X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspertka: raczej nie grozi nam administracyjne zamrożenie całej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 14:30
Wszystko wskazuje na to, że czwarty kwartał br. może być trudny dla finansów publicznych - uważa ekspert Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz. Nie wyklucza jednak lokalnych lockdownów i spadku popytu w niektórych branżach.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Ekspert Lewiatana uważa, że raczej nie grozi nam administracyjne zamrożenie całej gospodarki, jakie pamiętamy z wiosny tego roku. Możemy jednak doświadczać lokalnych lockdownów, a popyt w niektórych branżach najpewniej wyhamuje z powodu indywidualnych decyzji konsumentów.

- Rośnie prawdopodobieństwo, że potrzebne będzie zwiększenie wydatków na wsparcie biznesów dotkniętych przez drugą falą pandemii - pisze Buchholtz.
Ekspert odnosi się też do przegłosowanej przez Sejm nowelizacji tegorocznego budżetu. Przypomina, że założono w niej deficyt w wysokości 109,3 mld zł, "oscylujący wokół 5 proc. PKB".

- Ten wynik byłby jeszcze gorszy, gdyby doliczyć do niego wyniki funduszy celowych, a w szczególności Funduszu na rzecz Przeciwdziałania COVID-19 oraz tarcz antykryzysowych - pisze. Dodaje, że rzeczywisty wynik funduszy celowych będzie zależny od skali udzielonego i umorzonego wsparcia oraz metodologii ich zapisu.

kościński sejm pap 1200.jpg
"Jest skrojony pod walkę z koronawirusem". Kościński o projekcie ustawy budżetowej na 2021 r.

- Wynik całego sektora finansów publicznych ciągnie w dół sektor samorządowy, fundusze celowe i sektor ubezpieczeń społecznych - wskazuje.

Jak tłumaczył podczas pierwszego czytania projektu minister finansów Tadeusz Kościński, nowelizacja tegorocznego budżetu ma na celu zdobycie środków na dalszą stymulację gospodarki po kryzysie spowodowanym pandemią. Jest też konieczna ze względu na niezbędną aktualizację podstawowych parametrów budżetowych i makroekonomicznych.

Zgodnie z ustawą limit wydatków budżetowych wzrósł o 72,7 mld zł w porównaniu do obowiązującej jeszcze ustawy budżetowej - do 508 mld zł. Dochody są szacowane na 398,7 mld zł, a zakładany deficyt nie przekroczy 109,3 mld zł, wobec zerowego deficytu planowanego wcześniej. Założono, że dochody budżetu będą niższe od planowanych o 36,7 mld zł, dochody podatkowe spadną o 40,3 mld, ale wyższe o 3,6 mld zł będą dochody niepodatkowe.

Ustawa przewiduje, że spadek PKB w całym 2020 r. wyniesie 4,6 proc., wobec zakładanego w zeszłym roku wzrostu o 3,7 proc. Zatrudnienie w gospodarce narodowej spadnie o 2,4 proc., a płace wzrosną o 3,5 proc., czyli mniej niż w poprzednich latach.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert Konfederacji Lewiatan: rynek potrzebuje nowych kompetencji i kwalifikacji

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 14:23
O tym, jak poradzimy sobie z niedoborem pracowników i starzejącym się społeczeństwem, w dużym stopniu zdecydują kompetencje. W tym kontekście ogromną rolę może odegrać Fundusz Podnoszenia Kompetencji, którego utworzenie zaproponowała Konfederacja Lewiatan. - Pomysł polega na tym, żeby wesprzeć pracowników przez ich zakład pracy, by przedsiębiorstwo mogło utworzyć fundusz, który byłby finansowany z dwóch źródeł - mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister finansów: staramy się o to, żeby wzrost gospodarczy powrócił wraz z końcem pandemii

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 09:29
- W Polsce staramy się reagować bardzo szybko, tak, żeby negatywne skutki związane z koronawirusem zniknęły i byśmy mogli funkcjonować całkiem sprawnie i żeby wzrost gospodarczy powrócił wraz z końcem pandemii - mówił w "Sygnałach Dnia" wiceminister finansów, Leszek Skiba. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jest skrojony pod walkę z koronawirusem". Kościński o projekcie ustawy budżetowej na 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 16:14
- Budżet na 2021 r. jest skrojony pod walkę z koronawirusem - powiedział w Sejmie minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Zapowiedział, że w pierwotnej formule reguła wydatkowa będzie stosowana w 2022 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: na obecnym etapie epidemii wskazane są znaczne ograniczenia społeczne

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 12:21
- Na obecnym etapie epidemii wskazane jest ograniczenie zgromadzeń do minimum - ocenił mikrobiolog dr Tomasz Wołkowicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzeba nią zarządzać punktowo w poszczególnych strefach". Publicysta o epidemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 13:19
- Nie sądzę, żeby ten głęboki lockdown był w ogóle możliwy i na serio rozważany - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 publicysta "Gazety Polskiej Codziennie" Krzysztof Wołodźko.
rozwiń zwiń