X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezes PGNiG: w Polsce jest nadal duży potencjał wzrostu zapotrzebowania na gaz

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 18:33
- Będziemy sprowadzać gaz z zagranicy, ale chcemy by było jak najwięcej naszego gazu - powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Ocenił, że zwiększenie własnego wydobycia m.in. na szelfie norweskim, to sposób na rosnące zapotrzebowanie i zwiększenie bezpieczeństwa kraju.
Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.Foto: twitter/PGNiG

Prezes PGNiG uczestniczy w odbywającym się w stolicy Dolnego Śląska VI Kongresie Energetycznym.

Kwieciński ocenił, że mimo nowoczesnych technologii wydobycia i poszukiwania gazu w Polsce, nie należy się spodziewać, iż krajowa produkcja gazu ziemnego znacząco wzrośnie. W 2019 roku było to 3,8 mld metrów sześć. przy całkowitym zużyciu ok. 20 mld m sześć.

Dodał, że zapotrzebowanie na gaz w Polsce rośnie z roku na rok o około 1 mld metrów sześc., dlatego w 2030 roku może osiągnąć wolumen 30 mld m sześc.

- Otóż, aby temu sprostać, będziemy sprowadzać gaz z zagranicy, ale chcemy, żeby to było jak najwięcej naszego gazu. To oznacza, że będziemy chcieli (...) w rurociągu Baltic Pipe, który połączy Polskę z szelfem norweskim przez Danię, żebyśmy mieli jak najwięcej gazu, który pochodzi z naszego własnego wydobycia na szelfie norweskim - powiedział Kwieciński.

pgnig 12.jpg
Prezes PGNiG: przygotowujemy potężne programy inwestycyjne

W 2019 roku było to pół mld m sześc., ale już w 2021 zaplanowano 0,9 mld m, natomiast cel strategiczny na 2026 rok zakłada 2,5 mld m gazu. „Już mamy zagwarantowane, że będzie to 2,2 mld m sześc. gazu, ale sądzę, że to będzie więcej, bo mamy szereg prac poszukiwawczych na różnych złożach w Norwegii. Więc tego gazu z tego kierunku będzie znacznie więcej” - mówił prezes PGNiG.

Podkreślił, że Polska będzie poszukiwać gazu na całym świecie - już nie tylko w Europie. W Emiratach Arabskich spółka zakończyła praca badawcze i będzie się przygotowywała do odwiertów. Trwają przygotowania do poszukiwań gazu na zachodzie Ukrainy.

- Na razie mamy zamrożone działania w Libii, ale może coś w najbliższych latach się tam polepszy i będziemy mogli tam wrócić. I rozglądamy się również za innymi rynkami, które mogą być dla nas ciekawe. To nie tylko Norwegia. Na razie to wydobycie za granicą nie jest duże: prawie pół miliarda w Norwegii, jakieś dwieście milionów metrów sześciennych w skali roku w Pakistanie, choć możliwe, że będzie większe w tym roku. I będziemy szukali nowych źródeł gazu - powiedział Kwieciński.

Zapowiedział sprowadzenie drogą morską gazu w postaci ciekłej, czyli LNG. W ostatnich latach taki import wzrastał rocznie o jedną czwartą. Dzięki kontraktom długoterminowym z Katarem i z czterema firmami amerykańskimi jest możliwość sprowadzenia nawet 12 mld metrów sześciennych takiego paliwa.

Przypomniał, że Polska ma takie połączenia nie tylko w ramach rurociągu jamalskiego z Rosją, ale też z Czechami, Niemcami, a są budowane dwa nowe ze Słowacją i Litwą.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes PGNiG: przygotowujemy potężne programy inwestycyjne

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 15:07
- Uważamy, że te inwestycje potrzebne są nam, naszemu sektorowi, dla pełnej realizacji transformacji energetycznej, którą polski rząd w tej chwili przeprowadza. One także są bardzo potrzebne gospodarce. W tym okresie kryzysu inwestycje mogą pomóc nam wyjść z dołka gospodarczego - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwieciński: neutralności klimatycznej nie da się osiągnąć bez gazu

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 17:16
Gaz ziemny będzie odgrywał olbrzymią rolę, przede wszystkim w ciepłownictwie - powiedział podczas konferencji Impact'20 prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gazterm 2020. Kwieciński: należy utrzymać europejskie finansowanie dla sektora gazowego

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 18:38
Odpowiedzi na pytanie "Quo vadis, rynku gazowy?" szukali eksperci i menedżerowie rynku gazu z Polski i zagranicy w trakcie dyskusji panelowej na temat rynku gazu po pandemii podczas XXIII konferencji Gazterm 2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGNiG gotowe do repolonizacji ciepłownictwa. Jest deklaracja Jerzego Kwiecińskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 11:29
- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest zainteresowane repolonizacją aktywów ciepłowniczych w Polsce i analizuje na bieżąco wszelkie okazje na rynku - poinformował prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Finansowanie planowanych przejęć może pochodzić m.in. ze środków zewnętrznych, krajowych i zagranicznych.
rozwiń zwiń