161 złotych oraz zaliczka na podatek dochodowy w wysokości 2174 zł, łącznie 2335 złotych.

PR24, akg

Czytaj także

Dobra wiadomość dla przyszłych emerytów. Stan ich kont wzrośnie o prawie 9 procent

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 00:10
Dzięki tegorocznej czerwcowej waloryzacji stan kont przyszłych emerytów, zawierających składki na ubezpieczenie emerytalne, zwiększy się aż 8,94 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowelizacja przyjęta. Emeryci urodzeni w 1953 r. otrzymają wyrównania i podwyżki świadczeń

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 18:15
Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która zakłada, że osoby urodzone w 1953 r., które straciły na wprowadzeniu w 2013 r. nowych zasad obliczania emerytury, będą miały możliwość przeliczenia emerytur i odzyskania zaniżonych świadczeń. Według rządowych wyliczeń, na zmianach skorzysta ok. 74 tys. osób. W większości przypadków średnia miesięczna podwyżka emerytur wyniesie 202 zł, a wyrównanie zaniżonej emerytury - średnio 12 786 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od września nowe limity zarobkowe dla emerytów i rencistów. Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 11:40
Od 1 września zmieniają się limity zarobkowe dla emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz rencistów - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do zawieszenia świadczenia dochodzi wówczas, gdy przychód przekroczy 6531,90 zł.
rozwiń zwiń